Кламер БГ - Бизнес новини: Поскъпването на тока ще е приемливо и дългосрочно

Поскъпването на тока ще е приемливо и дългосрочно

Бизнес

|
Пет, 05 Септ 2014г. 12:56ч.
Поскъпването на тока ще е приемливо и дългосрочно

Министерството на икономиката и енергетиката има план за плавното дългосрочно поскъпване на тока, който включва балансиране на системата като всеки от участниците поеме поравно тежестите, предвиждат се мерки за социално слабите и идеята е хората и бизнесът за могат а си правят плановете за начина на отопление и работа през следващите пет години. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов в петък пред БНТ. Той каза още, че в Енергийния борд ще се обсъди възможността за въвеждане на различни тарифи за електроенергията, след като преди дне от синдикатите поискаха да има цени на електроенергията за бедни и богати.

Министърът обясни, че този план ще бъде предложен за обсъждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която има крайната дума за ценообразуването в отрасъла. Щонов отказа да се ангажира с възможни проценти на увеличаване на цената на тока от октомври, но обясни, че то ще е приемливо за потребителите.

Доставчикът на ток в Югоизточна България ЕВН вече поиска от ДКЕВР вдигане на цената на тока с 18 на сто от 1 октомври, другите две дружества – ЧЕЗ и "Енерго-Про", засега не са заявили промяна на тарифите, но дадоха знак, че разчитат на увеличение. Държавната "Национална електрическа компания" (НЕК) също ще поиска вдигане на нейната цена, стана ясно от думите на Щонов от преди дни в Министерския съвет.

Дефицит не се покрива с "кухи" мерки

"Както знаем, дефицитът в системата е 1 млрд. лева на година. Но проблемът е, че това е 1 млрд. лева на година в момент. Миналата година е бил 700 млн. лева, в следващата година, в следващите 14 месеца ще бъде 1 млрд. лева. Ако не се вземат мерки, ще продължи нараства. За да се покрие този дефицит, не може да стане само с една мярка. Трябва да има баланс от мерки и това е, което ние обсъждаме в Енергийния борд. Не може също да има бездействие, както е имало досега, бездействие от страна да се покрива този дефицит с едни т.нар. "кухи мерки“, които всъщност, не са изпълнени или са атакувани в съда, за които не е постигнато съгласие между участниците", коментира министърът на икономиката и енергетиката.

По думите му трябва да има равноправие между участниците на пазара. "Т.е. не едни да правят прекомерни, баснословни печалби, а други да се зариват в дългове и да не могат да си платят капитала и получат една минимална възвращаемост. Така че това е нещо, което се разработва в Енергийния борд и ще продължи и след края на служебното правителство", заяви Щонов.

Той припомни, че за преодоляване на дефицитите в системата ще се водят преговори с всички централи, чиято енергия се изкупува задължително от НЕК – това са ВЕИ-тата, ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3, както и някои топлофикации, произвеждащи ток по комбиниран начин, за намаляване на количествата, които държавната компания е длъжна да приема от тях.

Според него еднократното увеличение на цената на електроенергията няма да разреши проблема с натрупаните задължения в системата.

Шоково поскъпване ще лиши фирмите от стимули за реформи

"Хората, мисля, че има достатъчно време да си направят сметките и да направим по начин, по който ще намерим начин да защитим енергийно бедните, тези хора, които голяма част от електроенергията, за които разход за електроенергия е голям процент от техния семеен бюджет. Плавното вдигане има няколко предимства. Първо, дава време на цялата система да се подготви за по-високите цени на тока. Хората да си направят планове за следващите няколко години как ще отопляват, индустрията да се подготви за по-високите цени и т.н. Освен това, дава също възможност на нас да си завършим преговорите по другите мерки, за да може цялата система да се оправи. Защото ако се вдигне цената на тока шокова, тогава няма да има толкова нужда, няма да има натиск да се реформира системата, държавните предприятия и т.н.", обясни Щонов.

Относно натрупаните дългове от НЕК за близо 3 млрд. лв., половината от които за купена от централите енергия, Щонов сравни ситуацията със семейство, в което НЕК е детето, а родителите – държавата. "Ако детето направи много по-големи разходи, отколкото едно добро управление на системата позволява, тези разходи на даден етап, ако не се справи детето само да си върне задълженията, ще трябва да бъдат покрити от майката и бащата на детето, т.е. от държавата", каза министърът.

Предишният кабинет не осигурил пари за удължаване живота на V и VІ блок

Той посочи като основен приоритет в българската енергетика удължаването на живота на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй", но каза, че досега не са предприемани реални стъпки за този проект, който е от три години. "Има план, работи се по този план и в АЕЦ „Козлодуй“, и в БЕХ. Но този план не бил приет от предишното правителство и не са били осигурени средствата за първоначалния анализ, който трябва да се направи на корпуса на реактора, за да може след 2 години, това да се направи план какво трябва да се подмени и да заработят реакторите", каза Щонов.

Министърът коментира още, че по принцип, винаги трябва да се разглеждат опциите за нови мощности, и построен нов ядрен блок от "Уестингхаус“ е един добър вариант за това.

"Отнема около 10 години проектирането и вземането на разрешителни строежът на един реактор. Така че тази мощност, ако тази мощност, ако бъде построена, ще бъде онлайн, както се казва, ще бъде включена в системата 2024-2025 г. Естествено, за да сме сигурни дали имаме нужда от тази мощност, дали България като страна е готова да поеме риска близо 10% от БВП да бъдат вложени в една мощност. Има нужда от едни по-дълги анализи. Тези анализи сме ги започнали, активно ги дискутираме и в държавните предприятия, и с доставчика, но те ще бъдат извършени в следващото редовно правителство. Според мен, за 2 месеца не може да се очаква от служебното правителство да задължи България за един проект, който струва милиарди долари", каза още Васил Щонов.

mediapool.bg