Кламер БГ - Бизнес новини: Хазната очаква 100 млн. лв. дивидент от държавните фирми

Хазната очаква 100 млн. лв. дивидент от държавните фирми

Бизнес

|
Пон, 16 Юни 2014г. 19:51ч.
Хазната очаква 100 млн. лв. дивидент от държавните фирми

Националният бюджет очаква приходи от около 100 млн. лв. от миналогодишните печалби на държавните дружества, съобщиха от Министерството на финансите в понеделник, когато изтече крайният срок за изплащане на дивидента от дружествата, които не консолидират финансовите си отчети. За компании с холдингови структури като БДЖ и "Българския енергиен холдинг" срокът за внасяне на дивидента е 15 юни, за да могат да отчетат резултатите на всички свои дъщерни дружества.

Тази година държавата не само е намалила дължимия дивидент от дружествата й от 80 на 70 процента от печалбата им, но е удължила и срока, в който трябва да се направят отчисленията. Досега тези без консолидиран бюджет е трябвало да внасят парите до 31 май, а холдингите – до 15 юли.

По повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че правителството се готви да прибере парите на държавните компании, което ще ги доведе до фалит министърът на финансите Петър Чобанов заяви, че се спекулира, че държавните предприятие се източват., "но същото не може да се твърди за периода 2010-2013 година".

"Няма изземване на извънредни средства, а се касае за нормалното плащане на дивидент, съгласно нормативната уредба“, допълва финансовият министър, цитиран от пресцентъра си. По думите му решението на кабинета "Орешарски" да намалява с по 10% размера на дивиденто до достигането на 50 на сто цели "запазване на по-голям разполагаем паричен ресурс в държавните дружества, изпълнение на инвестиционните им програми и стабилизиране на финансовото им състояние.

Засега не е ясно какви суми ще внесе общо държавната енергетика, която бе сред най-големите вносители на дивидент в хазната. Нито едно от дружествата от системата на БЕХ още не е публикувало финансовите си отчети в Търговския регистър. Знае се, че АЕЦ "Козлодуй" има да внася 33.8 млн. лв. от печалбата си за 2013 г., но ядрената централа разчиташе държавата да й остави тези пари, за да започне да финансира мерките за удължаване на живота на V и VІ блок.

Шефът на ядрения оператор Иван Генов не пожела да коментира пред Mediapool как изплащането на дивидента ще се отрази върху плановете за модернизация на двата реактора

и дали ще се наложи да се тегли заем.

За НЕК единствената интрига ще е на колко точно ще възлиза загубата й, за "Булгаргаз" също не се очакват добри резултати. От БЕХ обясниха единствено, че сумата, която енергийният холдинг ще внесе в държавната хазна ще бъде ясна след решение на Министерство на икономиката и енергетиката за приемане на консолидирания годишен финансов отчет и решение за разпределение на дивидент.

От финансовото министерство обясниха още, че за разлика от правителството на ГЕРБ от изплащане на дивидент са освободени болничните заведения

Ведомството припомня, че дивидент от държавните дружества се събира от 1998 г. като първоначално отчисленията за хазната са били от 20 до 30% от реализираната печалба, а от 2002 г. до 2009 г. ставката е в размер на 50%, като са изключени лечебните заведения, държавните предприятия и плащанията по главниците на държавногарантирани валутни кредити.

Считано от 2010 г. до 2013 г. – ставката вече в размер на 80% от печалбата, като отпада облекчението за дружествата, изплащащи държавногарантирани заеми. Считано от 2011 г. държавните предприятия също са задължени да правят отчисления за държавата от печалбата, а от 2013 г. – и лечебните заведения следва да разпределят дивидент.

Още в края на 2009 г., са приети решения от Министерския съвет за разпределяне на допълнителен дивидент от седем дружества и предприятия - общо 252.3 млн. лв. извън заложения в държавния бюджет в размер на 50% от печалбата. Общо постъпленията през 2009 г. са 301.6 млн.лв., от които само 56.2 млн. лв. са по постановлението за изпълнение на държавния бюджет.

През 2010 г. с мотив подкрепа на заетостта, домакинствата, бизнеса и фискалната позиция дивидентът е вдигнат от 50 на 80 на сто и в държавния бюджет влизат 142,5 млн. лв. при първоначално разчетени 43 млн. лв, Година по-късно приходите от печалбата на държавните фирми е 159.6 млн.лв. при планирани 58.1 млн.лв. Това е благодарение на допълнителен дивидент от неразпределената печалба от "Булгартабак холдинг“ АД за 42.3 млн. лв.

В допълнение към ставката от 80% от печалбата, през 2012 г. правителството на ГЕРБ взема и дивидент върху натрупаните неразпределени печалби от минали години на държавните дружества. "В много от дружествата зад тези печалби не стоеше реален паричен ресурс, което затрудни значително дружествата при изпълнение на постановлението и влоши допълнително финансовото им състояние, най-вече дружествата от сектор Енергетика", посочват от финансовото министерство.

Така при планирани 176 млн.лв., през 2012 г. в държавния бюджет постъпват 277.2 млн. лв., включително 100% от печалбата на "Държавна консолидационна компания“ АД.

"Видно от горното, периодът на управление на правителството на ГЕРБ (2009 г. – 2013 г.) по отношение на държавните дружества се характеризира с увеличени ставки за разпределяне на печалбата, източване на натрупаните в миналото резерви и ресурси на фирмите, в резултат на което се влошава ликвидното им състояние, ограничават се възможностите им за инвестиции, както и възможностите им за развитие“, коментира министър Чобанов.

mediapool.bg