Най-скъпата публична компания в Европа – датският производител на лекарства Novo Nordisk - ще ускори експанзията си в САЩ за сметка на Европейския съюз, освен ако Брюксел не промени плана си за фармацевтична реформа, обяви главният изпълнителен директор на компанията Ларс Йоргенсен, цитиран от "Файненшъл таймс".
По думите му голяма част от инвестициите на датската компания в нови изследователски технологии вече са направени в Бостън и разширяването в САЩ ще бъде допълнително ускорено, ако ЕС приложи новите си фармацевтични правила, които предвиждат намаляване на годините пазарна изключителност за иновативните лекарства.
Йоргенсен, който е президент на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA) представи проучване, според което европейската фармацевтична реформа ще има драматичното въздействие върху индустрията и ще създаде , "негативна екосистема".
Докладът на анализаторската компания Dolon сочи, че фармацевтичните изследвания и разработки в ЕС ще намалеят с 2 млрд. евро годишно, като около 50 от 225 очаквани нови лечения се прогнозира да не бъдат открити през следващите 15 години, тъй като няма да бъдат търговски жизнеспособни.
Novo Nordisk, която произвежда хитовите лекарства за отслабване и диабет Wegovy и Ozempic, каза, че иновациите все повече идват от по-малки стартиращи компании, които ще се затруднят да получат финансиране, ако лекарствената реформа на ЕС бъде приета.
Индустрията е обезпокоена от намаляването от 10 на 8 години на продължителността на основната пазарна изключителност, която производителите на лекарства получават, преди конкурентни генерични продукти да могат да навлязат на пазара.
Съгласно новите правила компаниите ще могат да си възвърнат две години, ако предоставят нови лекарства във всички 27 държави-членки на ЕС в рамките на две години след одобрението им. В момента това е рядкост, защото по-бедните и по-малките страни не винаги могат да си ги позволят.
Компаниите също така ще могат да спечелят допълнителни две години ексклузивност, като изпълнят определени условия, като задоволяване на непосрещнати медицински нужди, провеждане на сравнителни клинични изпитвания или създаване на лекарства, които лекуват повече от едно състояние.
Въпреки това, докладът на Dolon установява, че тъй като компаниите биха оценили възможната възвръщаемост от по-краткия гарантиран период на ексклузивност, те ще подкрепят по-малко идеи за нови лекарства или ще ги разработят другаде.
Докладът прогнозира, че делът на ЕС в глобалните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, който вече намалява, ще намалее с една трета до 2040 г., от 32 на сто на 21 на сто.
Йоргенсен каза, че много от новите лекарства на Novo Nordisk вече се разработват в САЩ в неговия кампус в Кеймбридж, Масачузетс, близо до Бостън. "Когато започнем клинична разработка, започваме в САЩ. Когато започваме търговска дейност, винаги започваме в САЩ.
"А успехът в САЩ означава, че се развиваме по-бавно в Европа, защото е по-малко привлекателна.“, казва той.
Северна Америка представлява половината от продажбите на компанията през 2022 г., два пъти повече от Европа, Близкия изток и Африка. Печалбите в Северна Америка са нараснали с 21% на годишна база, в сравнение с 15% в Европа, Близкия изток и Африка.
Тази тенденция ще се ускори, ако реформата бъде приета, казва той.
"Ако това доведе до по-малко продукти в Европа, това означава по-малко лекари, участващи в клинични разработки, и това ще означава по-малко научни лидери на мнение, базирани в Европа“.
"И това също означава, че ще има по-малко академични проучвания и по-малко биотехнологии. Така че тази негативна екосистема означава, че ще има по-нататъшно ускоряване на излизането от Европа. Вече видяхме, че Европа пропуска клинични разработки", казва Йоргенсен.
Говорител на ЕК коментира, че Европа предоставя най-щедрите регулаторни стимули в света. "Реформата ще поддържа благоприятен режим на регулаторна защита за иновациите и ще възнагради особено компаниите, които "полагат допълнителни усилия“, за да осигурят достъп до нови продукти в целия ЕС.“, посочи той.
mediapool.bg