Кламер БГ - Бизнес новини: "Ролпласт" завършва завода си за 70 млн. лв. в Костинброд

"Ролпласт" завършва завода си за 70 млн. лв. в Костинброд

Бизнес

|
Ср, 03 Ноем 2021г. 20:18ч.
"Ролпласт" завършва завода си за 70 млн. лв. в Костинброд

Най-големият производител на дограма у нас "Ролпласт" завършва изграждането на производствената си база в Костинброд.

Целият процес започна преди 10 години, а общата инвестиция в предприятието за този период възлиза на 70 млн. лв. Първата копка на последния етап от изграждането на базата на "Ролпласт" в Костинброд беше направена от министъра на икономиката Даниела Везиева.

Последната фаза от проекта е насочена към внедряването на машини от ново поколение, разширяване на съществуващо хале и изграждането на административна сграда, каза собственикът на компанията Светлин Николчев пред Mediapool.

С реализацията на проекта "Ролпласт Груп" ще разполага с 40 000 кв.м производствена база.

Инвестицията само в последните 5-ти и 6-ти етап от строителството възлиза на около 18 млн. лв. Половината от средствата са насочени към закупуването на автоматизирани машини за производство на PVC, дървени и алуминиеви прозорци, врати и щори. Те са от ново поколение отговарящо на Индустрия 4.0, обясни Николчев.

По думите му пренастройването на индустрията към новите реалности - автоматизиране на процеса на производство е наложително с оглед недостига на работна ръка и все по-високите изисквания на работниците към условията на труд.

Компанията "Poлплacт" e cъздaдeна пpeз 2000 г. и е cpeд вoдeщитe пpoизвoдитeли нa вpaти, пpoзopци и щopи в Eвpoпa. Дневният капацитет на фирмата е 2000 кв. метра прозорци и над 2000 кв. метра стъклопакети. За групата работят около 500 души.

Дружеството изнася около 40% от продукцията си за Балканите и Западна Европа. Компанията има дъщерни представителства в Северна Македония, Сърбия, Гърция, Албания и Черна гора, а в плановете й за 2022 г. влиза и откриване на представителство и в Хърватия. Амбицията на собственика й е да навлезе и на американския пазар, но засега сделките са само единични.

След кризисната 2020 г., когато оборотът на компанията падна до 60 млн. лв., през тази година очакваме ръст с 20 на сто, каза Светлин Николчев.

Строител на завода на "Ролпласт" в Костинброд е "Главболгарстрой" АД. Най-големият проблем в момента е, че никой не може да каже колко ще е крайната цена на обект, който е в строеж, каза изпълнителният директор на компанията Калин Пешов. Той посочи, че материалите непрекъснато поскъпват. Само от септември насам арматурното желязо е поскъпнало с 25%, бетонът с 30%, като от пролетта насам цените не са спирали да пълзят нагоре.

Разширяването на производството на компании в страната е доказателство, че политиката на правителството се оценява положително, както от български, така и от чужди инвеститори, каза министърът на икономиката Даниела Везиева.

"Ролпласт" е фирма, която показва високо качество и нека всички да правим нещата така, че да може да кажем как и пандемията не успя да ни събори", допълни тя.

Разширяване на индустриалната зона на Костинброд

Тя се срещна с представители на компаниите от индустриалната зона в Костинброд, с които обсъди бъдещето й развитие.

Програмата за публична подкрепа за развитие на индустриални паркове и подобряване на инфраструктурната им свързаност по Националния план за възстановяване и устойчивост дава изключително добра възможност зоната в Костинброд да се разрасне, посочи Везиева.

По думите й в програмата е предвидено изграждането на няколко вида инфраструктура, сред които довеждаща техническа инфраструктура, специализирана - центрове за обучение на служители, лаборатории за нуждите на предприятията в парка, социална, както и зелена и иновативна инфраструктура.

На срещата бяха обсъдени още и възможностите за кандидатстване по Плана за възстановяване и устойчивост, както и в каква посока ще се развива бизнесът в Костинброд. Допустими за кандидатстване за подпомагане по плана са както община Костинброд, така и самата индустриална зона, каза Везиева.

Заради близостта на Костинброд до София градът стана привлекателен център за редица големи фирми, специализирани предимно в производство на хранителни продукти,напитки и изделия от хартия и картон. Сред тях са "Кока-Кола Хеленик Ботълинг Къмпани България" АД, птицекомбинатът "Джиев" АД , "Олинеза" ООД, "Джимис-Еф Би Ти" АД, "Кенар" за салати и готови храни, фабриката за кафе, собственост на "Крафт фуудс България" АД, "Нива" АД за растителни масла, както и лидерът в полиграфическата индустрия "Мултипринт" ООД и фабриката "Санитекс" ООД за санитарно-хигиенни материали.

Покрай големите фирми през последните години се наблюдава нарастване и на броя на микро предприятията. По тази причина в общия устройствен план на Костинброд бяха заложени близо 820 хектара за производствените терени, което е около 3.22 % от територия на общината.

С първокласни инвеститори правим важни за общността инфраструктурни обекти, което дава модерен облик на града и на индустриалната зона, отварят се нови работни места, каза кметът на Костинброд Трайко Младенов. Той съобщи, че през следващата седмица ще се представи нов инвеститор от логистичния сектор,.

"Работим в добър синхрон с държавата и бизнеса и сме готови да поискаме сертификат за община, свободна от корупция", заяви кметът на Костинброд.

Прозрачната бизнес среда е много важна, ако искаме да има повече инвеститори, трябва да се стремим към това, каза министър Везиева.

mediapool.bg