Кламер БГ - Бизнес новини: Промяна в плана - тройно повече влакове за сметка на жп инфраструктура (видео)

Промяна в плана - тройно повече влакове за сметка на жп инфраструктура (видео)

Бизнес

|
Пет, 11 Фев 2022г. 19:46ч.
Промяна в плана - тройно повече влакове за сметка на жп инфраструктура (видео)

Промяна в плана - тройно повече влакове за сметка на жп инфраструктура (видео)

Закупуване на тройно повече подвижен състав за нуждите на БДЖ спрямо първоначалния вариант за сметка на инвестициите в жп инфраструктура - това предвижда новият вариант на Плана за възстановяване и устойчивост в сектор "Транспорт". Той беше представен за първи път днес пред сектора, като липсваха сумите за всеки отделен проект, както и общата инвестиция.

Липсата на предварителна информация предизвика недоволство в бранша и вицепрлемиерът и министър на финансите Асен Василев обеща да има допълнителни срещи между транспортния сектор с екипа, подготвил промените.

Проектите за модернизацията на жп гарите и тяговите подстанции, които са ключови за енергийната ефективност, отпадат за сметка на купуването на нови локомотиви и влакове, включително на два етажа. Това стана ясно от представянето на проектите от Виктор Чаушев, съветник на министъра на транспорта Николай Събев.

Другата новост е, че са вкарани няколко проекта свързани с Русе - родното място на транспортния министър. Единият е изграждането на интермодален терминал в Русе и внедряването на интелигентна система за управление на влаковете т.нар. ERTMS-2 по линията Русе – Каспичан.

Председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов попита небрежно защо Русе, а не Варна, където пристанището е по-голямо, обработва повече товари и този проект би бил по-рентабилен.

Виктор Чаушев отговори, че основният момент в прекрояването на плана в сектор транспорт е, че проектите трябва да бъдат реализирани до 30 юни 2026 г. и нито ден повече. Изборът на пристанище Русе за интермодален терминал е в напреднала фаза с изработен проект по сегашната програма "Транспорт" и може да бъде реализиран бързо, аргументира се той.

Нови влакове на два етажа

В първоначалния вариант на плана беше заложено закупуването на 20 мотрисни влака за 312 млн. лв. за обслужване на крайградските линии.

Сега се предвижда да бъдат купени 42 електрически влака, от които 7 да са на два етажа, за 373 милиона лева плюс съфинансиране от държавния бюджет. Те ще се движат с максимална скорост от 160 км/ч в крайградските зони, т.нар. S-Bahn железница. Чаушев обясни, че се купуват влакове на 2 етажа, защото така излиза икономически рентабилно пътуването. Досега у нас не е имало 2-етажни мотриси. Това предизвика въпроси с тяхното обслужване и поддържане.

Крайградските влакове ще се ползват до близки дестинации около големите градове София, Пловдив и Варна, където разчетите сочат, че има търсене. Двуетажните мотриси пък ще са за най-натоварената жп линия София - Перник, която осигурява близо 10 на сто от целия трафик. Другата линия, по която ще вървят е София - Своге, посочи Чаушев.

Отделно ще бъдат купени още 20 електрически push-pull влака, които ще обслужват основните направления от София до Варна, Бургас, Свиленград, Русе, Кулата, посочи Чаушев без да съобщи цената. Те ще се движат с максимална скорост от 200 км/ч. В плана на ГЕРБ нямаше такъв проект.

Закупуването на толкова много влакове за движение с висока скорост повдигна и въпроса, къде ще се движат те, след като инфрастурктурата все още не е изградена. Пловдив - Свиленград - турска граница е единственото направление, където това може да се случи. Най-късно до 2030 г. трябва да е готово и жп направлението Бургас - София.

Другата новост е закупуването на 18 локомотива за маневрени дейности в депата. По този начин ще намалим разходите, аргументира се Чаушев.

Той допълни, че държавата поема ангажимента да поддържа новият подвижен състав в следващите 15 години. Виктор Чаушев не посочи колко ще струва това на държавата годишно, къде ще се случва и откъде ще се намерят кадри. Тези влакове са новост за българските железници и към момента няма квалифицирани кадри за тях и специализирани ремонтни депа.

Интермодален терминал Русе

Управляващите залагат в плана и изграждането на интермодален терминал в Русе. Не беше посочено колко ще струва той. Уточнено бе, че ще се строи с европари върху имот, собственост на Национална компания "Железопътна инфраструктура", а след това ще бъде даден на концесия. Целта е този терминал да помогне за товарооборота в Северна България.

Това не е прецедент. По същия начин на концесия беше даден изградения с европари интермодален терминал в Пловдив на ПИМК за 27 години. Към момента той се развива успешно.

ERTMS вместо SCADA

С отпадането на проекта за модернизацията на 20 тягови подстанции и на 21 секционни постове за 273.2 млн. лв. отпада и изграждане на система, обединяваща телеуправлението и телесигнализацията SCADA.

Вместо нея ще се внедрява ERTMS-2. Предишните управляващи предвиждаха парите за тази система да идват по програма "Транспортна свързаност" 2021-2027 г. и при възможност по механизма "Свързана Европа".

Каква е разликата между двете системи? Системата SCADA дава възможност за автоматично управление и наблюдение на енергийните съоръжения, както от подстанцията, така и дистанционно от диспечерските центрове. Системата ERTMS гарантира безопасността на движението и дава възможност за извършване на обективен, непрекъснат и независим от машинистите на влака контрол върху условията, при които се извършва движението на влаковете в гарите и в междугарията.

Така най-новата система ERTMS-2 ще се прави за първи път по линията Русе - Каспичан, по която в момента тече ремонт на релсовия път. Такава система не би позволила трагедията, която стана в Хитрино, каза Чаушев. Досега се внедряваха системи ERTMS-1.

Заложено е бордово ERTMS оборудване и на 108 магистрални електрически локомотиви и мотрисни влакове за всички железопътни превозвачи - държавни и частни, каза Виктор Чаушев.

mediapool.bg