Кламер БГ - Бизнес новини: Вносът на руски петрол остава, нови варианти за спирането му са януари и март

Вносът на руски петрол остава, нови варианти за спирането му са януари и март

Бизнес

|
Четв, 16 Ноем 2023г. 16:46ч.
Вносът на руски петрол остава, нови варианти за спирането му са януари и март

Вносът на руски петрол остава, нови варианти за спирането му са януари и март

Парламентът не прие на първо четене в четвъртък предложението на ГЕРБ за отпадане на изключението за вноса на суров руски нефт в България до три дни. Междувременно депутати от "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха свои поправки за въвеждане на европейското петролно ембарго от 15 март 2024 г., а Съветът за сигурност към Министерския съвет прие датата 1 март 2024 г., докато от ДПС заявиха в пленарна зала, че са склонни да се съгласят с отмяна на дерогацията от януари 2024 г. с аргумента, че "Лукойл Нефтохим Бургас" вече има готовност за минаване веднага на сто процента алтернативни на руските сортове петрол.

Това означава, че темата ще продължи да се коментира още време и изобщо не е ясно какъв срок накрая ще се приеме за ограничаване на вноса на сорта "Уралс".

Свиканото сутринта извънредно заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет се проведе без присъствието на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. На председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев от ГЕРБ, който е вносител на в последствие отхвърленото скоростно отнемане на дерогацията, и на председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски се падна честта да защитават тезата за ощетяването на хазната и българския потребител от действащата в момента дерогация.

Двамата обаче напуснаха предсрочно заседанието сутринта и обявиха, че дерогацията за вноса на руски петрол захранва "престъпният руски режим" с по 200 милиона долара всеки месец.

Пеевски: Коалицията "Путин" е факт

"Коалицията "Путин" е факт, ще видим как ще бъдат гласовете и дали реално от Москва се командва българският парламент и българското правителство", повтори за пореден път Пеевски тезата си за пропутинските партии.

"Не в тридневен срок, а още вчера "Лукойл" са били готови да преминат към изцяло неруски нефт, с намален капацитет на работа на "Нефтохим", който обаче е достатъчен да задоволи страната с горива", каза на свой ред Делян Добрев.

Според премиера Николай Денков обаче и новите доклади на службите, представени на Съвета за сигурност, сочат, че има рискове за българския пазар на горива и цените за потребителите, ако дерогацията се прекрати за 3 дни.

"Смяната на нефта трябва да се случва поетапно, защото иначе се създават технологични рискове от запушвания, експлозии, пожари и други аварии, които нефтохимиците много добре знаят", заяви министър-председателят.

Нов ускорен график за замяна на руското гориво

Той представи нов съкратен график за пълно преминаване към алтернативни сортове петрол спрямо сегашния заложен в закона.

Още по темата:

Край на руския петрол за "Нефтохим" от 1 октомври 2024 г.

Новите намерения са след 31 декември 2023 г. вече рафинерията да ползва не повече от 50% руски нефт – според сегашния занок е 20 на сто. След 31 януари 2024 г. делът на сорта "Уралс" да са до 25%, а след 1 март 2024 г. напълно да се спре.

Във внесените от ПП-ДБ предложения за законови промени относно дерогацията и отпадането й от 15 март, които тепърва ще влязат в дневния ред на парламента, обаче няма предвидени графици за намаляване дела на руския петрол.

Според предоставени на Mediapool данни от "Нефтохим" от началото на ноември предприятието вече ползва 21.3 на сто сортове нефт от Европа, Азия, Африка, Латинска Америка и Близкия Изток. Работи се по график за организиране на нови доставки, заявиха от дружеството.

Нищо общо с ротацията

В отговор на журналистически въпрос премиерът подчерта, че взетите решения и предложената дата от 1 март 2024 нямат нищо общо с ротацията на кабинета и поемането на поста министър-председателя но представителя на ГЕРБ Мария Габриел.

"Тези решения са взети на база на експертно обсъждане на рисковете. Ако имаше политически елемент, щяхме да търсим преместване в мандата на госпожа Габриел. 1 март е все още в мандата на настоящото правителство", заяви Денков пред журналисти.

