Кламер БГ - Бизнес новини: Нинова бори спекулантите с е-табла, показващи цените на едро (видео)

Нинова бори спекулантите с е-табла, показващи цените на едро (видео)

Бизнес

|
Ср, 09 Фев 2022г. 17:01ч.
Нинова бори спекулантите с е-табла, показващи цените на едро (видео)

Нинова бори спекулантите с е-табла, показващи цените на едро (видео)

Министърът на икономиката и лидер на БСП Корнелия Нинова започва борба със спекулата при цените на храните чрез поставяне на електронни табла, които да показват на гражданите колко струват на едро на стоките от първа необходимост. Изненадващо сред стоките на таблото се оказа и "плодова ракия обикновена", показа проверка на Mediapool.

Нинова: Нека гражданите са информирани, за да няма спекула

"Правим това, за да бъдат информирани хората за реалните цени на пазара. Знаем, че има обективни обстоятелства за техния ръст, но внимателно следим да няма злоупотреби и изкуствено завишаване", заяви Нинова след среща с ръководството на Държавната комисия по стокови борси и тържища, цитирана от пресцентъра й. Реално информационното табло е екран, който е закачен на един от прозорците на Министерство на икономиката и излъчва бюлетина на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Сред основните продукти са яйца, фиде, бяло саламурено сирене, краве масло, мляко, млечни продукти с растителни добавки, кисело мляко, кайма, пилешко месо, плодове, зеленчуци и др.

Преди дни в някои софийски магазини се предлагаха краставици от 8 лева за килограм. Производители на български оранжерии посочиха, че от тях продукцията излиза на цена от 5 лева за килограм, като повишението на цените идва основно от поскъпване на природния газ.

Изненадващо сред наблюдаваните стоки се оказа и плодова ракия обикновена, 0.7 литра, на цена 10 лева.

Сн. Mediapool

"Нека хората да бъдат информирани и да не допускаме спекула. За нас в момента най-важният проблем е този с цените. Държавата ще направи всичко необходимо да помогне на гражданите", добави още Нинова.

Не е ясно как крайните потребителите могат да се ориентират дали цените на дребно по магазините и пазарите са спекулативно завишени и с колко, но със сигурност ще има много объркали се граждани, които смятат, че обявените на таблата цени са крайни.

Подходът на Нинова очевидно не се е променил от 2008 г., когато тогавашният икономически министър Петър Димитров (БСП) от кабинета "Станишев" всяка седмица изпращаше сводки на медиите, за да покаже къде най-евтино се предлага дадена стока.

По времето на първия кабинет "Борисов" тогавашният земеделски министър Мирослав Найденов, борейки се отново срещу спекулата, обяви, че е постигнал споразумение с три търговски вериги за замразяване на цените на 10 основни стоки, произведени от български производители за срок от 3 месеца. След остри коментари, че държавата не може да се намесва в условията на пазарна конкуренция и да диктува цените на храните, Найденов обяви, че замразените цени били промоция на веригите, като цените били "замръзнали" на различна стойност при различните вериги за тези 10 продукти.

Информационни табла се готвят и за други градове

"Ще разговаряме с кметове и областни управители, информационни табла да има и в други градове", уточни Нинова. Тя посочи още, че множеството посредници оскъпяват стоките и притискат производителите, като изкупуват на ниски цени. И тук държавата трябва да влезе в ролята си и да създаде ясни правила с грижа, както за земеделските стопани, така и за домакинствата, каза Нинова.

На срещата бяха обсъдени възможностите за облекчаване на достъпа на земеделски производители до тържищата, както и скъсяване на веригата производител-потребител.

На фокус

Това са поредни мерки, инциирани от икономическия министър Корнелия Нинова.Миналата седмица на среща с Асоциацията на млекопреработвателите тя съобщи, че започва работа за повече български храни в големите хипермаркети.

БСП отдавна е привърженик на идеята да има конкретна квота за български стоки в хипермаркетите.През 2018 г. Нинова заедно със свои съпартийци внесе в парламента проект за промяна на Закона за храните, според който търговските вериги трябва да продават определен процент български стоки. В детайли, се предвиждаше такива да са над 70% от виното и млечните продукти, над 50% за плодове и зеленчуци и между 50 и 25% за месо. Имаше и текстове, които скъсяваха сроковете за разплащане с българските производители до 10 дни и др.

През април 2020 г. кабинетът "Борисов 3" с постановление въведе квота за български продукти в хипермаркетите. Действително в рамките на 1 година броят на хранителните продукти на български производители във веригите се повиши.

Брюксел обаче веднага обяви, че инициативата на бившия министър на земеделието Десислава Танева нарушава основния принцип на ЕС за свободно движение на стоки, услуги и капитали и страната ни бе на косъм от дело в Съда на ЕС. В началото на 2021 г. Десислава Танева не поднови прилагането на постановлението и изискването отпадна.

mediapool.bg