Кламер БГ - Бизнес новини: Раздор в едрия бизнес заради регулациите на търговията с горива

Раздор в едрия бизнес заради регулациите на търговията с горива

Бизнес

|
Четв, 10 Ян 2019г. 14:17ч.
Раздор в едрия бизнес заради регулациите на търговията с горива

Едрият бизнес се скара помежду си след намерението на правителството да отложи до 1 юли 2019 г. влизането в сила на новите правила за търговия с петролни продукти, за да се направят допълнителни консултации в всички засегнати страни по тежкия за дребния бизнес регламент и при нужда да се промени невлезлия все още в сила Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Българската петролна и газова асоциация (БПГА) обяви, че ще напусне Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), задето е подкрепила взетото в сряда решение на Министерския съвет, което обаче трябва да бъде одобрено от парламента, за да стане факт. Организацията, в която членуват най-големите петролни и газови компании, работещи на българския пазар, която от самото начало защитава утежняването на изискванията за търговия с горива с мотива борба със сивата икономика и дори написа наредбата за прилагането на спорния закон, се обяви с декларация в четвъртък против отлагането на новите мерки. Определи го като "протакане" и "продължаване на живота на сивата икономика".

Българската стопанска камара (БСК) почти веднага след това излезе със сходно становище, според което "през последните години се наложи практиката на приемане, отмяна или отложено действие на закони под уличен или лобистки натиск".

Още преди тях Националното сдружение на търговците и превозвачите на горива, в което членува дребният бизнес с петролни продукти, също обвини кабинета и парламента, че са приели лобистки закон. Техният аргумент обаче е, че новите мерки обслужват интересите на едрите петролни компании и не са консултирани с всички представители на бранша. Те също така заплашиха с протести като на "жълтите жилетки" във Франция и блокади на границите, ако не се преразгледат въведените изисквания за капитал от 1 млн. лв., за да влезе фирма в новия регистър на лицата, занимаващи се с петролни продукти, както и да платят банкови гаранции от 20 хил. лв. за всяка бензиностанция.

Исканията на дребния бизнес на практика бяха подкрепени от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), която призова във вторник за отлагане на влизането в сила на закона, което трябва да стане на 28 януари 2019 г. Така дойде и решението на кабинета, което в четвъртък бе подкрепено и от КРИБ.

Според организацията това ще позволи "изясняване проблемите на бизнеса от засегнатите сектори и намиране на приемливи решения".

Това обаче провокира гнева на БПГА, която обяви, че тази позиция на КРИБ не е съгласувана с нея като член на работодателската организация, което е задължително. Затова на заседание на 9 януари е взето решението за оттегляне на петролната асоциация от конфедерацията, ръководена от бизнесмена Кирил Домусчиев.

В разпространена до медиите декларация от БПГА посочват, че "изразяват категоричното си несъгласие с опита да се протака влизането в сила на закон, вече приет от българския парламент". "Това на практика означава продължаване на живота на сивата икономика в структуроопределящ сектор за България, какъвто е производството и търговията с течни горива. Членовете на БПГА изразяват и възмущението си от това, че се предлага отлагане без никаква дискусия и консултации със засегнатия бранш", пише още в нея.

Дребният бизнес посочва същия мотив за недоволството си от новия регламент, който действително удря собствениците на една или малък брой бензиностанции в малки населени места, където големите вериги нямат обекти.

Според БПГА "се прави целенасочен опит реалната дискусия за ограничаване на контрабандата, ДДС-измамите и други незаконни схеми в сектора, да се измести от спекулации за противопоставяне на големи и малки фирми в бранша и за ограничаване на свободната конкуренция".

Нарушаването на конкуренцията обаче е аргумент и на дребния бизнес и на АИКБ.

Големите петролни компании също така поискаха среща с премиера, за да изложат своята позиция.

Така Бойко Борисов се оказва в центъра на раздора между асоциацията, председателствана от директора на "Лукойл България" Валентин Златев, с когото са в близки отношения, в каквито обаче министър-председателят е и с Кирил Домусчиев.

Неразборията се допълва и от позицията на БСК, която също е част от триото с КРИБ и АИКБ по редица икономически и социални теми и заедно членуват в Асоциацията на организациите на работодателите в България, както и в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

БСК също като БПГА се противопостави на отлагането на по-рестриктивния режим за търговия, превоз и съхранение на горива

"С изключително притеснение отбелязваме, че през последните години се наложи практиката на приемане, отмяна или отложено действие на закони под уличен или лобистки натиск. Друга притеснителна практика е Народното събрание в парламентарната ни по Конституция република да оперира като подчинена структура на изпълнителната власт, а изцяло нови закони или промяна на действащи норми да става в стахановски стил, без необходимата експертна обосновка и обществена дискусия", пишат в становището си от камарата, която изглежда за пръв път забелязва наложена от години практика в управлението на ГЕРБ

БСК настоя Министерският съвет да оттегли предложението си за 6-месечно отлагане на срока за влизане в сила на закона за дейностите с нефтопродукти и "принципно да преосмисли цялостното си поведение в сферата на нормотворчеството, като съсредоточи усилията си върху собствените си правомощия и остави законодателната дейност в ръцете на Народното събрание, както повелява Основният закон на Република България".

mediapool.bg