Кламер БГ - Бизнес новини: Общински проекти за 2.5 млрд. лв. в битка за двойно по-малко пари

Общински проекти за 2.5 млрд. лв. в битка за двойно по-малко пари

Бизнес

|
Пет, 24 Ноем 2023г. 16:47ч.
Общински проекти за 2.5 млрд. лв. в битка за двойно по-малко пари

Общински проекти за 2.5 млрд. лв. в битка за двойно по-малко пари

Около 800 проекти за близо 2.5 милиарда лева са подадени от 261 общини за финансиране на инфраструктурни проекти от държавата през 2024 г. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков по време на форум "Градовете - среща с бизнеса на Софийска област", организиран от в. "Капитал".

Само четири общини не са кандидатствали с никакви проекти. Министър Цеков не посочи кои са те.

Националният фонд за общински проекти ще разполага с ресурс от 1 млрд. лв. в Бюджет 2024.

Това са двойно повече пари спрямо 2022 г., когато средствата бяха 450 млн. лв. През 2021 г. бюджетът на Фондът за общински проекти беше едва 180 млн. лв.

"Сега този фонд ще влезе устойчиво в Закона за държавния бюджет, така че да има яснота и равен достъп от общините до средствата", каза Асен Василев преди ден по време на форум в София. Той допълни, че никога не е делил общините спрямо техните характеристики и винаги е отворен за диалог с кметовете.

Финансиране

Изборът кои общински проекти да финансира държавата ще става с конкурентен подбор по ясни правила, по думите на финансовия министър.

Още по темата

Над 800 проекта от 261 общини се борят за пари от 1-милиардния фонд към МФ

23 ноември 2023 16:46

Към момента обаче те все още не са разписани и качени за обсъждане. Това беше причина лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да поиска в Закона за държавния бюджет за 2024 г. да бъде посочено срещу всяка община кой проект държавата ще финансира и с колко пари. "За Монтана - това, за Плевен - това", каза Борисов на среща с местните структури на партията след изборите.

Финансовият министър Асен Василев заяви, че критериите, по които ще бъдат избирани общинските проекти, ще бъдат заложени в Закона за държавния бюджет за 2024 г.

По думите му броят на проектите, които всяка община може да заяви за финансиране със средства от Националната инвестиционна програма, няма да бъде ограничен.

В зависимост от категорията на общината са определени максимални прагове на стойностите, в чиито рамки следва да са проектите за съответните общини. Праговете са според броя на населението в съответната община по данни на НСИ от преброяването през 2021 г.

Най-много пари - до 100 000 млн. лв. ще вземат четири общини - Столична, Пловдив, Варна и Бургас, които са с население над 180 000 души.

Останалите 261 общини са разделени на пет категории с финансиране от 6 млн. лв. за най-малките до 50 млн. лв. за големите областни центрове. Общо взето е спазен принципът, заложен за финансиране на обновяването на жилищата с евро пари по Плана за възстановяване и устойчивост, става ясно от обясненията на Асен Василев.

Нов подход

Въпреки че заявените общински проекти надвишават двойно средствата във фонда, регионалният министър Андрей Цеков каза, че е уверен, че бюджетът може да си позволи да финансира всички проекти, защото голяма част от тях ще са преходни. Това означава, че изпълнението им ще отнеме повече от 1 година.

По думите му ще бъде създаден иновативен механизъм в бюджета за догодина, чрез който средствата за капиталови разходи на държавата, които се очаква да бъдат около 9.7 млрд. лв., да могат да се разпределят на конкурентен принцип между общините и държавните институции.

"Наблюденията ми за изпълнението на капиталовата програма показват, че колкото и да е бюджетът за капиталови разходи, държавата усвоява около половината от него (50%) заради лошото планиране и липсата на проектна готовност", каза Цеков. По думите му всяка година има 2 млрд. лв. излишък.