Според него дискусията по време на днешния съвет е била експертна. Ако някой търси политически изяви, един от начините е да си тръгне ядосан от тази среща, каза премиерът, помолен да коментира преждевременното напускане на днешната среща от представителите на ГЕРБ и ДПС.

След това при гласуването в пленарна зала на предложението на Делян Добрев за отпадането на дерогацията за три дни основната дискусия в подкрепа бе изнесена от ДПС и представителят на движението Йордан Цонев.

Той отново се спря на тезата, че сега "Нефтохим" финансира руския бюджет, вместо българския и дерогацията не изпълнява нито една от целите си.

Искаме незабавно, ама може и от 1 януари

"Искаме незабавно или най-много от 1 януари да спре дерогацията", заяви Цонев. Той цитира данните от анализ на товари на рафинерията, извършен от три неправителствени организации, според който условията на дерогацията са били нарушени. "Предишните два пъти се съгласявахме с кабинета и с експертите, че има технологични съображения за доставки на неруски петрол, а всъщност 60 процента от продукцията се реекспортира в трети страни в нарушение на дерогацията и се трупат печалби от "Лукой", каза Йордан Цонев.

"Вместо да се подготвят мерки, се печели време за престъпни действия – дали е поради некомпетентност или поради други причини?", заяви още депутатът от ДПС и информира, че Делян Пеевски ще иска разследване от прокуратурата и ДАНС, "за да сме наясно в чия полза е тази дерогация или е параван за нещо друго".

"Както дръпнахме шалтера на газа, така трябва и за петрола. Защо за газа може, за петрола не може", продължи той.

Радослав Рибарски от ПП-ДБ му отвърна внимание, че неговата група още в предишното Народно събрание е поискала да има тежки санкции за неспазване на изискванията на закона. Той информира, че в сега внесените от ПП-ДБ промени са предвидени глоби от 10 до 20 хил. лв. при първо нарушения и до 5 процента от оборота на предприятието при повторно нарушаване на условията на дерогацията.

Още по темата:

"Нефтохим" уличен в ембаргова схема, кабинетът знае, а рафинерията отрича

Относно твърденията за износ на горива от рафинерията в ЕС в нарушение на петролното ембарго Йордан Тодоров от "Възраждане" обърна внимание, че всяка партида за износ на горива е под контрола на агенция "Митници" и не може да се случи без одобрението на определен министър или премиера. "Ако се установи заобикаляне на дерогацията е крайно време да видим осъдени политици", каза той.

Венко Сабрутев от ПП-ДБ коментира, че ако се приеме незабавното прекратяване на дерогацията, следва да се направи анализ откъде ще внасяме горива, ако спре работа рафинерията, кои фирми ще бъдат облагодетелствани и ще осъществяват вноса. "Това не е ли опит рафинерията да е пушечно месо и да се подготви за някои инвеститори", попита той..

Така след гласуване и прегласуване предложението на Делян Добрев не бе прието като 96 от депутатите бяха "за", 54 бяха против, а 61 се въздържаха.

Какво казват експертите

Ако се докаже, че "Лукойл" нарушава европейските санкции, това ще има жестоки последици за руската фирма и тя ще бъде вкарана в черен списък, коментира бившият замистник-министър на икономиката Никола Янков пред "Нова Нюз". По думите му "това е големият риск, за който правителството си мълчи".

Янков обясни, че ако "Лукойл" бъде вкарана в черен списък, това ще ограничи нейната работа. За България щетата ще бъде репутационна, защото митниците са допуснали заобикаляне на санкциите, посочи той.

Икономистът Евгений Кънев също смята, че ще има щета за "Лукойл", ако компанията бъде вкарана в черен списък заради нарушаване на санкците. Според него не е работа на службите и на парламентарно представените партии да се занимават с дерогацята на вноса на руски газ, защото това е от прерогативите на изпълнителната власт.

"Няма как да се освободим от дерогацията, без да се влезе във война с "Лукойл"... Който твърди, че няма да се вдигнат цените след отпадане на дерогацията, не знае как работи "Лукойл" на пазара", коментира още Евгений Кънев пред "Нова Нюз".

mediapool.bg