Кламер БГ - Бизнес новини: ОПЕК+ остави непроменени нивата на добив в очакване на новите санкции срещу руския петрол

ОПЕК+ остави непроменени нивата на добив в очакване на новите санкции срещу руския петрол

Бизнес

|
Пон, 05 Дек 2022г. 13:32ч.
ОПЕК+ остави непроменени нивата на добив в очакване на новите санкции срещу руския петрол

Изглед към рафинерията Газпромнефт в Москва. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните участнички в петролния картел ОПЕК+, сред които Русия, се споразумяха да запазят сегашните си нива на добив, независимо от несигурността вследствие на новите западни санкции срещу Москва.

Решението бе взето в неделя на среща между енергийните министри на страните от формата ОПЕК + ден преди да влязат в сила две мерки, целящи да ударят нефтените приходи на Русия заради инвазията й в Украйна.

В понеделник влиза в сила ембаргото на ЕС върху вноса на руски суров петрол по море, което ще бъде съпроводено с ценови таван от 60 долара за всеки барел руски суров петрол, транспортиран по море.

Решението на ОПЕК + да остави непроменени нивата на добива означава, че производството на петрол се намалява с два милиона барела на ден до края на следващата година. Решението за това беше взето още през октомври и предизвика гнева на Белия дом.

В ОПЕК+ влизат 13-те членове на Организацията на страните износителки на петрол, оглавявани от Саудитска Арабия и техните 10 съюзници, оглавявани от Москва. Те контролират 90 процента от доказаните запаси на петрол в света.

Очаквано решение на "петролното уравнение"

Още преди началото на срещата, която се проведе виртуално, анализатори прогнозираха, че картелът ще се произнесе в полза на "подновяване на предишното решение" за понижаване на добива с 2 милиона барела дневно.

"Групата със сигурност ще потвърди отново ангажимента си към последните намаления на производството", прогнозира Стивън Бренок от "Пи Ви Ем Енерджи" (PVM Energy), цитиран от БТА. Той обаче не изключи ОПЕК+ да стигне и по-далеч, за да подкрепи цените на петрола.

След октомврийското заседание на ОПЕК+, което се проведе в централата на картела във Виена, цените се понижиха значително, за да се върнат до равнището си от началото на 2022 година, което е доста под максималните стойности, достигнатите след началото на руската инвазия в Украйна.

Двата световни референтни сорта петрол понастоящем се котират между 80 и 85 долара за барел спрямо 130 долара през март.

Новините от Китай, който е водещият вносител на суров петрол в света, засилват опасенията, тъй като новото повишение на случаите на Covid-19 и последвалите локдауни оказват тежест върху икономиката.

Пекин обаче даде тази седмица надежди на пазарите, сигнализирайки за възможно смекчаване на строгата политика за "нулев Covid" след вълната от протести срещу строгите ограничения.

Към тази ситуация се добавят и опасения за рецесия на фона на скока на инфлацията както в Европа, така и отвъд Атлантика.

Освен мрачната икономическа перспектива голямата неизвестна в "петролното уравнение" се върти около руския суров петрол.

Западните страни искат да намалят финансовите ресурси, които позволяват на Москва да финансира войната в Украйна. ЕС с тази цел реши да забрани на 27-те страни членки да купуват руски петрол, транспортиран по море, от 5 декември, "което заплашва над 2 милиона барела дневно", според оценката на анализаторите от "Ей Ен Зед рисърч" (ANZ Research).

Инвеститорите проучват и дискусиите около предложението да се наложи таван на цените, целящ да засили ефективността на ембаргото.

Извън ЕС всички страни от Г-7, сред които САЩ и Австралия, искат да наложат такъв механизъм.

Руският президент Владимир Путин предупреди за "тежките последици за световния енергиен пазар" от подобна стъпка.

Кремъл има "няколко опции да заобиколи" тази мярка, подчерта Едоардо Кампанела от "УниКредит" (UniCredit). Русия може да разчита на помощта на Саудитска Арабия, която никога не го е подвеждала от началото на конфликта, за голямо неудоволствие на САЩ.

"Москва би могла да се реваншира, използвайки влиянието си в рамките на ОПЕК+, за да накара алианса да приеме по-агресивна позиция", твърди той.

Подобен сценарий "би влошил световната енергийна криза", прогнозира анализаторът.

Москва няма да приеме въведения ценови таван

Правителството на Русия планира да подготви механизъм, чрез който да забрани търговията съгласно условията на въведения ценови таван на руския суров петрол, транспортиран по море. Това заяви в интервю за руската телевизия "Россия-24" руският вицепремиер Александър Новак, предадоха световните агенции.

Той подчерта, че Москва няма намерение да приема въведения ценови таван и готви механизъм за забраната на търговията при установен ценови таван, независимо на какво равнище е фиксиран този ценови таван.

"Такава намеса според нас може да доведе до още по-голяма дестабилизация, до дефицит на енергийни ресурси и до намаляване на инвестициите. Това може да засегне не само петрола, но и други продукти, които са на пазара, може да засегне не само Русия, но и други страни", каза Новак.

mediapool.bg