Кламер БГ - Бизнес новини: Цената на газа в Европа падна под 150 евро, независимо от словесните интервенции на шефа на "Газпром"

Цената на газа в Европа падна под 150 евро, независимо от словесните интервенции на шефа на "Газпром"

Бизнес

|
Пет, 14 Окт 2022г. 16:22ч.
Цената на газа в Европа падна под 150 евро, независимо от словесните интервенции на шефа на "Газпром"

LNG терминал Ревитуса, Гърция. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Независимо от мрачните предупреждения на ръководителя на "Газпром" за замръзващи градове, цената на газа в Европа продължава да пада и на търговете в петък вече е под 150 евро/МВтч. Германия е запълнила газохранилищата си до 95%, метеоролозите прогнозират по-топла зима от обичайното.

Фючърсната цена на нидерланската газова борса TTF сега е на най-ниското си равнище от края на юни, след като през август се изстреля до 340 евро.

Германия си беше поставила цел да запълни 95% газохранилищата си до 1 ноември, но направи това предсрочно. По данни на Gas Infrastructure Europe, в Европейския съюз като цяло газохранилищата са 91.6% запълнени.

Ако зимата наистина се окаже мека, това ще помогне на Европа да съкрати с 15% потреблението през отоплителния сезон. Както съобщи Службата по наблюдение на климатичните промени (Copernicus Climate Change Service), нейният климатичен модел показва, че вероятността за по-високи от обичайните температури в близките месеци във Великобритания, в много райони в Централна Европа и значителна част от Средиземноморието, е 50-60%. В останалите части на Европа вероятността за съществено превишение на средноисторическите температури е 40-50%, пише "Москоу таймс".

Междувременно шефът на "Газпром" Алексей Милер заяви в сряда, че по-време на пиковите студове идната зима могат да замръзнат цели градове в Европа:

"Зимата може да бъде относително топла, но която и да е една седмица или пет дни ще бъдат ненормално студени. За този кратък промеждутък от време, не дай боже, може да замръзнат цели градове".

Според "много песимистичните" прогнози, към март 2023г., в европейските хранилища ще остане около 5% газ, каза Милер в изказването си пред форума "Руска енергийна седмица".

За това, че в хранилищата може да остане 5% газ в случай на пълно прекратяване на руските доставки от 1 ноември и при незначителен внос на втечнен газ (LNG), прогнозира наскоро Международната енергийна агенция в обзора си за световния газов пазар.

Според нейните изчисления обаче, при значителни доставки на втечнен газ, хранилищата ще бъдат 20% запълнени до края на зимата. Ако Европа може да съкрати газовото потребление с 13% (в сравнение с петгодишното равнище на потребление), тогава дори при незначителни доставки на LNG, в хранилищата ще остане над 33% газ, твърди агенцията.

Енергийната криза не дойде за кратък период от време, каза Алексей Милер. Той допълни, че причините за това са системни, но не спомена, че тази криза е свързана с прекратените от "Газпром" доставки за европейските страни.

В края на годината спадът на износа на "Газпром" за Европа ще е 50%, очаква Международната енергийна агенция; през третото тримесечие той спадна със 70% ,в резултат на което вносът на втечнен газ от САЩ за пръв път в историята надвиши доставките на тробопроводен газ от Русия.

През ноември нараства възможността за засилване на доставките от САЩ, тъй като тогава трябва отново да заработи най-големият терминал за втечнен газ - Freeport LNG, който през юни спря работа заради пожар.

Според анализи на Morgan Stanley, ако настъпи оживление в китайската икономика, може да се очаква нарастване на конкуренцията сред потребителите на втечнен газ. Заради забавените темпове на ръста през тази година, търсенето на втечнен газ от страна на Китай не беше особено голямо и закупилите го китайски компании дори пренасочваха танкери към Европа.

"Високите обеми на вноса на LNG в Европа през последните месеци се дължат отчасти на ниския китайски внос", посочва Morgan Stanley.

Вносът на втечнен газ компенсира две трети от спадналите доставки от Русия, а останалата една трета почти изцяло може да се компенсира за сметка на понижението на температурите в сградите с 3%. Такова е мнение изразява в публикуваната си във "Файненшъл таймс" статия "Как Европа може да се приспособи към живот без руски газ" Пиер Андрюан, основател и директор по инвестициите в Andurand Capital Management, един от най-успешните хедж фондове, работещи на суровинния пазар.

Парижкият университет Sciences Po вече реши да понижи температурите през зимния сезон до 19 градуса, заяви зам.-ректорът Сергей Гуриев. "Мисля, че ще преживеем. Много руски граждани кой знае защо мислят, че, прекратявайки да доставя газ, Путин унищожава европейската икономика. Но това не е така", коментира той.

"Това неудобство ще продължи само две години, в течение на които Европа ще увеличи покупките на втечнен газ, чието производство ще расте, както и производството на слънчева и вятърна енергия", смята Андрюан.

В края на август Милер твърдеше, че през есенно-зимния сезон цената на газа в Европа може да надхвърли 4000 долара за 1000 куб.м. - и то по консервативни оценки. Това негово предупреждение дойде в момент на пиково повишение на цената на газа, след което тя започна да пада. От августовския пик досега, цената на газа в Европа е поевтиняла вече с 56 процента.

mediapool.bg