Кламер БГ - Бизнес новини: Съдът в Страсбург осъди България заради конфискувани на митницата 200 000 евро

Съдът в Страсбург осъди България заради конфискувани на митницата 200 000 евро

Бизнес

|
Пон, 19 Ноем 2018г. 16:40ч.
Съдът в Страсбург осъди България заради конфискувани на митницата 200 000 евро

България е осъдена да плати компенсация в размер на 208 500 евро на турски гражданин, преминал транзит през територията на страната, без да декларира пред митниците паричните си средства в размер на 199 400 евро.

Това става ясно от решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) от 15 ноември.

Турският гражданин Исмет Тогрул влиза на територията на България с автомобил през октомври 2008 г. При напускане на страната митнически инспектор го пита дали има нещо за деклариране. Той е обявил сумата от 199 400 евро кеш, като обяснил, че произходът на средствата е от продажба на автомобила му и от банковата му сметка. Представил е и съответните документи. В същия ден шефът на Митница Свиленград издава акт за административно нарушение заради недеклариране на средствата. Сумата е прибрана от полицията заедно с две банкноти на обща стойност 600 евро. Впоследствие Тогрул вади още 8500 евро пред митническия инспектор.

Образувано е досъдебно производство, но през януари 2009 г. прокурорът се произнася, че не е установил извършване на престъпление.

През февруари 2009 г. ръководителят на Митница Свиленград глобява Тогрул с приблизително 1534 евро заради неизпълненото задължение да декларира конфискуваната му сума от 199 400 евро. Задържани са и средствата в размер на 9100 евро, които Тогрул по-рано предал на полицая.

Европейският съд по правата на човека единодушно се произнася, че е нарушено правото на собственост на турския гражданин. Съдът отбелязва, че в конкретния случай не е имало съмнения за произхода на средствата, а досъдебното производство е било спряно.

Съдът посочва, че в случая конфискацията на цялата недекларирана сума от 199 400 евро е преследвала единствено наказателна цел и не е компенсация на загуби, претърпени от българската държава. Според ЕСПЧ наказанието трябва да е пропорционално на сериозността на нарушението – в случая неспазване на изискването за деклариране на сумата, а не на сериозността на предполагаемо нарушение, което обаче не е било установено – например пране на пари или данъчни измами. Затова в случая съдът смята, че конфискацията на цялата недекларирана сума е непропорционално високо наказание, представлява изключителен товар върху Тогрул и напрушава правото на собственост на гражданина.

Задържането на допълнителните 9100 евро са престанали да бъдат пропорционална санкция спрямо иначе легитимната цел парите да послужат като веществено доказателство на 26 януари 2009 г., когато досъдебното производство е прекратено. След тази дата не е имало основание за задържане на средствата, твърди съдът.

Заради нарушенията на правото на собственост на турския гражданин българската държава е осъдена да му плати обезщетение от 208 500 евро.

Според Валутния закон в момента пренасянето на парични средства над 10 000 евро през граница на вход или изход за страна извън ЕС задължително подлежи на деклариране. Ако сумата е над 30 000 лв., митничарите по служебен път проверяват дали съответното лица има данъчни или осигурителни задължения. В случаи на основателни съмнения или данни за незаконни дейности по отношение на суми под 10 000 евро митничарите имат право да изискат информация от преминаващите лица. При преминаване на граница с държава от ЕС деклариране на суми над 10 000 евро се налага само при поискване от страна на митническите органи.

Глобата за недеклариране на паричните средства е от 1000 до 3000 лв. Отделно, недекларирането на пари, пренасяни през външна граница на ЕС, е престъпление, ако сумата е в "особено големи размери". Наказанието е затвор до пет години или глоба в размер на 20% от стойността на пренасяната сума. Предметът на престъплението се отнема в полза на държавата.

Митниците редовно задържат недекларирани суми по границите. Например миналата седмица на ГКПП "Капитан Андреево" са задържани 300 000 турски лири при проверка на български автомобил, влизащ в страната от Турция, управляван от 21-годишен български гражданин.

Той е заявил, че не пренася вещи, стоки, благородни метали или парични средства за деклариране, но при проверката митничарите установяват, че в личния багаж на мъжа и в джобовете на якето му са укрити недекларирани 1500 банкноти в купюри по 200 турски лири. Недекларираната валута е иззета. Образувано е досъдебно производство за престъпление по чл. 251 от Наказателния кодекс. От началото на годината до момента само на пункт "Капитан Андреево" е задържана недекларирана валута с левовата равностойност на близо половин милион лева.

През октомври при проверка на лека кола на пункт "Калотина" митничарите са разкрили недекларирани 42 000 евро (82 144 лв.). В автомобила с немска регистрация от Западна Европа са пътували съпрузи - турски граждани. Мъжът и жената заявили, че нямат нищо за деклариране, но при последвалата щателна митническа проверка в дамската чанта на съпругата, прилежно опаковани в текстилна торбичка и в найлон, били открити купюри от по 500 евро. Стига се до споразумение, при което е наложена глоба в максимален размер – 20% от недекларираната сума.

През август тази година на влизане от Сърбия в България през ГКПП "Калотина" митничарите са засекли недекларирани 200 000 швейцарски франка (343 098 лв.) от швейцарски гражданин. Мъжът е привлечен към наказателна отговорност, като в крайна сметка е постигнато споразумение с подсъдимия чужд гражданин, одобрено от съда. Наложена е глоба в размер на 40 000 швейцарски франка (68 619 лв.), която представлява една пета от пренасяната сума.

mediapool.bg