Кламер БГ - Бизнес новини: Фонд "Земеделие": България може да изгуби 50 млн. евро по европрограмата за селата

Фонд "Земеделие": България може да изгуби 50 млн. евро по европрограмата за селата

Бизнес

|
Пет, 18 Март 2022г. 18:33ч.
Фонд "Земеделие": България може да изгуби 50 млн. евро по европрограмата за селата

Фонд

Прогнозни анализи на фонд "Земеделие" показват, че в края на настоящата година има риск да бъдат загубени 50 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони(ПРСР). Това съобщи новият зам.-шеф на фонда, отговарящ за ПРСР, Виктория Иванова на изслушване в комисията по земеделие, проведено тази седмица. Новият шеф на фонда Николай Каварджиклиев добави, че има много отказани проекти. "Хората си изтеглят документите", каза той.

Земеделски стопани и предприемачи се отказват от проектите си главно заради непрекъснато растящите цени на метали, строителни материали, разходи за енергия. Заради това бизнес плановете стават нереалистични в рамките на месеци.

Загубата на 50 млн. евро зависи от проекти за напояване

От думите на Виктория Иванова стана ясно, че загубата на 50 млн. евро по програмата в края на годината зависи от проекти на държавната фирма "Напоителни системи", които преди два месеца бяха спряни заради съмнения за нередности с направени по тях обществените поръчки. Тя посочи, че фонд "Земеделие" ще се опита максимално бързо да пусне отново тази обществена поръчка за 107 млн. лв.

"Ако успеем да осъществим обществената поръчка и да изплатим авансово 50% от тази сума, загубата може да е далеч по-малка", обяви Иванова.

През януари тази година новият министър на земеделието Иван Иванов обяви, че се спират проекти на държавната фирма "Напоителни системи" за 107 млн. лв. заради проблеми с обществените поръчки. Търговете са за изпълнение на инвестиции за възстановяване на напоителни канали по т.нар. мярка 4.3 от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2022). Поводът за спиране са нарушения в критериите за провеждане на обществени поръчки, обясни тогава министърът и добави, че сигналите с потенциалните нарушения са предадени на МВР и ДАНС. Депутати от ГЕРБ тогава обаче контрираха, че според тях причината е, че новите управляващи не харесват избраните изпълнители и затова стартират процедурата отново, за да изберат нови фирми.

Фондът и Министерство на земеделието вече работят по екшън план, за да минимизират загубата, стана ясно на заседанието на комисията. Изричен въпрос дали се предвижда такъв зададе председателят на комисията Пламен Абровски от ИТН.

Актуализират се критерии за отсяване на проектите

Заради покачващите се цени и инфлацията фонд "Земеделие" в момента актуализира т.нар. "референтни цени" по проекти на предприятията от хранителната индустрия. Това са средните пазарни цени, по които се оценява активите, заложени за субсидиране по проектите. Те служат, за да елиминира риска от измами с надути цени на активи, което може да доведе до източване на евросредства.

"В момента сме в параграф 22. Откакто бенефициентите са входирали проектите през февруари по мярка 4.2 (за хранителната индустрия - б.а.), те вече не са актуални. Дори и да има буфер, в който са заложили някакво нарастване на цените, пак е неактуален. Никой не знае след два месеца дали ще е актуален. От друга страна дори и аз да одобря даден проект, той трябва да пусне някаква обществена поръчка. За подготовката на обществената поръчка са необходими поне 2 месеца. Така стават 4 месеца, какво ще прави този човек, няма яснота", каза още Николай Каварджиклиев.

Общият бюджет на ПРСР(2014-2020) е 3.8 млрд. евро. Изплатени по нея са едва 52% от средствата. В момента фондът разглежда около 4000 проекта. Скоро ще приключат приемите на проекти за млади фермери, за създаване на нови ферми и за малки земеделски стопани.

Работа на хаос

От думите на шефа на фонда стана ясно, че в момента във ведомството кипи и доста безсмислена работа. Всички европроекти в държавата се подават през системата ИСУН, единствено ДФЗ работи и със системата ИСАК.

"От ИСУН в ИСАК всичко се набира ръчно. Вместо работат да се прави веднъж, тя се прави два пъти", каза Каварджиклиев.

Той добави, че фондът има нужда от "голяма доза дигитализация".

"Трябва да се изгради един интерфейс между ИСУН и ИСАК, за да няма човешки ръчички между двете системи, а тогава ще се елиминират и грешките", каза Каварджиклиев.

Той добави още, че фондът използва тонове хартия.

"Една гора отива на седмица", посочи ръководителят на ведомството.

Предстои осъвременяване на сайта на фонд "Земеделие", каквото не било правено от 2007 г. Новото е, че на него ще има и клиентски портал, където всеки бенефициент ще има информация за своя проект и няма да се "губи нишката" на документооборота

mediapool.bg