Кламер БГ - Бизнес новини: Полетите Русе-София се възстановяват от 2022 г.

Полетите Русе-София се възстановяват от 2022 г.

Бизнес

|
Четв, 18 Ноем 2021г. 17:12ч.
Полетите Русе-София се възстановяват от 2022 г.

Летището в Русе Сн.БГНЕС

От следващата година се очакват да бъдат възобновени гражданските полети между София и Русе. Това съобщи министърът на икономиката Даниела Везиева по време на форума "Бизнесът следва транспортната инфраструктура" с акцент върху Северна България, който се проведе в дунавския град.

Министерството на икономиката работи по проекта за възстановяване на работата на летището в Русе. Инвестициите, което ще бъдат направени, са за основна и довеждаща инфраструктура, каза Везиева.

Летището се намира на 15 км от Русе и е в близост до с. Щръклево. Създадено е като военно летище, но след построяването на пътнически терминал е използвано и за граждански полети до 1991 г. През 2015 г. става 100 процента собственост на община Русе. Компанията "Гъливеър" официално заяви намерението си преди половин година пред общината, че има интерес към рестартирането на линията Русе - София. Ако полетите се възстановят, ще бъде пусната обслужваща автобусна линия Русе – Щръклево.

"Възстановяването на летището в Русе ще обслужва и съседните градове и ще помогне за свързаността на Северна и Южна България. Регионалният дисбаланс между двата региона е от проблемите, които от години вместо да се решава, се задълбочава. Всички изследвания сочат, че добрата инфраструктура е предпоставка, както за развит бизнес и инвестиции, така и за стабилни търговски взаимоотношения между клиент и доставчик. Ето защо очакваме тази политика да стане приоритетна и за следващото правителство и да продължава през целия период до 2026 г.", заяви Везиева.

Тя посочи възможностите, които предлага Плана за възстановяване и устойчивост за инфраструктурни проекти. Държавата ще финансира довеждащата инфраструктура до индустриалните зони. По проектния фиш за индустриални зони са заложени 400 млн. лв. С тях инвеститорите ще могат да финансират техническа и социална инфраструктура.

"Идеята е, когато се появи бизнес инвеститор с някакво намерение, той да има възможността на пазарен принцип да избере място, където да развива своя бизнес. В този подход към Плана за възстановяване ще могат да кандидатстват както общините, така и индустриалните паркове", каза Везиева.

По време на конференцията бяха набелязани конкретни дългосрочни цели за намаляване на регионалния дисбаланс в икономическото развитие на страната. Бяха обсъдени още инфраструктурни въпроси, свързани с магистралите "Хемус" и Велико Търново - Русе, фериботната линия, проекта за втори мост на Дунав, както и проектите за интермодални терминали.

mediapool.bg