Кламер БГ - Бизнес новини: Предоговарянето на руските газови доставки тръгва предпазливо

Предоговарянето на руските газови доставки тръгва предпазливо

Бизнес

|
Ср, 26 Септ 2018г. 15:23ч.
Предоговарянето на руските газови доставки тръгва предпазливо

Първа среща за технически преговори по предоговарянето на руските газови доставки ще имат в четвъртък в Санкт Петербург "Булгаргаз" и "Газпром Експорт", научи Mediapool от свои източници. С нея се дава старт за изпълнението на договореностите между Европейската комисия и "Газпром" от май 2018 г., след като руският газов монополист склони да преразгледа пазарните си политики, прилагани спрямо шест държави от Централна и Източна Европа, сред които и България. Целта бе да избегне антимополна многомилиарда глоба за злоупотреба с господстващо положение в тези страни.

Споразумението позволява на потърпевшите държави да предоговорят своите дългосрочни контракти с "Газпром" за доставка по редица параметри. Сред тях са количествата, сроковете за доставка и времето за поръчка на съответните обеми, така че да има възможност за по-малки заявки, направени за по-кратко време, точките за внос, а също и начинът за формиране на цената.

Според подписания документ клиенти на "Газпром“ от шестте държави имат право да поискат по-ниска цена на газа, ако заплащаната от тях се отклонява от конкурентните западноевропейски референтни стойности, включително цените на разпределителните центрове за втечнен газ. Ако в рамките на 120 дни двете страни не се споразумеят за формулата на новата цена, спорът им може да бъде отнесен до арбитраж, който да се проведе в рамките на ЕС и който да определи конкурентна цена на суровината, отчитаща изцяло западноевропейските референтни стойности за формиране на газовата тарифа.

Технически старт

От "Булгаргаз" планират да подходят предпазливо при старта на преговорите и да започнат с уточняването на технически детайли. Един от тях е промяната на годишната база на доставките. За "Газпром" това е астрономическата година, а за българския газов оператор "Булгартрансгаз" е от октомври до края на септември и така се получава сериозно разминаване при обемите на поръчките, от което е потърпевш доставчикът "Булгаргаз", обясниха запознати.

Газовият снабдител също така ще иска повече яснота за точката на внос на суровината от Русия предвид намеренията на "Газпром" да закрие или да редуцира доставките по Трансбалканския газопровод през Украйна и Румъния до България, Турция, Гърция и Македония и да ги пренасочи през изграждащата се в момента втора тръба на газопровода "Турски поток" през Черно море. Този лъч трябва да заработи през 2020 г. и според последните заявления на българския премиер Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин ще стига до българо-турската граница.

Плановете на "Газпром" са по-скоро тя да е транзитна за Сърбия и Европа, докато Борисов иска половината от годишния й капацитет от 15.7 млрд. куб. м да остава за бъдещия газов хъб край Варна. Затова "Булгаргаз" ще иска яснота по този въпрос и дали руският монополист ще продължи да изпълва частично Трансбалканския газопровод. Тези аспекти са важни за планирането на доставките и на разходите, тъй като все още не е ясно какви ще са преносните такси по "Турски поток", които са съществен параметър от цената.

Българското дружество засега няма да отваря думата за предоговаряне на цената на природния газ от Русия, твърдят представители на правителството. Една от причините е сложната като цяло дипломация на водене на преговори с руснаците, а другата – че в момента според тях цената на чистия природен газ за България била най-ниската в Европа.

От доклада за предстоящото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране за поскъпването на газа от октомври 2018 г. става ясно, че цената на руската суровина на входа на българската газова мрежа е 449.08 лв. за 1000 куб. м. В нея не влизат законната надценка за "Булгаргаз", таксите за пренос, разпределение и достъп, дължими от клиентите. В крайна сметка суровината поскъпва с близо 14 на сто спрямо юли 2018 г., но стойността за потребителите се повишава с 8 процента, тъй като другите такси не се променят. Това е поредното увеличение на цената на газа след юлското, когато синьото гориво поскъпна с почти 11 процента.

Цената у нас е под средната за Европа

Ако се погледне статистиката на сайта energy.eu, крайната цена на газа и за битовите, и за стопанските потребители в България с включени данъци и такси в началото на септември 2018 г. е била под средните за Европа граници. Според данните на Евростат средната цена за домакинствата в Европейския съюз е 0.063 евро. За домакинствата у нас стойността е била 0.0511 евро за киловатчас, за промишлеността – 0.0287 евро за киловатчас. По-евтино плаща битът в Литва – 0.045 евро/кВтв, в Хърватия – 0.0426 евро, , а в Унгария цената е 0.0341 евро. По-ниски цени има и за индустрията в Чехия – 0.0280 евро/кВтч, и в Румъния – 0.0276 евро.

Европейската статистика обаче отчита, че към края на 2017 г. в България цената на газа за домакинствата се е повишила с 21 на сто спрямо предходната година, а за предприятията – с 31 процента. За сравнение цените на синьото гориво за бита в Германия и Словения са намалели съответно с 5.1 и 5.5 процента през втората половина на миналата година.

Предвид поскъпването на суровия петрол и неговите деривати на световния пазар през настоящата година и противоречивите прогнози за това дали този ръст ще продължи или ще спре, е трудно да се каже какви цени ще определи "Газпром" от януари 2019 г.

Разковничето е във формулата за ценообразуване

Според независими енергийни експерти действително дългосрочно, спрямо петролните деривати, цената на газа от "Газпром", който е единственият доставчик на страната, е на средните нива за Европа и дори в ниската граница. Проблем обаче било това, че тези параметри като се трансформират при краткосрочни доставки товарят цената при поръчка на малки количества, а газовият пазар у нас е много малък – едва 3.3 млрд. куб. м годишно потребление, според данните на "Газпром" за 2017 г.

Специалистите смятат, че проблемът при доставките на руски газ за България е в самата формила за образуване на цената на входа на нашата мрежа и точно за нейната промяна трябва да настоява "Булгаргаз". Те препоръчват на държавното газово дружество, вместо да се страхува от отваряне на тази формула за промени, да се опита да изкара от нея непазарния индикатор за минимална цена, определяна от "Газпром", която да гарантира на монополиста минимални приходи и след това тази стойност да се надгражда. Според тях задължително трябва да се вкарат във формулата на цената референтните стойности от европейските спот пазари, каквато е и препоръката на Брюксел. Още по-пазарно ще е ако "Булгаргаз" обявява търгове за доставки с различни срокове, в които "Газпром" да участва на конкурентен принцип с ясно обявявани цени.

"Газпром" вече обяви, че антимонополното споразумение не променяло цените

През юни шефът на "Газпром" Алексей Милер обаче заяви, че мирното споразумение между концерна и Брюксел по антимонополното разследване на Еврокимисията за злоупотреба с господстващо положение в Югоизточна Европа няма да повлияе на цената на газа в Европа.

Какъв ще е изходът от стартиращите преговори между "Булгаргаз" и "Газпром експорт" предстои да се види, но нагласите са на по-късен етап да се заговори за цените, като в преговорите за тях да се включи и "тежката артилерия" в лицето на енергийния министър Теменужка Петкова и дори на министър-председателя Бойко Борисов, който да се "спазари" с Путин и да "отбележи" в актива на кабинета си намаляване на тарифите на руския газ.

mediapool.bg