Кламер БГ - Бизнес новини: Газът през ноември поевтинява с 45%, декември – пак нагоре

Газът през ноември поевтинява с 45%, декември – пак нагоре

Бизнес

|
Пет, 28 Окт 2022г. 12:27ч.
Газът през ноември поевтинява с 45%, декември – пак нагоре

Газът през ноември поевтинява с 45%, декември – пак нагоре

Сметките на "Булгаргаз" сочат, че през ноември природният газ ще поевтинее с 45 на сто спрямо сегашната си цена като е възможно да има и допълнително намаление на цената, ако борсовите индекси продължат да падат в последните четири дни на октомври. За декември обаче се очаква цената да върне възходящия си тренд, макар повишението да не се очаква да бъде чувствително и да се усети сериозно от потребителите. Цената на парното няма да бъде променяна, тъй като заложената в нея себестойност на природния газ остава под реалната. Предстои да се види какви ще са тенденциите за останалите зимни месеци, което зависи от приключването на търговете на "Булгаргаз" за доставчици през 2023 г., но и от това колко е студена зимата и дали няма да има трусове на борсовите пазари. Доколкото обаче газохранилищата в Европа са пълни над 90 процента, а някои и 100%, а българското в Чирен ще има 90 процента резерв, по-скоро се очаква да няма някакви резки промени.

Това стана ясно по време на откритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което бе разгледано внесеното на 11 октомври заявление за ноемврийска цена на газа от 166.14 лв./МВтч. Новите сметки обаче са за 128 лв./МВтч, каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева, която обясни, че това е не само заради поевтиняването на европейските борси, но и заради постигнатите в търга за доставка на втечнен газ отстъпки между 38 и 50 процента от пазарните цени на газа, предоставени от гръцките ДЕПА и "Митилинеос". "Окончателно заявената на 1 ноември цена може да е и под сега обявените нива", каза Златева. Тя отбеляза още, че стойността следващия месец ще е с 64% по-ниска от най-високо ниво от 353 лв./мегаватчас, постигнато през септември и с 50 процента под борсовите европейски цени. Председателят на КЕВР Иван Иванов пък допълни, че това ще е най-ниската цена на газа у нас от март 2022 г.

Регулаторният шеф изчисли също така, че ако към 11 октомври, когато е изчислена цена от 166 лв. за газа, тя бе формирана на база газ от Азербайджан и Русия, нейната стойност би била 190.34 лв. Ако пък доставките бяха азерски газ плюс отказаните от служебното правителство договорени от предшестващия го кабинет танкери с втечнен газ от американската компания "Шанийр", цената през ноември би била 179 лв./МВтч. "И в двата случая това щеше да ощети българските потребители", заяви Иванов.

Всъщност към днешна дата, отразявайки спада на борсовите индекси от 11 октомври, и тези цени биха били по-ниски от цитираните от Иванов, но по-високи от предлаганите сега от "Булгаргаз"

Според него при това положение ще се облекчи финансовото натоварване на топлофикациите, в чиито цени за топлинна енергия е призната цена на газа от 120 лв./МВтч и ако не е било това поевтиняване, е трябвало да се повишават цените от 1 януари 2023 г. Сега това няма да се наложи, а поевтиняването на газа се отразява и на борсите за ток. На българската например вече цените на електроенергията са около 300 лв./МВтч, което означава, че се доближава определения таван от 250 лв./МВтч, над който бизнесът получава компенсации за високите сметки за ток и техният размер ще намалее, заяви Иван Иванов.

Той отбеляза още, че газохранилището в Чирен в момента е запълнено 88 процента и при максималния възможен темп на нагнетяване от 0.5 процента от капацитета му дневно, обемът му до 1 ноември ще е 90 на сто пълен. Това е над изискваните от Брюксел 80%, припомни шефът на КЕВР.

За декември Златева посочи, че се очаква цената на газа да тръгне отново нагоре, но не пожела да коментира повече. Според Иванов обаче то няма да е чувствително.

В момента "Булгаргаз" приключва търга за доставка на втечнен газ през декември. Офертите са ясни, но резултатите ще бъдат обявени идната седмица, каза шефът на "Булгаргаз". Процедурата за втечнен газ през 2023 г. зависи от това колко слотове за регазификация на гръцкия терминал Ревитуса ще успее да спечели газовото дружество. Търгът за тях ще е на 31 октомври, но Златева отбеляза, че интересът към тях е много голям. "За да не изпадаме в зависимост от успеха ни в този търг, водим разговори с турската БОТАШ за слотове на нейни терминали за регазификация, както и в Италия, за да може да имаме възможности за сделки и по Трансадриатическия газопровод (което означава допълнителни количества азерски газ – б.а)", каза тя. По думите й до края на ноември ще бъдат избрани доставчиците за 2023 г.

Златева отбеляза още, че ако в провежданите от предишното ръководство на "Булгаргаз" търгове кандидатите са давали между 1 и 6 евро отстъпка от стойностите на нидерландската газова борса TTF, в сегашните търгове предложенията за отстъпки са десетки пъти по-големи. В декемврийския търг също били предложени много добри оферти.

Двадесет компании са проявили интерес към обявения търг за доставка на втечнен газ на бъдещия терминал в Александруполис, където "Булгаргаз" има резервиран капацитет от 1 млрд. куб. г. годишно за периода 2023-2034 г., каза още Златева пред журналисти след края на заседанието. "Става въпрос и за производители на втечнен газ, и за търговци от Европа, САЩ, Азия, Близкия Изток и Северна Африка", каза тя. На по-късен етап ще се подават заявления за участие, обвързващи и окончателни оферти, а до края на март ще станат ясни доставчиците за тези десет години.

Изпълнителният директор на газовия доставчик каза в отговор на въпрос, че дружеството продължава да изпраща заявки по договора с руската "Газпром", но получава потвърждение за нулеви количества. Преговори с "Газпром" не се водят, допълни тя и отказа да коментира евентуално арбитражно дело заради спрените едностранно от руснаците доставки, защото темата е деликатна. Декларира, че "Булгаргаз" ще защити интересите си.

mediapool.bg