Кламер БГ - Бизнес новини: САЩ призоваха Европа да е по-отворена за дългосрочни газови договори с тях

САЩ призоваха Европа да е по-отворена за дългосрочни газови договори с тях

Бизнес

|
Пон, 31 Окт 2022г. 20:44ч.
САЩ призоваха Европа да е по-отворена за дългосрочни газови договори с тях

САЩ призоваха Европа да е по-отворена за дългосрочни газови договори с тях

САЩ правят всичко възможно да увеличат доставките на втечнен газ за Европа, за да гарантират енергийната й сигурност в тези предизвикателни времена на войната в Украйна и да намаляват цените. Има обаче обстоятелства, които зависят от пазара и които могат да бъдат решени, ако европейските компании са по-отворени към дългосрочни договори. Това коментира в онлайн брифинг в понеделник Брад Крабтри, помощник-секретар в Министерството на енергетиката на САЩ.

Той отбеляза, че заради извънредното търсене на газ от Европа тази година приблизително 2/3 от експорта на американски втечнен газ отива за нашия континент, а Франция, Нидерландия, Испания и Великобритания са сред петте страни в света с най-голям износа на американски втечнен газ.

"През пролетта износът на втечнен газ в САЩ достигна най-високото си ниво от 122 млрд. куб. м годишно и до края на 2022 г. се очаква да достигне 133 млрд. куб. м, а до 2025 г. да е 153 млрд. куб. м годишно и 204 млрд. куб. м до края на десетилетието", каза Крабтри.

"Напълно разбираме, че Европа е чувствителна към енергийните цени, които създават огромни рискове пред икономиката й и правим всичко възможно за намаляването им, но категорично не носим отговорност за сегашната ситуация с високите цени", отбеляза той.

По думите му голямата част от американските договори за износ на втечнен газ са дългосрочни и даде пример как такива са 90 процента от контрактите на най-големия американски производител на втечнен газ "Шанийр". Тези дългосрочни договори обаче не са приемливи за европейските компании", допълни той (самата ЕК е против такива – б.а).

"Тези дългосрочни договори са с базирани в Европа международни петролни компании или търговци и те използват заложените в тях много ниски цени, за да продават два до три пъти по-скъпо до цените на европейските борси. Те имат право да правят това, и нито САЩ, нито европейските компании могат да направят нещо", каза помощник-секретарят.

"Това означава, че Европа остава уязвима към спот пазара или краткосрочния пазар и затова търговците, които са закупили дългосрочни договори, сега се обръщат и таксуват европейските потребители много, много повече за този втечнен газ, отколкото американските компании им го продават на тях. Ако Европа иска да получи по-ниските цени, трябва да сключи по-дългосрочни договори, в противен случай ще остане на милостта на международните търговци", заяви Крабтри.

Според него европейските партньори на САЩ трябва да са по-отворени към дългосрочни договори, защото проектите за терминали за втечняване на природен газ в САЩ не се финансират от държавата, а на частно. Това означава, че на базата на дългосрочни договори за доставка компаниите, разработващи проектите, си гарантират пред банките приходите, за да изплащат заемите.

"Ние правим всичко възможно да намалим цените за Европа, не да правим печалба от обстоятелствата в Европа заради тази ужасна война в Украйна", заяви помощник-секретарят.

Той заяви още, че правителството на САЩ е много загрижено от влиянието на изключително високите цени на газа върху европейската икономика и администрацията на Байдън е готова да помогне за зелената трансформация и декарбонизация и нулеви емисии до 2050 г.

Крабтри посочи, че в САЩ активно работят по законодателство за отговорно и устойчиво добиване, използване, транспортиране и износ на енергийни ресурси, подготвя се законова рамка за верификация на изхвърляните вредни емисии, за производство на водород и амоняк. "Инвестираме през тази година директно в изследвания и демотехнологии по цялата верига на енергоресурсите 32 млн. долара и сме поискали от Конгреса на САЩ за догодина да увеличи сумата", допълни той.

"Планирали сме 62 млрд. долара климатични инвестиции. От тази сума 12 млрд. долара са за демонстрация на технологии за управление на въглерода и транспортиране и съхранение на CO2. Това финансиране ще подпомогне разгръщането на най-малко шест съоръжения за улавяне на въглероден диоксид с напълно търговски мащаб, две от които трябва да бъдат в електроцентрали, работещи с природен газ; четири регионални центъра за чист водород, поне един от които ще включва широкомащабно производство на водород от природен газ с улавяне на въглерод; развитието на 20 до 40 регионални геоложки центрове за съхранение през следващото десетилетие – всяко от тези места за съхранение трябва да съхранява минимум 50 млн. метрични тона CO2 през следващите 30 г.", посочи Крабтри.

Предвидени са и данъчни кредити за производство на енергия чрез чисти технологии като водород за проектите, започващи от сега и с хоризонт за изграждане до 2035 г., каза още представителят на американското енергийно министерство.

По думите му очакванията на САЩ са всички тези мерки да намалят с 40 процента до 2030 година американските парникови газове.

mediapool.bg