Кламер БГ - Бизнес новини: Скопие може да ползва газохранилището в Чирен

Скопие може да ползва газохранилището в Чирен

Бизнес

|
Пет, 25 Март 2022г. 18:38ч.
Скопие може да ползва газохранилището в Чирен

Скопие може да ползва газохранилището в Чирен

Възможността Северна Македония да използва капацитета на газохранилището в Чирен ще бъде разгледана от оператора му "Булгартрансгаз" и в началото на април се предвижда да има среща с компаниите, които биха имали интерес да ползват капацитет от съоръжението. Това е съобщил министърът на икономиката на Скопие Крешник Бектеши, който в петък прие българския енергиен министър Александър Николов. Двамата са обсъдили и построяването на нова междусистемна връзка Петрич-Струмица, идеята е на повече от 20 години и бе възродена в началото на януари тази година.

В момента между двете държави има една газова връзка – между Кюстендил и Жидилово. Тя обаче е еднопосочна – към Северна Македония, и нейният капацитет е резервиран изцяло от "Газпром" до 2030 г. Новата тръба се предвижда да е с годишен капацитет от 500 млн. куб. м, предстоят да се извършат пазарни тестове за интереса от страна на търговци за доставки в подобен обем към Струмица, който е голям газоразпредилителен център.

Към изграждането на интерконектора Петрич-Струмица вече има заявен интерес от строителни компании, стана ясно от думите на Александър Николов на съвместна пресконференция, цитиран от БТА.

"Тази инфраструктура е толкова важна, че на корпоративно ниво, без съдействие на държавна институция има заявен интерес към България за изграждането му. Регионът България, Република Северна Македония и Гърция става толкова критичен, че съществуването на нови трасета вече работи на пазарен принцип. Оставам оптимист за пазарния тест относно тази нова инфраструктура, свързваща Петрич и Струмица, която ще ни даде алтернативно трасе и повишена степен на сигурност на доставките и възможности за планиране на бизнеса и ресурсите, които произвеждат електроенергия на база природен газ", коментира българският министър.

Той припомня, че в момента се изпълнява проект за разширяването на газохранилището в Чирен от сегашния 550 млн. куб. м полезен обем до 1 млрд. куб. м.

"Булгартрансгаз" миналата седмица обяви поръчки за над 300 млн. лв. построяването на наземните съоръжения едновременно нагнетяване и добив на газ и газоизмервателна станция, както и за проектиране на газопровод, който да свърже хранилището с газовата мрежа. Предстои обявяването на поръчка за новите сондажи на хранилището, които реално ще повишат капацитета му

Това е добър проект, одобрен е на европейско ниво и ще направим всичко възможно да се случи бързо, така че да има възможност за повече предвидимост, каза Александър Николов.

По думите на двамата министри, на работна среща са дискутирани всички възможности за реализация на различни енергийни проекти. "Говорихме за реализацията на меморандума, който вече е подписан, за свързване на енергийните пазари на България и Република Северна Македония и установяване на организиран пазар", каза Бектеши.

"Обвързани сме не само на енергийната карта, като търговски отношения, исторически, но и като ориентираност към Европа. В тежки времена се вижда кой е истинският приятел и сме задължени да работим за да обезпечим пазарите и проекти от общ интерес. Проекти за енергийна свързаност, газопреносна мрежа, нови свързаности, съществуващи капацитети, газохранилището в Чирен, което може да предложи допълнителни капацитети и възможности и за Република Северна Македония са само част от нещата, които бяха обсъдени", коментира още Александър Николов.

На срещата си в Скопие той е обсъдил също така изграждането на бъдещия терминал за регазификация на втечнен газ край Александруполис, в който "Булгартрансгаз" държи 20 процента.

Дискутирани са и възможностите за развитие на възобновяеми енергийни източници. Проекти от общ интерес в тази посока също ще бъдат окуражени. Готови сме да споделяме интереси и в други сфери, за които имаме общи предизвикателства. Радва ме, че работната група потвърди интереса си по отношение на разширяване на капацитета за производство на електроенергия от ядрени източници. Имаме предизвикателства по отношение на капацитетите на енергийната мрежа, начина на качване на нови мощности, балансиране на системата и за това, свързването на системата с РСМ ще бъде от полза, защото балансът вече би бил различен", каза още българският министър.

mediapool.bg