Фармацевтичните компании са в яростна надпревара кой ще пусне първи на пазара перорална версия на най-новия клас лекарства за отслабване, чиято популярност расте главоломно. Новите терапии, които регулират кръвната захар и потискат чувството за глад и апетита възродиха интереса на изследователи и инвеститори към пазара за лечение на наднормено тегло, който се очаква да достигне 100 милиарда долара до края на десетилетието.
Резултатите от две клинични изпитвания, представени на научни сесии на Американската диабетна асоциация, сочат напредъка, постигнат от фармацевтичните компании в разработването на лекарство за отслабване под формата на хапчета, съобщава NBCnews
Популярните лекарства за диабет и отслабване, включително Mounjaro на Eli Lilly и Ozempic и Wegovy на Novo Nordisk могат да доведат до значителна загуба на тегло, но всички те са под формата на седмични инжекции.
Лекарство за отслабване под формата на дневно хапче може да бъде по-приятен, предпочитан и достъпен вариант за много хора.
Още по темата:
Ново лекарство за отслабване с потенциал да стане най-продаваното за всички времена
На пазара има и други хапчета за отслабване, но нито едно не постига толкова съществено намаление на теглото, както при инжекционните лекарства. Novo Nordisk вече предлага на пазара перорален семаглутид под марката Rybelsus за лечение на диабет тип 2, но най-високата му доза е 14 мг.
Високодозовите хапчета
Сега проучванията, представени на годишната среща на Американската диабетна асоциация, разглеждат как по-високи дози перорален семаглутид от 25 мг. и 50 мг.
работят за намаляване на теглото и подобряване на кръвната захар и други здравни показатели.
В неделя Novo Nordisk представи резултати от проучванията на високодозовите перорални версии на семаглутид – активната съставка в Ozempic и Wegovy – за загуба на тегло при хора със затлъстяване или наднормено тегло и без диабет тип 2.
Високодозовата перорална версия на неговото лекарство семаглутид помага на възрастни с наднормено тегло или затлъстяване да загубят 15% от телесното си тегло след 68 седмици спрямо 2.4% в плацебо групата.
Компанията планира да поиска регулаторно одобрение в САЩ и Европа на високодозовото хапче по-късно тази година, но времето за пускане на пазара "предстои да бъде определено", каза Мико Гевара, медицински директор в Novo Nordisk.
Датската компания имаше проблеми с доставките и се бореше да се справи с нарастващите продажби в САЩ на Wegovy и Ozempic – търговските имена на семаглутид, продаван като инжекции, прилагани веднъж седмично, съответно за лечение на затлъстяване и диабет.
"Увеличаваме производството, доколкото можем“, каза Гевара в кулоарите на годишната среща на Американската диабетна асоциация.
Странични ефекти
Пероралният семаглутид трябва да се приема ежедневно, сутрин, на празен стомах.
Гевара каза, че той се понася добре и страничните ефекти са подобни на инжекцията. Гаденето е най-често срещаният страничен ефект. Като цяло, 80% от хората, които са приемали перорално лекарството, съобщават за стомашно-чревни проблеми, които са описани като леки до умерени, в сравнение с 46% от хората в плацебо групата. Около 6% от хората са избрали да спрат приема на лекарството преди края на изпитването поради странични ефекти.
Конкуренцията
Другият лидер на пазара при продуктите за диабет и отслабване - фармацевтична компания Eli Lilly - също представи резултатите от перорално лекарство за отслабване на конференцията в петък. Участниците, приемащи лекарството, наречено Оrforlipron, са загубили средно от 9.4% до 14.7% от телесното си тегло, в зависимост от приложената доза след 36 седмици, според резултатите от фаза 2 на клиничните изпитвания, които са публикувани в New England Journal of Medicine.
Ефективността е сравнима с тази на вече одобрените GLP-1 агонисти, каза водещият автор на изследването д-р Шон Уортън.
Подобно на пероралния семаглутид, Оrforlipron се приема ежедневно сутрин, каза Уортън. За разлика от пероралния семаглутид обаче, Оrforlipron може да се приема в рамките на 30 минути след хранене.
Eli Lilly стартира фаза 3 на клинично изпитване на лекарството.
Досега нито едно от оралните лекарства за отслабване обаче не е показало толкова висока ефикасност, колкото тирзепатидът на Eli Lilly, за който е доказано, че намалява телесното тегло средно с 22.5% след 72 седмици.
Предимства и недостатъци
"Хубавото на таблетките е, че на практика всеки е свикнал да ги приема за нещо, дори и да е просто витамин. Не е голяма работа“, каза д-р. Робърт Габей, главен учен на Американската диабетна асоциация.
Още по темата:
Д-р Райна Стоянова: Новите терапии за отслабване са силно оръжие, но вредят при самоволна употреба
"Ако попитате хората кое предпочитат: хапче или инжекция? - преобладаващата част ще кажат, че предпочитат хапче“, каза д-р. Даниел Бесесен, началник на ендокринологията в Denver Health, който лекува пациенти със затлъстяване и не участва в новите проучвания, отбелязва изданието MedicalXpress.
Водещият проучването на Novo Nordisk професор по ендокринология д-р Филип Кноф каза, цитиран от Ройтерс, че между 20% до 25% от пациентите биха предпочели да приемат ежедневно хапче вместо седмична инжекция със семаглутид.
Д-р Шона Леви, специалист в бариатричен център в Ню Орлиънс коментира пред NBCnews, че пероралното лекарство за отслабване вероятно ще даде на хората повече възможности за избор и ще увеличи достъпа, но страничните ефекти могат да бъдат по-тежки от това, което се наблюдава при инжекциите.
Пациентите, приемащи Rybelsus, са склонни да съобщават за повече странични ефекти в сравнение с инжекцията, особено гадене.
mediapool.bg