Кламер БГ - Бизнес новини: Пораженията върху реколтата от наводненията нарастват

Пораженията върху реколтата от наводненията нарастват

Бизнес

|
Вт, 24 Юни 2014г. 15:09ч.
Пораженията върху реколтата от наводненията нарастват

Въпреки че пороите миналата седмица са засегнали 357 хил. декара от пшеничените посеви, няма да има зърнена криза, качеството на житото е добро, заяви министърът на земеделието и храните Димитър Греков във вторник след заседание на Консултативния съвет по зърното (КСЗ). Той промени прогнозите си за реколтата и я намали от 5 млн. тона на около 4.7 млн. тона, което е в рамките миналогодишния добив.

Засегнатите площи от наводненията, градушките и вятъра са 357 хил. декара. Най-пострадалите райони са Враца, Видин и Монтана, със средно от около 40 000 декара. В Добрич, въпреки излелия се в края на миналата седмица порой, щетите са върху около 30 хил. декара, а във Варна - около 20 хил. декара.

До този момент пропадналите напълно площи са малко над 59 хил. декара. В тях не влизат само пшеница, рапица, слънчоглед и ечемик, но и зеленчуковите, овощните насаждения и лозята, уточни министърът. Той каза, че точният размер на щетите ще бъде уточнен в края на август. Агроведомството е предвидило 80 процента обезщетения за стопаните с напълно пропаднали площи.

Със заповед на Греков ще започне изплащането на 4.3 млн. лв. за щетите от миналата година. Неизразходваните от тях пари ще се разпределят за засегнатите тази година площи. Ще има и допълнителни средства, но те ще станат ясни след 1 септември т.г.

Министърът обясни, че жътвата в момента е затруднена заради полегналата пшеница. В Добрич, Варна, Плевен и Ямбол това се отнася за около 80 процента от площите. В останалите райони полягането на посевите е около 40 процента.

Единствената заплаха, която в момента съществува, е да не започнат отново обилни валежи, които да попречат полегналата пшеница да покълне, коментира след съвета Мариана Кукушева, председател на консултативния съвет и на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите. При тези обстоятелства няма опасност от поскъпване на хляба, нито от това да бъде влошено качеството му, увери тя.

Зърното от български сортове пшеница с добри хлебопекарни качества ще остане в България, няма да бъде изнасяно, така че хлябът, който ще ядем, ще е хубав, декларира Кукушева.

Място за паника няма, увери и Ангел Вукодинов, заместник-председател на Асоциацията на зърнопроизводителите в България. "Надяваме се на добро време в близките дни, за да може да приберем иначе доброто заложено качество", посочи той.

Единственият риск е за джоба на земеделците. Ще имаме висока себестойност, малко по-ниски добиви и малко по-ниски цени, обобщи Вукодинов. Той изрази и надежда да няма картелни споразумения, които допълнително да смъкнат цените на зърното. Очакванията са тези цени да са около 280 лв. за тон.

На заседанието е подкрепено спешното отпускане на 2 млн. лева за закупуване на противоградни ракети, както и проект за разширяване на територията за борба с градушките с 6 млн. дка в териториите на Хасково, Любимец и Ямбол, който е на стойност около 12 млн. лева. Двете предложения предстоят да бъдат подадени към Министерски съвет и към Министерство на финансите, съобщиха от аграрното ведомство.

Изпълнителният директор на Агенцията по борба с градушки Николай Николов информира, че поради тежките метеорологични

условия само от началото на годината са изстреляни

8083 противоградни ракети. За сравнение през

2012 г. те са били 2800, а през 2013 г. – 5100. Това определя нуждата от допълнителни средства в борбата с градушките, каза още Николов.

mediapool.bg