Кламер БГ - Бизнес новини: Премиерът: Терминалът край Александруполис ще промени енергийната карта на целия регион (видео)

Премиерът: Терминалът край Александруполис ще промени енергийната карта на целия регион (видео)

Бизнес

|
Вт, 03 Май 2022г. 16:06ч.
Премиерът: Терминалът край Александруполис ще промени енергийната карта на целия регион (видео)

Премиерът: Терминалът край Александруполис ще промени енергийната карта на целия регион (видео)

В Александропулис официално беше дадено началото на изграждането на терминала за втечнен газ (LNG терминал), който по план трябва да бъде готов до края на 2023 г.

Очакванията са той да промени енергийната карта на региона с оглед на настоящата енергийна криза, свързана с войната в Украйна и зависимостта на Балканите от руския газ. "Газпром" вече спря доставките за България и по тази причина проектът се разглежда като стратегически за нашата страна.

LNG терминалът край Александруполис ще е входна точка за синьо гориво за Балканите на газ от различни източници - основно САЩ и Катар, към Балканите.

"Икономическият шантаж на Кремъл срещу България и Европейския съюз няма са успее, защото заедно ще се противопоставим и днешното събитие е доказателство за това. Терминалът за втечнен газ край Александруполис е един не само енергиен, а и геополитически проект, който ще промени енергийната карта на целия регион", каза премиерът Кирил Петков на старта на строителството.

Той е убеден, че днешният ден ще остане в политическата история на отношенията между България и Гърция и ще бъде запомнен със стремежа ни за икономическа свобода и политическа независимост.

Инвестиция от 382 млн. евро

Терминалът за втечнен природен газ край Александруполис е плаващо съоръжение за съхранение и регазификация с капацитет от 6 млрд. куб. м газ годишно и 170 000 куб. м газ за съхранение.

LNG терминалът ще бъде свързан с газопреносната мрежа на Гърция чрез газопровод с дължина 28 километра. От там чрез съществуващите трасета газът ще достига основно до България, Сърбия и Северна Македония. Доставки ще могат да се правят още за Румъния, Молдова и Украйна.

България планира да внася през газовия терминал по 500 млн. куб. м газ годишно през следващите 10 години. Страната ни годишно изразходва около 3.2 млрд. куб. м газ.

LNG терминалът се изгражда от консорциум, в който влизат 5 компании, всяка от които има 20% дял. Инициатор за построяването му е гръцката фамилия Копелузу, като освен нея в проекта участват още гръцките държавни газови компании ДЕПА (DEPA) и ДЕСФА (DESFA), кипърският оператор на танкери "ГазЛог" (GasLog Cyprus Investments Ltd) и българското държавно дружество "Булгартрансгаз".

Строителството на съоръжението се оценява на 382 млн. евро. От тях 166.7 млн. евро идват от гръцката оперативна програма "Конкурентоспособност, предприемачество и иновации 2014-2020". "Булгартрансгаз" участва с 16.6 млн. евро.

Домакин на церемонията по старта на терминала бе гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. Освен премиера Кирил Петков, негови гости бяха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, сръбският президент Александър Вучич и премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.

От българска страна на събитието присъстваха още министърът на енергетиката Александър Николов и изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов.

Газовата връзка с Гърция

По-късно през деня, в рамките на визитата си в Гърция, премиерът Кирил Петков ще инспектира изграждането и на междусистемната газова връзка Гърция - България в района на град Комотини.

Преди дни беше съобщено, че тя е готова 92% и ще бъде работеща за новия отоплителен сезон. Това, което остава да се довърши по нея, е изграждането на газоизмервателните станции в Стара Загора и Комотини, хидротестове и сертифициране.

Плановете са през тази газова връзка да минават по 3 млрд. куб. м синьо гориво годишно. Това количество е достатъчно да задоволи нуждите на страната ни, чието потребление в момента е около 3.2 млрд. куб. м газ.

mediapool.bg