Кламер БГ - Бизнес новини: САЩ прекратяват търговските преференции за Индия и Турция

САЩ прекратяват търговските преференции за Индия и Турция

Бизнес

|
Вт, 05 Март 2019г. 15:58ч.
САЩ прекратяват търговските преференции за Индия и Турция

Съединените щати прекратяват търговските преференции за Индия и Турция, тъй като тези две страни не изпълняват критериите за участие тази програма, съобщи американското правителство.

"По искане на президента Тръмп търговският представител на САЩ обяви днес, че Съединените щати възнамеряват да отнемат статута на Индия и Турция на развиващи се държави, облагодетелствани от програмата за преференции", се казва в комюнике на Службата на търговския представител, цитирано от Франс прес.

Системата на търговски преференции осигурява по-добър достъп до американския пазар, като допуска безмитен внос на някои стоки от страните, включени в програмата.

Според Службата на търговския представител Турция не може повече да участва в тази програма, тъй като е достатъчно развита икономически, посочва Ройтерс.

Търговските преференции се отнемат на Индия, защото според Тръмп тя не е осигурила равен достъп на американски стоки на индийския пазар.

Прекратяването на търговските преференции може да влезе в сила не по-рано от 60 дни, след като бъде уведомен Конгресът, отбелязва ТАСС.

Негативен ефект върху малкия и среден бизнес

Решението на американския президент Доналд Тръмп да лиши Турция от търговски преференции ще се отрази негативно на малкия и среден бизнес в САЩ, заяви във вторник турският министър на търговията Рухсар Пекджан, съобщава ТАСС.

За съжаление, даденото решение противоречи на нашата обща цел за постигане на равнище на стокообмен в размер на 75 милиарда долара. То също ще се отрази негативно на американския малък и среден бизнес, а също и на производителите, написа г-жа Пекджан на страницата си в Туитър.

Пекджан подчерта, че Турция "все още желае да постигне увеличение на обемите на двустранната търговия със САЩ, които тя смята за свой стратегически партньор". По думите й през 2018 г. по равнище на износ на продукция в САЩ Турция е заела пето място.

Потребителите и икономиката са големите губещи

Икономиката и американските потребители са големите губещи от търговската война, която води администрацията на президента Доналд Тръмп с основните партньори на САЩ. Това се посочва в проучване на икономисти от Банката за федерален резерв в Ню Йорк и университетите в Принстън и Колумбия, цитирано от Франс прес.

Тази констатация противоречи на твърденията на Тръмп, че наказателните мита върху американския внос не влияят на икономиката на страната. Президентът на САЩ очаква тези мита да се изразят в милиарди долари, които ще се влеят в държавната хазна.

"Като цяло, използвайки обичайни икономически методи, стигнахме до заключението, че последиците от митата ще се стоварят изцяло върху американските потребители", пишат Мери Амити, Стивън Рединг и Дейвид Уайнстейн. Те оповестиха публично резултатите от проучването преди министерство на търговията да публикува утре данни за търговския дефицит за миналата година.

През 2018 година администрацията на Тръмп наложи мита от 10 до 50 процента за внос на обща сума от 283 милиарда. В отговор търговските партньори, най-вече Китай, предприеха ответни мерки с мита средно от 16 процента за около 121 милиарда долара от американския износ.

Тази митническа война вкара САЩ в първия епизод от широкообхватна протекционистка политика след голямата депресия от 30-те години, твърдят икономистите. Те подчертават, че това напрежение поставя под въпрос бъдещето на интегрирането на международната търговия.

Експертите отбелязват, че чуждестранните износители не са намалили цената на продуктите преди обмитяване, за да компенсират евентуално увеличението на допълнителните мита.

Тези икономисти са пресметнали, че в края на 2018 година "митата са стрували на американските потребители и компаниите вносители допълнително 3 милиарда долара на месец, както и още 1,4 милиарда долара месечно заради свързаните с това икономически загуби".

Те добавят, че отрицателното влияние без съмнение е много по-голямо върху водещата световна икономика. Проучването им не взима предвид въздействието на голямата несигурност, създадена от търговската война, която например е обезкуражила инвеститорите и се е отразила отрицателно на финансовите пазари.

mediapool.bg