Кламер БГ - Бизнес новини: Обрат: "Литаско" твърди, че не търси купувач за "Нефтохим"

Обрат: "Литаско" твърди, че не търси купувач за "Нефтохим"

Бизнес

|
Ср, 18 Окт 2023г. 21:19ч.
Обрат: "Литаско" твърди, че не търси купувач за "Нефтохим"

Дъщерното търговско дружество на

Основният акционер в бургаската нефтена рафинерия "Нефтохим" – "Литаско" (Litasco SA), обяви, че не е получавала никакви предложения за продажба на предприятието, предаде агенция "Блумбърг", цитирайки изявление на компанията в сряда.

Дeн по-рано финансовият министър Асен Василев в интервю за "Файненшъл таймс" обяви, че се водят такива разговори, а по-късно премиерът Николай Денков потвърди това и допълни, че има интерес от няколко страни.

Сега обаче от регистрираното в Швейцария дъщерно търговско дружество на руската "Лукойл" твърдят, че не водят "никакви преговори по този въпрос".

"Литаско" не е назначавало каквато и да било държавна или частна организация за търсене на потенциални купувачи или провеждането на каквито и да било преговори за продажба от нейно име", казва се в позицията на компанията, който държи всички акции в бургаското предприятие без единствената златна акция, която е на българската държава.

В изявлението на "Литаско" се отбелязва още, че според европейското законодателство за защита на частната собственост, а също така и в обичайната бизнес практика, всякакво намерение за придобиване на активи, които принадлежат на друга компания, трябва първо да обсъди това със заинтересованите контрагенти, а чак след това – с властите на страните, където се намират активите".

Още сутринта икономистът и бивш зам.-министър на икономиката Никола Янков определи като "градска легенда" новината, че "Лукойл" търси купувач за "Нефтохим".

"Това е несериозно. "Лукойл" е частна компания, а не руска държавна и тя се търгува на няколко борси. Нейните акционери като цяло не са руското правителство. Не отричам възможността Русия да има влияние върху големите корпорации на нейна територия, но все пак трябва да направим разлика между двете неща", заяви Янков пред "Нова нюз".

За отстраняването на "Лукойл" като собственик на "Нефтохим" се говори още от въвеждането на санкциите на Еврокомисията срещу Русия заради войната й в Украйна. Парламентът реши да се отнеме концесията на рафинерията за нефтения терминал "Росенец". След това бе решено да се отмени предсрочно дадената от Брюксел дерогация за забраната на вноса на руски суров петрол и тя да е в сила от 1 октомври 2024 г., а предприятието да започне поетапно да намалява преработката на сорта "Уралс". Определен бе и нов държавен представител на златната акция в надзора на "Нефтохим".

Опровергаването на информацията на финансовия министър за разговорите с индикативни инвеститори идва на фона на опитите на държавата да изтласка руските енергийни компании със засилване на финансовите тежести пред тях за работата им на българския пазар. В петък бяха публикувани законови поправки, които предвиждат и увеличаване на данъка свръхпучалба за петролната рафинерия от 33 на 50 процента, както и че се въвежда енергийна вноска от 20 лв./МВтч за внесения в България или пренесен през наша територия руски природен газ.

По-рано през деня президентът Румен Радев разкритикува "тайната подготовка на продажбата на петролната рафинерия в Бургас. Според него това "е показател, че промяната се случва на тъмно".

"От чужди медии научаваме за плановете на управляващите, без анализ на евентуалните последствия от това. Управляващите дължат отговор каква съдба предвиждат за петролната рафинерия, на хилядите заети там, на Бургаския регион, на националната ни енергетика и икономика", каза държавният глава.

Той критикува и вноската за руския природен газ.

mediapool.bg