Кламер БГ - Бизнес новини: "Северен поток" спря, Брюксел все пак не очаква пълно прекъсване на руския газ

"Северен поток" спря, Брюксел все пак не очаква пълно прекъсване на руския газ

Бизнес

|
Пон, 11 Юли 2022г. 18:04ч.
"Северен поток" спря, Брюксел все пак не очаква пълно прекъсване на руския газ

Сн. БГНЕС

Доставките на руски природен газ по газопровода "Северен поток" до Германия са напълно прекратени до 21 юли за годишен планов ремонт, съобщиха от "Газпром" в понеделник. Отделно по-малки количества получават италианската "Ени" и австрийската "О Ем Ви". Захранването от "Газпром" за Европа през Украйна, където Русия води война, продължава през станция "Суджда", но с намалени обеми от 41.9 млн. куб. м на 39.4 млн. куб м за деня, докато Киев все така отхвърля заявките за транзит на руски газ през станция "Сохрановка".

По-рано се очакваше транзитът на руски газ през Украйна да бъде 41,1 милиона кубични метра през днешния ден, по данни на украинския оператор на газопреносната мрежа (ОГТСУ), цитирани от ТАСС.

Държавната "Газпром" в средата на юни вече съкрати доставките по "Северен поток" само до 40 процента от капацитета на газопровода, посочвайки като причина задържано оборудване от Канада за плановия ремонт на съоръжението. Това, освен че наруши газовите доставки за Европа, наруши и темповете на запълване на европейските газохранилища за зимата.

В неделя стана ясно, че канадското правителство е разрешила да се върне отремонтираната турбина на "Сименс" в Германия, за да може да се инсталира на едната компресорна станция на "Северен поток". Рано в понеделник представителят на ЕК Тим Макфи заяви в Брюксел, че връщането на оборудването за "Северен поток" не нарушава европейските санкции, защото турбините не се ползват за транзит на природен газ. Тази новина доведе до спад с близо 12 процента на цената на газа в Европа в понеделник.

Отделно с една трета са намалени доставките на руски газ и за италианската "Ени" (Eni), която в понеделник е получила само около 21 милиона кубични метра, предаде Франс прес. Потърпевша е и австрийската компания "О Ем Ви" (OMV), чиито доставки на терминала "Баумгартен", един от основните газоразпределителни центрове в Централна Европа, ще бъдат намалени до 70 процента.

Германският министър на икономиката Роберт Хабек предупреди европейските държави да се готвят в случай, че доставките по "Северен поток" не бъдат подновени. Той допълни, че два плаващи терминала за доставка на втечнен газ ще бъдат завършени до края на годината.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис обачче заяви, че макар Брюксел да смята, че такъв риск има, не очаква да се стигне до пълно прекъсване на доставките на руски газ за Европа. "Това не е основният ни сценарий, но има такъв риск, който не трябва напълно да се изключва", каза той и напомни, че Европейската комисия в момента подготвя"европейски и национални извънредни планове".

Спирането на двете тръби на газопровода по дъното на Балтийско море за планов ремонт, обявен отдавна, на теория трябваше да е само техническа формалност. Но в контекста на войната в Украйна и противопоставянето между Москва и Запада за енергията, никой не може да се обзаложи какво ще последва, пише ДПА.

"Путин ще ни затвори газовото кранче, но ще го отвори ли пак някой ден?", изтъква най-четеният вестник в Германия, "Билд", в неделното си издание.

"Изправени сме пред безпрецедентна ситуация, всичко е възможно", призна тези дни германският вицеканцлер Роберт Хабек пред общественото радио. "Възможно е газът да потече отново, дори в по-големи количества отпреди. Възможно е и нищо повече да не се доставя и трябва да се подготвим, както винаги, за най-лошото", допълни той.

Германия твърди, че по технически причини ще бъде трудно на "Газпром" да спре изцяло доставките си по "Северен поток", тъй като газът в сибирското находище е под налягане и не може вечно да бъде складиран. "Това не е като водно кранче", посочи Хабек.

Трайно спиране на "Северен поток" няма да навреди само на най-голямата европейска икономика. По данни от сайта на компанията оператор на газопровода "Норд стрийм" (Nord Stream) газът пристига в Германия, в град Лубмин, след това продължава за Белгия, Дания, Франция, Великобритания, Нидерландия и други страни. Така че продължително спиране на доставките ще влоши енергийната криза, в която е изпаднала Европа със скока на цените и опасенията от затруднения през зимата.

В Германия властите вече обмислят планове за въвеждане на режим.

Химическата промишленост е особено уязвима, тъй като силно зависи от газа. Браншовата организация Асоциация на химическата промишленост (VCI) заяви, че се подготвя за най-лошия сценарий, включващ като резултат тежка рецесия.

Гигантът БАСФ (BASF) обмисля да пусне част от служителите си в частична безработица.

Ако спре подаването на руски газ, складираните количества ще стигнат само за един-два месеца, предупреждава Клаус Мюлер, председател на Федералната мрежова агенция на Германия.

Миналия четвъртък депутатите приеха символичен план за икономии в Бундестага: отоплението там да не надвишава 20 градуса през зимата и да се спре топлата вода в личните кабинети.

Френското правителство ще използва лятото, за да се "вдигне на бойна нога" още преди зимата, така че да се справи с възможно пълно спиране на руските газови доставки, което е "най-вероятният вариант", заяви министърът на икономиката Брюно Льо Мер, цитиран от АФП и БТА.

В интервю за в. "Фигаро" министърката на енергийния преход Аниес Пание-Рюнаше отбелязва, че кабинетът трябва да се подготви за най-лошия сценарий, тъй като във всеки един момент Русия може напълно да спре газовите си доставки. Тя уточни, че заради този риск газовите доставки се диверсифицират, като се увеличават мощностите с проекта за плаващ метанов терминал в Хавър, а едновременно с това се ускорява складирането на газ. Правителството е наредило да бъдат запълнени до близо 100 процента националните газохранилища до началото на есента.

Възможно е да има напрежение със снабдяването с газ през зимата, предупреди още в събота министър-председателката Елизабет Борн. По думите й електрическата компания Е Де Еф (EDF) планира да увеличи производството на ток с постепенното връщане в употреба на 12-те атомни реактора (от общо 56), спрени за поддръжка. Но ако възникне недостиг на електричество, правителството подготвя за зимата поредица от мерки, за да се даде приоритет на домакинствата и на някои промишлени сектори, допълни тя.

Възможно е някои промишлени предприятия да бъдат принудени да намалят потреблението на електричество или дори да спрат ползването на енергия за известно време, уточни Брюно Льо Мер.

Правителството е създало три работни групи, които да подобрят икономията на енергия в администрацията, компаниите и учрежденията, работещи с граждани. Целта е да се състави пътна карта за намаляване на потреблението на енергия с 10 процента до две години спрямо 2019 г.

mediapool.bg