Кламер БГ - Бизнес новини: Пет български фирми ще са част от строежа на бъдещ AP-1000 в АЕЦ "Козлодуй"

Пет български фирми ще са част от строежа на бъдещ AP-1000 в АЕЦ "Козлодуй"

Бизнес

|
Четв, 19 Окт 2023г. 14:40ч.
Пет български фирми ще са част от строежа на бъдещ AP-1000 в АЕЦ "Козлодуй"

Партньорствата с българските фирми са само началото на сътрудничеството по ядрения проект, смятат от

Пет български компании подписаха в четвъртък меморандуми за сътрудничество с "Уестингхаус" при изграждането на бъдещата нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP-1000. Те също така ще са партньори на американската компания при реализацията на други проекти у нас, стана ясно при парафирането на документите в сградата на Американската търговска камара в София в присъствието на министъра на енергетиката Румен Радев, посланика на САЩ в България Кенет Мертен, председателя на комисията по енергетика в НС Делян Добрев и други.

Отделните споразумения на "Уестингхаус Електрик" са с "Оскар-Ел", "Главболгарстрой", "ЕНПРО Консулт", "ЕнергоСервиз" и "И Кю И България", които при старт на проекта за VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" ще се включат в него с производството на ключови компоненти, включително системи за контрол и управление, системи за радиационен мониторинг, както и предоставяне на различни инженерни, консултантски и строителни услуги.

"Уестингхаус" подписа през април договор с проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" за предварителни инженерни дейности за изграждане на нов реактор с технологията AP-1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй" при максимално използване на наличната там инфраструктура. Очаква се до края на годината да е готов този анализ и да е ясна цената на бъдещия проект, който обаче тепърва има още процедури по одобряване от ядрения регулатор.

Още от сега американската компания ангажира петте български компании в този строеж, което в някаква степен е знак, че решение за реализацията му ще бъде взето от правителството, след като има подкрепата и на основните политически сили в парламента.

От бъдещите партньори на "Уестингхаус" в България най-популярна е "Главболгарстрой", която, след солидната експертиза в пътното и жилищно строително, в последните години силно навлезе в изграждането на енергийна инфраструктура и реално изпълнява почти всички държавни газови проекти.

"Оскар - Ел" се занимава с инженерингова дейност в електроуправление и автоматизация на процеси. Фирмата извършва проектиране и изграждане на системи за електроуправление на машини и съоръжения на комплексни проекти в енергетиката.

"ЕНПРО Консулт" предоставя консултантски, проектантски и инженерингови услуги, а също така доставки и поддръжка на експлоатацията в различни клонове на енергийния сектор, включително и за ядрени централи

"ЕнергоСервиз" също предлага инженерингови услуги и продукти в областта на ядрената автоматика, но и за конвенционални централи.

"И Кю И" България" има опит в анализа на безопасността и сеизмично укрепване на рискови и високотехнологични обекти и съоръжения като ядрени и конвенционални електроцентрали, металургичната и химическата индустрии.

По време на церемонията по подписването на отделните споразумения енергийният министър Румен Радев коментира, че е изключително доволен, че пет български компании стават част от процеса по изграждането на нова ядрена мощност и изрази очакване скоро към тях да се присъединят и още. Той добави, че изграждането на местна верига за доставки в дългосрочна перспектива е изключително важно за българския национален интерес, а екипът на Министерството на енергетиката ще направи всичко възможно, за да подпомогне този процес.

"Имаме сериозен напредък в изпълнението на договора за извършване на предварителните инженерни дейности за изграждане на до два енергоблока с технологията AP-1000 на площадката в Козлодуй", каза Дейвид Дърам, президент "Енергийни системи" в "Уестингхаус". По думите му "в България има много компании с богат опит в ядрената индустрия и тяхната подкрепата ще бъде от решаващо значение за успешното завършване на проектите ни за изграждане на нови ядрени блокове с технологията AP-1000".

От американската компания изразиха увереност, че сътрудничеството с "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" за бъдещ ядрен реактор ще създаде и една голяма екосистема от местни компании, работещи в областта на ядреното инженерство, която да се превърне в гръбнака на бъдещата ядрена индустрия, базирана на тази технология, в цяла Европа.

В момента такъв тип ядрена мощност функционира в Китай, а преди месеци заработи и в САЩ.

Председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев от ГЕРБ изрази радостта си, че VІІ блок на българската атомна централа може да е първият европейски реактор по технология AP-1000. Той припомни, че началото на подобен проект у нас бе поставено още преди време.

Реално още в края на 2013 г. започна работата по такъв проект, но през пролетта на 2015 г. България го замрази, след неуспешен опит американската компания да бъде вкарана като акционер в проектна компания за реализация и експлоатация на мощността, но тя отказа.

Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов изрази увереност, че това няма да са единствените български компании, които ще участват в този процес, защото и много други имат нужната експертиза в областта на ядрената енергетика. Според Николов това е само първата стъпка от този процес.

"Това е първата стъпка от многото, които предстоят в този процес", посочи посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и определи деня като добър за партньорството между България и САЩ, както и между "Уестингхаус" и българските компании.

mediapool.bg