Кламер БГ - Бизнес новини: Руската икономика е изправена пред тежка криза след инвазията

Руската икономика е изправена пред тежка криза след инвазията

Бизнес

|
Четв, 24 Фев 2022г. 13:12ч.
Руската икономика е изправена пред тежка криза след инвазията

Руската икономика е изправена пред тежка криза след инвазията

Руската икономика е изправена пред нова тежка икономическа криза след решението на Кремъл да започне военни действия в Украйна, пише в анализ "Москоу Таймс".

Руската рубла падна с 10% до най-ниското си ниво спрямо щатския долар и еврото в четвъртък сутринта в рамките на минути след изявлението на руския президент Владимир Путин, че започва "специална операция".

"Със сигурност ще последват строги икономически санкции от Запада, като лидерите в САЩ и Европа организират извънредни срещи в четвъртък, за да решат как да реагират на това, което Джо Байдън нарече "очевидна агресия на Москва", пише изданието.

Москва твърди, че икономиката й е добре защитена от всякакви западни санкции и икономическите последици, но това не е сигурно.

Руското правителство твърди, че е натрупало значителни държавни резерви - повече от 630 млрд. долара, които щели да защитят икономиката и от най-лошата икономическа криза, защото нямало да му се наложи да взима заеми в брой нито на вътрешния, нито на международните пазари. Одвен това държавният дълг е под 20% от БВП на страната.

Русия също се похвали с успеха на своята инициатива за заместване на вноса, откакто анексира Крим през 2014 г., посочвайки главно развитието на своята селскостопанска индустрия благодарение на забраната за внос на храни от ЕС.

Държавната Сбербанк, най-голямата и най-важна финансова институция в страната, заяви, че е "готова за всяко развитие на ситуацията".

Но анализаторите не са убедени, че това би било достатъчно, за да защити руската икономика от очаквания безпрецедентен отговор на Запада, пише "Москоу Таймс".

"​​Предвид сериозността на руските действия, ние очакваме западните политици да надхвърлят своите планове за най-лош сценарий, което означава изваждането на Русия от системата за финансови разплащания SWIFT. Газопроводът "Северен поток 2" ще бъде спрян за неопределено време", коментира Хенри Рим от Eurasia Group.

Няколко големи държавни банки вероятно ще бъдат санкционирани, което на практика ще ги откъсне от световната икономика.

Вашингтон и Брюксел също по-рано подчертаха възможността за блокиране на износа на технологии за Русия - ход, който би нанесъл сериозни щети на държавния и частния бизнес в страната, който остава силно зависим от западния хардуер и софтуер за захранване на операциите си.

Повече от половината от руския износ все още се оценява в долари, според статистиката, цитирана от Института за икономики в преход на Банката на Финландия. Други 30% са деноминирани в евро, тъй като икономическите партньори на Русия - предимно купувачи на петрол и газ - отхвърлиха идеята да преминат към руската валута.

Това оставя руската икономика все още силно изложена на западните санкции, сочи анализът на "Москоу Таймс".

У дома сриващата се рубла ще окаже още по-голям натиск върху вече изпадащата в затруднение икономика. Инфлацията е на най-високото си ниво от шест години - 8.7%, а финансите на домакинствата са в по-лошо състояние от преди десетилетие. Неотдавнашно държавно социологическо проучване установи, че почти две трети от руските семейства казват, че нямат спестявания.

Девалвацията на рублата само ще засили кризата в стандарта на живот - ще повиши цените, вероятно драматично. Според едно проучване вносните стоки представляват около 75% от продуктите и съставките, които влизат в производството на ежедневни продукти и храни, които се продават в Русия.

В момента лихвените проценти са 9.5% и вече се очаква да се повишат до 11% или повече през следващите седмици. По-високите разходи по заеми неизбежно ще навредят на руския бизнес и потребителите, много от които са силно задлъжнели след десетилетие на икономическа стагнация.

Анализаторът на Scope Ratings Левон Камерян каза, че ескалацията на конфликта може да доведе и до бягство на капитали, тъй като руснаците се стремят да защитят своите спестявания и активи от задаващата се икономическа криза.

Ключовото неизвестно по отношение на мащаба на икономическия удар са енергийните потоци, каза още Камерян. Почти две трети от руския износ на природен газ преминава към Европа и около половината от световните й продажби на петрол. Спирането им означава загуба на огромни източници на приходи.

Германия заяви в сряда, че разполага с достатъчно енергия за съхранение, за да премине през зимата, ако руските потоци бъдат прекъснати.

Енергийният износ на Русия за Европа е на стойност 90 милиарда евро годишно, изчисли Scope Ratings.

mediapool.bg