Кламер БГ - Бизнес новини: Нефтопроводът Александруполис-Бургас може да е готов 2028 г. и да продължи на север

Нефтопроводът Александруполис-Бургас може да е готов 2028 г. и да продължи на север

Бизнес

|
Четв, 26 Окт 2023г. 18:13ч.
Нефтопроводът Александруполис-Бургас може да е готов 2028 г. и да продължи на север

Финализира се пътна карта за проекта за нефтопровод от гръцкия град Александруполис до бургаската рафинерия

Финализира се пътна карта за реализацията на проекта за изграждане на нефтопровод от гръцкия град Александруполис до бургаската рафинерия "Нефтохим" в рамките на следващите четири години. Планът е да се създаде проектна компания между България и Гърция за строежа и експлоатацията като се проучва възможността и тръбата да се комбинира с продуктопровод за транспортиране на готови горива, масла и нефтопродукти и включително трасето да продължи от Бургас на север към Румъния. Това става ясно от интервю на премиера Николай Денков за българското издание на EurActiv и от отговори на Министерството на енергетиката пред Mediapool.

Идеята за възкресяването на проекта за доставка на руски нефт с танкери през Черно море и после до Александруполис, който обаче бе прекратен от България, бе лансирана от президента Румен Радев през декември 2022 г. и харесана от "Лукойл" като възможност за осигуряване на достъп до алтернативни доставки през Средиземно море след влизане в сила на забраната за внос на руски суров петрол. Тогава тя бе от 5 декември 2024 г., сега вече е 1 октомври 2024 г., но от ГЕРБ и ДПС заплашват да влезе в сила незабавно, ако рафинерията не започне да плаща данъци и разликата в цените на руския петрол и сорта Брент.

Възраждането на петролопровода Бургас-Александруполис, но в обратна посока, бе обсъдено на няколко пъти на високо държавно ниво и от назначеното от президента предишно служебно правителство, и от сегашното на Николай Денков.

Пренос на суров петрол и на горива

От енергийното ведомство коментираха пред Mediapool, че създадена междуведомствена работна група обсъжда идеята по трасето на петролопровода да има и продуктопровод, който значително ще увеличи конкурентоспособността и промишления растеж не само за България и Гърция, а и за целия регион.

Премиерът Денков посочва пред EurActiv, че има интерес към този проект и подобно комбиниране с дейността на рафинерията е икономически изгоден и освен това може да бъде продължен на север към Румъния. Това, по думите му е било обсъдено по време на тристранната среща в Евксиноград на премиерите на България, Румъния и Гърция на 9 октомври.

Друго трасе за индустриална интеграция

По думите на министър-председателя се обсъжда сериозно промяна на трасето на предишния проект, защото вече по него има обособени защитени зони от екомрежата "Натура 2000". "Обсъждаме друг вариант – от Гърция петролопроводът да отиде към Стара Загора и да стане част от целия този комплекс за индустриално развитие, който искаме да продължим от Пловдив към Стара Загора и Бургас", казва Денков. Според него ще се прецени също така дали не е възможно трасето на петролопровода да минава през терени, за които да се ползва вече направената екооценка за газовата връзка с Гърция от Комотини до Стара Загора.

"А дори и да трябва наново да се прави оценка за въздействие върху околната среда, не минаваме през територии, за които знаем, че със сигурност биха забавили значително оценката в Странджа-Сакар", каза премиерът.

От Министерството на енергетиката обясняват, че като първа стъпка е предвидено извършването на предпроектно проучване – анализ на целевите пазари, оценка на търсенето и сценариите за доставка, проучване на технически аспекти, бизнес модели, оценка на форми на публично-частно партньорство, идентифициране на рискове и мерки за управлението им, анализ на силните и слаби страни на проекта (SWAT), препоръки за финансово структуриране и осигуряване на икономическа жизнеспособност, определяне на подходящ бизнес и финансов модел и структуриране на собствеността в българо-гръцката проектната компания.

Денков посочи, че се предвижда участието на българска страна в проектната компания да е държавно - "искаме да имаме контрол, за да не станем зависими от други фактори".

Комплексна идея с опция за продължаване към Румъния, Молдова и Украйна

Премиерът не се ангажира с прогноза кога ще е готов този проект, но от Министерството на енергетиката посочиха, че това може да стане в рамките на четири години.

"Няма да скрия, че това е свързано също с начина, по който се оценява ефективността и бъдещето на бургаската рафинерия, нали? Тя би изглеждала по друг начин, ако е “опакована” с нефтопровод", каза Денков. По думите му комбинацията на съоръжението с продуктопровод ще позволи на България да изнася готови продукти, а при криза да внася такива от Гърция.

"Както виждате, идеята е доста комплексна, обсъждаме я много сериозно с гръцката страна, има готовност да сработи. Има и други проекти, предвидени за развитие към Румъния, Молдова и Украйна", заяви премиерът.

mediapool.bg