Кламер БГ - Бизнес новини: Според втора проверка на МФ схемата "Автомагистрали" за 5 млрд. лв. е перфектна

Според втора проверка на МФ схемата "Автомагистрали" за 5 млрд. лв. е перфектна

Бизнес

|
Пет, 08 Окт 2021г. 17:45ч.
Според втора проверка на МФ схемата "Автомагистрали" за 5 млрд. лв. е перфектна

Снимка: Архив

Основният държавен финансов контролен орган под шапката на министъра на финансите (Агенцията за държавна финансова инспекция) за втори път не засича абсолютно никакви нарушения в дейността на Агенция "Пътна инфраструктура" по строителството на пътища и магистрали в периода 2017 – 2020 г. От проверени договори за 4.97 млрд. лв. няма нито един лев установена вреда за бюджета или нецелево разходвани средства, става ясно от поредна държавна финансова инспекция на АПИ – този път за строежа на участъци от Автомагистрала "Хемус", пътя Ботевград - Видин и пътя Мездра - Ботевград.

Иронията е, че датата на доклада на АДФИ, за който бе съобщено в петък, е 9 юли 2021 г., тоест близо два месеца след встъпване в длъжност на служебното правителство и ден след като тогавашният финансов министър Асен Василев обяви, че ще даде на прокуратурата практиките в АПИ. Докладът е бил одобрен и 9 дни след освобождаването на предишния директор на АДФИ Георги Начев, бивш служител на ДАНС. Той стана известен с това, че бе неоткриваем за служебните власти в продължение на повече от месец, поради което нямаше възможност за връчване на заповедта за освобождаването му.

Този път АДФИ е направила тройна проверка на обща стойност близо 5 млрд. лв. Първата част е за законосъобразност, икономическа обоснованост и документална отчетност при възлагането и изпълнението на проектирането, строителството и надзора на участъци от Автомагистрала "Хемус" за периода от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2020 г., по които възложител е АПИ, а изпълнител - "Автомагистрали" ЕАД.

Втората и третата част на проверката са със същия предмет, но обхващат модернизацията на Републикански път I-1 (Е-79) в два участъка - между Ботевград и Видин и между Мездра и Ботевград.

Резултатите от новата финансова инспекция са в пълен противовес на твърденията на бившия министър Асен Василев, който месеци наред обясняваше колко незаконосъобразни са били възлаганията през "Автомагистрали", а накрая на мандата си, през актуализацията на държавния бюджет, поиска Народното събрание да го оторизира да разплати част от неизправните договори, по които има реално свършена дейност. Депутатите обаче така и не му дадоха зелена светлина за идеята.

"Само за първите четири месеца на тази година са направени възлагания за 2.9 млрд. лв. при годишен бюджет на АПИ от 382 млн. лв. Това не е просто пример за липса на контрол, това е престъпление. Говорили сме с ръководството на МРРБ тази практика да бъде дадена на прокуратурата", заяви на 8 юли тогавашният министър Василев.

Тогава той даде и конкретни примери за договори на АПИ, по които прогнозните стойности са надхвърляни многократно.

В прокуратурата бе изпратен и одит по темата, изготвен от Сметната палата. Той потвърди разкритията на служебния кабинет за нередни практики в "Автомагистрали" за милиарди.

Според одиторите отпуснатите от държавата 4.5 млрд. лв. на "Автомагистрали" не се разходвани достатъчно икономично, ефективно и ефикасно. Средствата са били за доизграждането на магистрала "Хемус", скоростния път Видин - Ботевград и укрепването на 84 свлачища. Те са били отпуснати през последните две години чрез т.нар. вътрешно възлагане - правителството отпуска парите по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което от своя страна ги дава на Агенция "Пътна инфраструктура"(АПИ). В същото време АПИ сключва договор за строителство на обектите с държавната компания "Автомагистрали". Тъй като тя няма достатъчно техника и хора да свърши възложената ѝ работа, я превъзлага на частни фирми. Според одиторите по този начин е заобиколен Законът за обществените поръчки.

Обявената в петък финансова инспекция на АПИ не е първата, която не открива никакви вреди за бюджета от схемата "Автомагистрали". През април бяха публикувани резултатите от друга проверка на договори за 2.7 млрд. лв., в които също нямаше никакви нарушения.

mediapool.bg