Кламер БГ - Бизнес новини: По-скъп с 54% газ през август иска "Булгаргаз"

По-скъп с 54% газ през август иска "Булгаргаз"

Бизнес

|
Ср, 27 Юли 2022г. 17:35ч.
По-скъп с 54% газ през август иска "Булгаргаз"

По-скъп с 54% газ през август иска

Държавният обществен доставчик "Булгаргаз" е поискал от енергийния регулатор да му утвърди цена от 286.84 лв./МВтч без данъци и такси през август. Поскъпването е 54 на сто и е едно от най-високите номинални увеличения през годините.

Заявлението за цената е било внесено на 21 юли, десет дни след законовия срок, а Комисията за енергийно и водно регулиране го публикува на сайта си почти седмица по-късно – в сряда – дни след като остана без председател, чийто избор бе обявен за незаконен от Конституционния съд.

За да се разгледа заявлението обаче трябва председателят да свика заседание, което в момента е невъзможно и ако парламентът не намери решение на проблема в близките няколко дни, държавата за месеци наред може да остане без цена на природния газ, което означава, че "Булгаргаз" не може да фактурира продадените количества на топлофикации, газоснабдителни дружества и предприятия. Това ще лиши дружеството от ликвидни средства, необходими за осигуряване на следващите доставки на природен газ.

Исканата от "Булгаргаз" цена се доближава до тази на спотовите пазари. През юли на нидерландския газов хъб TTF газът струваше между 145 и 185 евро за мегаватчас, но в последнит едни, заради намаляващите доставки от Русия по "Северен поток" цената достигна 200 евро/МВтч, а преди ден се доближи и до 209 евро.

Асоциацията на работодателите иска компенсиране на цената над априлските равнища

Да бъде изпълнено обещанието, което е дадено на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) на 16 май, за компенсиране на цената на природния газ над априлските равнища. Това е едно от исканията, които са изпратени от АОБР в отворено писмо по повод заявлението на "Булгаргаз".

Надплащането над априлската цена е 42 лв./MWh през юли и ще бъде 142 лв./MWh през август. За юли българските потребители са надплатили 90 млн. лв., а за август допълнителната сметка е 300 млн. лв., пресмятат от там.

От Асоциацията настояват още да бъдат възобновени спешно доставките на природен газ от "Газпром експорт", съгласно съществуващия договор. Според АОБР по този начин ще се гарантира работата на бизнеса, топлоснабдяването на гражданите и запълването на газохранилището "Чирен". "Към момента това е единственият начин за сигурно посрещане на есенно-зимния сезон и овладяване на ценовия шок", пише в отвореното писмо..

Да бъде обявена прогнозната цена за септември 2022 г. е другото искане на АОБР. От Асоциацията настояват още да бъдат уведомени официално дали и докога са гарантирани доставките на природен газ. Те искат и да знаят официално какви стъпки се предприемат за гарантиране на газоснабдяването в пълен обем от 1 януари 2023 г., както и дали се работи за сключване на дългосрочни договори за доставка на конкурентни цени.

Сред другите искания са да бъдат предприети бързи и конкретни действия, които да гарантират, че руската страна няма да предяви претенции към "Булгаргаз" ЕАД по клаузата "вземи или плати", съществуваща в дългосрочния договор между двете страни.

"Предприемането на тези действия е неотложно, ако искаме българската икономика да оцелее и домовете ни да са топли", посочват още от Асоциацията на организациите на българските работодатели.

mediapool.bg