Кламер БГ - Бизнес новини: Пътни участъци в Кресненското дефиле се разширяват

Пътни участъци в Кресненското дефиле се разширяват

Бизнес

|
Пет, 04 Ноем 2022г. 17:58ч.
Пътни участъци в Кресненското дефиле се разширяват

Снимка:

Тежки машини работят на пет големи отбивки в Кресненското дефиле. За това алармира неправителствената организация "За Земята", която се бори движението през дефилето да бъде изнесено извън пролома, за да се опазят дивата природа и поминъкът на местните хора.

Неправителствената организация има съмнения, че дейностите, които се изпълняват, са незаконни. Аргументът им е, че представителите на регионалната екоинспекция (РИОСВ) в Благоевград, които са били извикани за проверка, са заявили, че нямат информация за подобни действия.

Пет големи пътни отбивки с изкоренена изцяло растителност между пътя и асфалта, премахнат хумусен пласт и заравняване - или с други думи, подготовка за асфалтиране, откриха биолози, експерти, представители на коалиция "Да спасим Кресненския пролом", съобщават от "За Земята".

От агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) казаха пред Mediapool, че в момента се изпълнява проект за пътна безопасност в Кресненското дефиле и смекчаване на въздействието върху дивите животни и птици. Част от този проект са и поставените гумени колчета по средата на пътното платно.

Точното наименование на изпълнявания проект е "Изработване на технически проект и изпълнение на част от мерките за смекчаване въздействието на трафика върху дивите животни и птици в Кресненското дефиле, посочени в Решение по ОВОС № 3-3/2017 г., чрез изграждане и модифициране на оградни и дефрагментационни съоръжения по път I-1 от км 380+300 до км 396+137".

Той се реализира от фирма "Интерхолд", а строителният надзор е на "Пътинвест-инженеринг".

От компаниите уточниха пред Mediapool, че изпълняват възложеният им от АПИ проект. Той е разделен на две части. В момента е извършено само почистването на островите от растителност. След излизането на разрешение за строеж ще бъде положен и асфалт върху разширените пътни участъци. Целта е пътят да стане по-безопасен, казаха от АПИ.

Биолозите обаче алармират, че работните дейности на практика унищожават местообитанията. Експертите на природозащитните организации са силно притеснени, че на практика се унищожават малки острови от растителност и местообитания на защитени видове от "НАТУРА 2000".

"Те са изключително важни, за да може да има поне в някои участъци по дължината на пътя в пролома изграждане на малки подлези за животни. С подготвеното асфалтиране това става невъзможно и даже съществуващите пътни водостоци вече не могат да изпълняват такива функции", твърдят от "За Земята".

От природозащитната организация посочват, че подлезите за животни и водостоците послужиха на правителството като аргумент, че няма нужда от нова оценка за въздействието на проекта - ОВОС, както и от алтернатива, изцяло извън Кресненски пролом.

"Даже за целта бяха отделени пари по обществена поръчка, за да се адаптират водостоците като животински подлези. Подготвеното асфалтиране показва, че ако трафикът остане трайно в пролома, е невъзможно да има реално съчетаване на транзитния магистрален автомобилен поток с опазване на природата и с предотвратяване на риска от пътни инциденти", смятат природозащитните организации.

Те са на мнение, че с тези дейности АПИ прави опит да се подготви бъдещото разширяване на пътя през пролома, като част от магистралата и окончателно се предреши избора на трасе.

При това по най-опасния и за човешкия живот, и за природата вариант - през Кресненски пролом, казват от "За Земята".

Преди дни два съдебни състава отмениха решения на бившия екоминистър Борислав Сандов, с които отмени процедури за извършване на оценки за съвместимост във връзка със строежа на магистрала "Струма".

Така на практика се дава картбланш за реализацията на проекта за източен обход в едната посока и скоростен път през дефилето в другата. За този вариант вече дори има избрани и изпълнители. Договори с тях не са подписани, защото се чака зелена светлина от Европейската комисия за реализацията му.

mediapool.bg