Още по темата

Борисов: Бюджетът и корупцията могат да изкарат ГЕРБ от управлението (видео)

11 ноември 2023 14:54

"Погрешно е тези пари да се връщат обратно в бюджета, затова е по-добре да създадем механизъм те да влязат в капиталови инвестиции и на общините. Така ще има конкуренция между местната и централна власт за тези средства, по-добро усвояване, а институцията, която има по-добра проектна готовност, ще получи средствата, които ще влязат в икономиката и ще имат по-голям ефект за обществото", отбеляза Андрей Цеков.

Според него включването в държавния бюджет на поименни проекти на общините показва различната визия за развитие на местната власт.

"Разпределянето на средства по неясни критерии и без проектна готовност, както се случваше в миналото, не е регионална политика", каза още Цеков. Той допълни, че за периода 2022 - 2023 г. общините са получили над 800 млн. лв. за инфраструктурни проекти, като всички одобрени проекти ще бъдат разплатени до края на годината.

Проекти

По програмата могат да се финансират проекти за основен ремонт и реконструкция на улици и общински пътища, както и ремонт и изграждане на ВиК системи и съоръжения.

Освен това държавата ще финансира основен ремонт на сгради публична общинска собственост, в това число в областта на културата, с изключение на обекти недвижими културни ценности.

Пари ще се дават и за благоустрояване на населените места, като ремонт на градинки например, както и за проектиране на обекти.

Критерии за оценка

Критериите и изискванията към общините са да има издадено валидно разрешение за строеж или на виза за проектиране за обекта (при финансиране на проектирането).

Не се допуска финансиране за дейности, извършени преди сключване на споразумението за финансиране на съответните проекти, както и двойно финансиране на предложените обекти.

Няма да се плаща за изменение на цената на договор за обществена поръчка при инфлация.

Не може да се финансират проекти, които са допустими за финансиране по програми и механизми на Европейския съюз и по международни програми и договори, както и по други национални програми.

Като пример от финансовото министерство дават програмите за ясли, детски градини и училища, за спортни площадки и физкултурни салони, за споделено финансиране на спортни проекти и други. Изключение ще се допуска, когато проектът на общината не е приет за финансиране по съответните програми.

Плащането

Проектите ще се финансират на базата на сключено споразумение между министъра на регионалното развитие и благоустройството и кмета на съответната община.

Допуска се авансово плащане в размер до 20 на сто от стойността на проекта, само при сключен договор с изпълнител и предоставено обезпечение от страна на изпълнителя към общината, съгласно разпоредбите на Закона за обществените поръчки.

Междинни плащания по проектите ще се правят текущо на база на фактически извършени разходи.

Цялата документация по проектите, включително фактурите, ще се подават в ИСУН, която ще бъде използвана и за наблюдение на изпълнението.

По програмата ще се допускат проектни предложения с по-висока стойност от заложените параметри, ако средствата на максимално допустимите, се осигуряват като съфинансиране от страна на общината. В такива случаи при сключване на споразуменията ще следва да докаже наличието на възможност за съфинансиране.

Преценката за това кои са приоритетните за дадена община проекти, ще зависи от кмета на съответната община.

Лошо планиране

Според Андрей Цеков големият проблем на регионалното развитие у нас е лошото планиране, което забавя изпълнението на всички важни проекти.

Има сключени договори, които са необезпечени проектно, затова изпълнението на проектите ще се възлага, когато има готовност за изпълнение, каза той.

"Възлаганията от държавата в повечето случай закъсняват, но не по вина на изпълнителя, а в грешни или непълни проекти, липса на отчуждения, свръх администрация на процеса по разрешаване и изпълняване на строителството. Това е факт, известен от години, заради което трябва да говорим за реформа в административния процес", каза регионалният министър.

"Изводът - когато не си готов, не лъжи хората, не започвай нещо, което не можеш да изпълниш. В момента ние строим 5 магистрали, за които няма пълна проектна готовност. Това ми е апелът към кметовете - имайте проектна обезпеченост, ако искате да свършите нещо добро за хората, не само да правим първа копка, да обещаем, че след 2 години ще режем лента, а те да станат 7 години", призова Андрей Цеков.

mediapool.bg