Кламер БГ - Бизнес новини: Турция се опитва да озапти срива на националната си валута

Турция се опитва да озапти срива на националната си валута

Бизнес

|
Пон, 13 Авг 2018г. 14:02ч.
Турция се опитва да озапти срива на националната си валута

Цената на турската лира се повиши от рекордно ниското си ниво от 7.24 лири за долар, след като Централната банка на Турция обяви в понеделник сутринта, че ще осигури ликвидност и ще намали изискванията на турските банки за резервите в чуждестранна валута, съобщи Ройтрес. В предиобедните часове лирата се търгуваше за 6.9 долара на международните пазари.

Преди това финансовият министър Берат Албайрак каза, че властите започват да прилагат екшън план за подкрепа на финансовата система.

При откриването на търговията в понеделник турската национална валута се понижи с 11 процента, което засили притесненията от задълбочаване на финансовата криза.

От началото на годината лирата се обезцени с повече от 40% спрямо долара, с над 50% спрямо еврото и българския лев. Причината за това до голяма степен са притесненията от влиянието на президента Реджеп Тайип Ердоган върху икономиката, постоянните му призиви за по-ниски лихвени проценти на фона на високата инфлация и на търговския спор със САЩ, посочи Ройтерс.

Рязкото падане на лирата последната седмица засяга и световните пазари, които реагираха с известен оптимизъм след намесата на турската Централна банка. Европейските борси откриха търговията с понижение от около 2% на основните индекси, но след това загубите бяха ограничени до 0.5-1%.

Централната банка на Турция намали изискванията за валутни резерви с 250 базисни точки за всички депозити и с 400 базисни точки за всички активи с матуритет до 3 години, които са в неосновни чуждестранни валути. По този начин ще се освободят 10 млрд. лири, 6 млрд. долара и златни резерви на стойност 3 млрд. долара във финансовата система, съобщи Централната банка и обяви, че ще бъде осигурена "пълна ликвидност" за банките.

В изявлението се казва, че банката ще следи внимателно пазара и ще предприеме всички необходими мерки за поддържане на финансовата стабилност.

Албайрак каза в интервю за в. "Хюриет", че планът е изготвен за банките и реалния икономически сектор, включително от малки до средни предприятия, които са най-засегнати от колебанията на обменните курсове.

Министърът не предостави никакви подробности какви стъпки ще бъдат предприети.

Турските власти освен това предприеха мерки спрямо новинарските и социалните медии. Главният прокурор на Истанбул започна разследване срещу "лица, които участват в действия, заплашващи социалния мир, вътрешното спокойствие на страната и доверието в икономиката" чрез манипулативни новини и изявления в пресата и социалните медии, съобщи Анадолската агенция.

СнЕнЕн Тюрк предаде, че вътрешното министерство разследва 346 акаунта в социалните медии, които според властите публикуват "провокативни постинги за формиране на възприятия".

Тим Аш, стратегически анализатор в BlueBay Asset Management, предупреди, че натискът върху лирата ще остане, ако не бъде разрешен тлеещият спор със САЩ заради задържания в Турция американски пастор и без повишение на лихвените проценти. "Но Централната банка поне си извади главата от пясъка", коментира той пред "Файненшъл таймс".

Лирата влезе в режим на свободно падане миналата седмица, когато ескалира конфликтът между Анкара и американския президент Доналд Тръмп, както и поради притесненията за неспарвянето на правителството с икономиката.

Турският президент Реджеп Ердоган обаче не приема критиките. През почивните дни той заяви, че валутната криза е предизвикана от чужди "операции" и понижението на турската национална валута е "заговор" срещу Турция. Той се зарече, че Турция няма да се "огъне" пред САЩ.

Инвеститорите смятат, че отказът на Централната банка да повиши лихвите на фона на засилващата се инфлация и валутните сътресения се дължи на политическия натиск от страна на Ердоган. Това породи тревоги, че турската икономика върви към твърдо приземяване.

Ердоган за пореден път отправи призив към своите сънародници да обменят доларите и еврото, с които разполагат, за да подкрепят турската валута.

В изказването си Ердоган заяви още, че лихвените проценти са средство за експлоатация, което прави богатите още по-богати, а бедните още по-бедни. "Няма да паднем в този капан", подчерта турският президент, който е известен с враждебното си отношение към повишаването на лихвите.

"На онези, които жертват стратегическото партньорство, съюзничеството на 81-милионна държава в името на връзки с терористични организации, казваме "довиждане", заяви още Ердоган в реч в Трабзон, цитирана от турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк.

Той отново обвини САЩ, че жертват Турция заради американския пастор Андрю Брънсън, съден в Турция по обвинения в тероризъм.

"Няма да се предадем. Щом вие заставате срещу нас с долара, ние ще потърсим начини да продължим своите дела по други пътища", каза още Ердоган.

По думите му Турция отново е изправена пред "политическа и подла игра". "С Божията воля ще превъзмогнем и нея", добави президентът.

"Заявявам от Трабзон, видяхме вашата игра. Онова, което не успяха да направят с провокации и преврат, се опитват сега да осъществят чрез пари. Това, ясно казано, се нарича икономическа война" , изтъкна турският лидер.

Експерти коментират, че Ердоган за пръв път е изправен пред такава сериозна криза откакто е на власт от 2002 г.

Проф. Хайри Козаноглу от университета Алтънбаш посочи, че в момента турската икономика е в колапс. Външният дълг на Турция е достигнал 466 млрд.долара, а дълговете на нефинансовите фирми са 340 млрд. долара. Според експерта причината е неолибералната политика на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПРС).

"ПСР, която следва неолиберални политики, започна да действа против собствените си правила и собствена логика. Започна да се държи крайно арогантно. Без да се съобразяват с финансовите институции, без да им отправят подходящи послания, сметнаха, че ще могат да продължат пътя си като потъпкват институционалните структури на капитализма, пренебрегвайки всички правила и така корабът заседна в крайбрежните скали", коментира експертът, цитиран от БТА.

По думите му президентът Доналд Тръмп успя по най-добрия начин да се възползва от безпътицата в турската икономика.

"В момент, когато турската икономика дори не помръдваше от безизходицата, в която изпадна, правителството се зае с непосилни за неговите размери инициативи във външната политика, в дипломацията. От тази ситуация се възползва Тръмп, който търсеше противник, на когото да покаже колко е силен. И го намери в лицето на Ердоган. Тоест разреши на Китай, на Русия, а и на ЕС в бъдеще да приклещят турската икономика, ако пожелаят", казва проф.Козаноглу.

Много сериозно затягане на коланите прогнозира експертът, според когото без прилагане на такава политика не е възможно да се реализира дори най-малък напредък в тежката икономическа ситуация.

Опозиционните на Ердоган Добра партия на Мерал Акшенер и Партията на щастието на Темел Карамоллаоглу се обявиха в защита на икономическите мерки на правителството за излизане от кризата, които тези дни обяви новият министър на финансите и икономиката Берат Албайрак.

На 13 август в президентския дворец Бештепе в Анкара започва конференция на турските посланици в чужбина под председателството на Ердоган. Руският външен министър Сергей Лавров ще говори пред участниците.

mediapool.bg