Кламер БГ - Бизнес новини: Електроуредите с нов енергиен клас от 1 март

Електроуредите с нов енергиен клас от 1 март

Бизнес

|
Четв, 12 Ноем 2020г. 18:21ч.
Електроуредите с нов енергиен клас от 1 март

От 1 март 2021 г. хладилници, перални, съдомиялни и телевизори вече ще имат нови класове според своята енергийна ефективност, а от 1 септември новото етикетиране ще обхване и електрическите крушки. Новата скала, разработена по изискванията на ЕК, премахва сегашните най-високите класове A+++, A++, A+, защото потребителите, купувайки електроуред клас А или А+ смятат, че той е ефективен, но заради развитието на технологиите това не е така.

Новата преобразувана скала е от А-G, вместо досегашните означения от А+++ до F. Реално обаче нито един от сегашните електроуреди няма да притежава клас А. Той ще е запазен за бъдещи иновации, водещи до по-големи от сегашните спестявания на електроенергия.

Настоящите най-ефективни технологии ще отговарят на изискванията на клас "В" или "С". Критериите за всеки енергиен клас ще се преразглеждат от ЕС според развитието на пазара, но не се предвижда добавяне на нови класове или разширения с плюсове към новата скала.

Запазва се настоящото цветово обозначаване от тъмно зелено (най-ефективни) до червено (най-малко ефективни). За потребителите е важно лесно да разчитат информацията от етикета, тъй като разликата дори между два класа (например C и E по новата скала) за комбинирана пералня със сушилня, например, може да спести около 600 лв. от разходите за електроенергия на домакинството за 10 години, обясняват от Черноморския изследователски енергиен център, който провежда в България общоевропейката информационна кампания за новите етикети

Според вътрешните прогнози на Европейската комисията общите икономии на енергия от новите етикети до 2030 г. ще възлизат на 38 тераватчаса годишно, което се равнява на годишното потребление на електроенергия на Унгария.

Новите енергийни етикети обаче ще имат и допълнителна функционалност освен информацията за ефективността на уредите. QR код в горния им десен ъгъл ще води до единна за ЕС продуктова база данни (EPREL), която ще предоставя допълнителна информация за характеристиките на продукта. Енергийните етикети на всеки вид продукт ще показват не само консумацията на електроенергия, но и друга информация – както свързана, така и несвързана с енергията – чрез интуитивни пиктограми, които позволяват да се сравняват продуктите и да се осъществява по-добре информиран избор при закупуване на домакински уреди: брой пиксели, капацитет за съхранение, излъчван шум и др.

В преходния период (ноември 2020 г. – февруари 2021 г.) преди официалното въвеждане на новия етикет много от засегнатите групи електроуреди ще съдържат в опаковката си и двата етикета. Въпреки различията в посочената в тях информация, важно е потребителите да знаят, че енергийните характеристики на закупения от тях продукт по никакъв начин не се променят, посочват от Черноморския изследователски енергиен център .

След 1 март 2021 г. търговците ще имат 14 работни дни да заменят съществуващите енергийни етикети с новите върху всички продукти, предлагани в обектите им и онлайн магазините.

От 1 септември 2021 г. новото етикетиране ще обхване и светлинните източници. За останалите продуктови категории все още няма дефинирани срокове, но се очаква това да се осъществи поетапно в следващите няколко години.

Енергийният етикет на ЕС се превърна в международен символ за енергийна ефективност, чието въздействие се простира далеч извън границите на ЕС и сектора на битовите уреди, за които бе създаден. Mотивът на етикета с подредени оцветени стрелки от зелено до червено се използва и в държави извън ЕС за означаване на ефективността на сгради, автомобилни гуми, превозни средства, оборудване и др. Идентични или частично възприети елементи се прилагат в енергийните етикети в различни точки на света като Централна и Южна Америка, много страни от Средния изток, Русия, Китай, Иран, Южна Африка и др.

mediapool.bg