Кламер БГ - Бизнес новини: Сертификация на интерконектора с Гърция позволява експлоатацията му от юли

Сертификация на интерконектора с Гърция позволява експлоатацията му от юли

Бизнес

|
Четв, 26 Май 2022г. 15:55ч.
Сертификация на интерконектора с Гърция позволява експлоатацията му от юли

Сертификация на интерконектора с Гърция позволява експлоатацията му от юли

Българският и гръцкият енергиен регулатор са взели съвместно решение за сертификация на оператора на газовата връзка между двете държави – компанията "Ай С и Джи Би", което позволява въвеждането в търговска експлоатация на газопровода между Комотини и Стара Загора след 1 юли 2022 г., ако дотогава приключат всички действия по изграждането на техническите съоръжения по трасето, издаване на съответните актове и техническите проби.

Двата регулатора се произнасят преди дадения им административен срок от шест месеца.

Документите за сертификацията на "Ай Си Джи Би" като независим оператор на преносна мрежа бяха подадени на 16 февруари и решението излиза в съкратени срокове, както бе анонсирано предвид значимостта на проекта като маршрут за диверсификация на газовите доставки не само за България, но и за региона.

Газовата връзка бе забавена значително през годините, като пандемията от Covid-19 също допринесе за това. Тя е от стратегическо значение, тъй като ще позволи свързване на газопреносните системи на България и Гърция и ще осигури диверсификация на източниците и маршрутите на газовите доставки за нашата страна и за Югоизточна Европа.

Чрез интерконектора през втората половина на 2022 г. България ще може да получава в пълен обем договорените 1 млрд. куб. м. природен газ по договора с Азербайджан. Това ще има ключово значение за сигурността на доставките на синьо гориво и за формиране на благоприятни цени за потребителите в България, посочват от Комисията за енергийно и водно регулиране .

Проектният капацитет на българо-гръцкия газов интерконектор позволява пренос на 3 млрд. куб.м. природен газ. Половината от него вече е резервиран, като 1 млрд. куб. м са запазени от "Булгаргаз" именно по азерския договор. Другите 500 млн. куб. м са от търговци, като след заработването на терминала за регазификация на втечнен газ край Александруполис до края на 2023 г. от него ще влизат още 500 млн. куб. м по тази връзка. Тези обеми също са резервиране като капацитет на терминала от "Булгаргаз". Свободните капацитети ще бъдат търгувани на две платформи.

Новата газова връзка открива още един маршрут за транспортиране на втечнен газ от САЩ, Алжир, Катар, Египет, Нигерия и други страни. В по-дългосрочна перспектива по интерконектора ще може да бъде транспортиран природен газ от Израел и Кипър, както и допълнителни обеми от Азербайджан и други страни.

Проектът на съвместно решение ще бъде изпратен на Европейската комисия за становище за съответствие с Европейското законодателство преди двата регулаторни органа да приемат окончателното решение за сертифициране.

mediapool.bg