Кламер БГ - Бизнес новини: Проектът за водородопровод от Солун до София ще търси еврофинансиране

Проектът за водородопровод от Солун до София ще търси еврофинансиране

Бизнес

|
Ср, 21 Юни 2023г. 08:25ч.
Проектът за водородопровод от Солун до София ще търси еврофинансиране

Малинов говори за природния газ като гориво към зеления преход

Проектът за изграждане на тръбопровод за пренос на чист водород от гръцкия град Солун до София, който се планира от двата газови оператора на България и Гърция, кандидатства за включване сред европейските проекти от общ интерес, за да може да иска и безвъзмездно финансиране – на първо време за извършването на предпроектно проучване. Това съобщи изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов по време на форума "Зелен преход", организиран за втора година от dir.bg и изданието 3e-news.net, който започна във вторник и ще продължи три дни.

Намерението за водородопровода бе обявено преди година и е по силата на сключено в края на декември 2021 г. споразумение между "Булгартрансгаз" и гръцкия оператор ДЕСФА.

Двете компании са събрали принципна информация за възможностите за захранване на евентуалния водородопровод и потенциалното търсене на екологичната суровина, но следващата стъпка е да се направи сериозно пазарно проучване за капацитет и анализи за трасе, стойност и възвръщаемост на инвестицията, за да се вземе решение и да се търси финансиране вече за самото изграждане на тръбопровода.

Малинов обаче отбеляза, че в момента с цена от около 30 евро/МВтч природният газ е по-евтината суровина от водорода, а при сключване на дългосрочни договори за доставка на втечен газ от новоизграждащи се терминали за регазификция на синьото гориво цената му може да бъде наполовина по-ниска.

През април "Булгартрансгаз" нае консултант, който да анализира годността на участъци от мрежата му за пренос на водород чрез смесване на 5 до 20 процента с природен газ, както и какви ще са необходимите инвестиции за преоборудване на определени съоръжения, за да могат да правят това. Договорът с фирмата "Симатекс" ЕООД , която се занимава с търговия, монтаж и обслужване на инсталации, инженеринг, имотни сделки, внос, износ, е за 350 хил. евро. От публикуваните документи облаче става ясно, че фирмата е по-скоро посредник, тъй като е подписала договор с подизпълнвител, който реално ще извърши въпросната оценка. Работата е превъзложена на нидерланската фирма "Росен Юръп" (Rosen Europe), която ще получи 280 хил. евро за услугите си.

Възможността за пренос на водород се разглежда и другия газов оператор у нас – "Ай Си Джи Би", който управлява газовата връзка между България и Гърция чрез газопровода Комотини – Стара Загора. Дружеството също смята, че с модификация на съоръжението ще може да се пренася горивото на бъдещето.

Според Владимир Малинов обаче ще се запази ролята на природния газ – особено като преходно горива за постигане на зелена икономика. "Газът има въглероден отпечатък, но в момента икономиките имат приложими технологии за улавяне на въглеродни емисии и може да се превърне от синьо в зелено гориво", заяви още шефът на "Булгартрансгаз". По думите му слънчевата енергия и природният газ ще са основополагащите горива за зеления преход като отбеляза и метафорично, че зеленият цвят се получава от смесването на жълтото (слънце) и синьото (газ).

"Когато се говори за природен газ у нас първите асоциации са, че е руски, скъп и мръсен, но това не е така", заяви още Малинов.

Той изнесе данни, че в момента потреблението на руски газ в Европейския съюз е 9 на сто, а в цяла Европа – 15 процента. Руският газ е заменен от норвежки, такъв от Каспийския регион, а все по-значими стават количествата на втечнения природен газ с произход САЩ, Северна Африка и Близкия Изток, каза той.

По думите му могат да се постигнат още по-ниски цени на природния газ като ключово в енергийния преход ще е съхранението не само на синьо гориво, но и всякаква енергия.

mediapool.bg