Кламер БГ - Бизнес новини: Кранът на интерконектора с Гърция е отворен, но газовият поток ще почака

Кранът на интерконектора с Гърция е отворен, но газовият поток ще почака

Бизнес

|
Пет, 08 Юли 2022г. 15:17ч.
Кранът на интерконектора с Гърция е отворен, но газовият поток ще почака

Кранът на интерконектора с Гърция е отворен, но газовият поток ще почака

Официален край на продължилия повече от 12 години строеж на газовата връзка между България и Гърция, която бе съфинансирана от Европейската комисия и е силно подкрепяна от Брюксел и Вашингтон като ключова за газовата диверсификация в региона, сложиха в петък премиерите на България и Гърция Кирил Петков и Кириакос Мицотакис край гръцкия град Комотини, откъдето тръгва 183-километровото трасе с капацитет от 3 млрд. куб. м до Стара Загора.

"Завъртяхме крана, вече има газ в тези тръби, налягането е високо, очакваме последните няколко стъпки със софтуерния контрол, както и самият акт 16, актът, подготвен от всички институции, който трябва да стане в следващите седмици", заяви Петков пред журналисти.

Очакваме в края на август да тече азерски газ. Някой беше подписал анекс миналата есен, който нямаше нищо общо с българския интерес, иначе отдавна можеше да потече газ, добави българският премиер. Той отново посочи, че от 1 юли страната ни вече получава пълните си количества азерски газ по договора за 1 млрд. куб. м годишно, които досега вземаше на една трета след промяна в договора с "Булгаргаз" заради незавършения интерконектор с Гърция.

Петков обясни, че в момента България получава газ на цена, еквивалентна на тази на "Газпром", която спря в края на април доставките за "Булгаргаз" заради отказа на българското дружество да плаща заявките си в рубли.

"Булгаргаз" преди ден внесе заявление за цена на газа през юли от над 186 лв./МВтч, което ръст от 32 на сто спрямо цената през юни.

По думите на министър-председателя в оставка, след като заработи реално газовата връзка с Гърция, цената на газа ще отиде 30 процента надолу.

"България постига реална диверсификация, като получи азербайджански газ в следващите няколко седмици, слагайки край на руския енергиен монопол", заяви още Петков, но призна, че в сегашната политическата нестабилност в България е трудно да се договорят нови доставки в по-дългосрочен план, тъй като контрагентите няма да са сигурни дали следващо правителство ще ги изпълнява, дали "Булгаргаз" няма да започне да преговаря отново с "Газпром" и как ще се организират трасетата за физическите потоци.

На церемонията присъства и азерският енергиен министър Парвиз Шахбазов, който съобщи, че до края на годината България ще получи 430 млн. куб. м природен газ от Азербайджан. Досега получените обеми за първото полугодие са 160 млн. куб. м.

По думите на Шахбазов сега завършеният интерконектор дава нови възможности за диверсификация в съчетание с Южния газов коридор. Тази мрежа допринася за енергийната сигурност на Европа, каза още азерският енергиен министър.

Днес е един много важен момент за Балканите и Европа, защото тук след малко няма да направим церемония просто за пускането на един газопровод, а на проект, който сближава Гърция и България, каза премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис.

"Това, което откриваме сега тук, не е просто един газопровод, транспортиращ природен газ, а важен енергиен мост, който ще обедини географския юг със севера, като първоначално ще сближи Гърция с България, Атина със София", заяви той.

Мицотакис припомни, че проектът е стартирал през 2009 г., когато двете страни подписаха меморандум за сътрудничество, а парламентите го характеризираха като обект от национално значение. Приключването му днес, въпреки трудностите, през които преминахме, показва голямото му значение днес. Това е един тласък на общата европейска цел за енергийна диверсификация, допълни гръцкият министър- председател.

"Изпитвам гордост, че оглавявах едно правителство, което успя за шест месеца да завърши този проект, за който се говореше от години", посочи българският премиер в оставка.

Той благодари на своя гръцки колега и изрази становище, че този проект представлява "нов тип геополитически приятелства".

Сн.ЕПА/БГНЕС

"Пред нас стои възможността да доставяме газ към Западните Балкани, да осигурим доставки към Молдова и Украйна", коментира българският директор на компанията "Ай Си Джи Би", която е лицензирана като оператор на газопровода, Теодора Георгиева по време на церемонията. В дружеството по 50 процента държат "Българският енергиен холдинг" и италиано-гръцката "Посейдон" в която акционери са италианската "Едисон" и гръцката ДЕПА.

"Интерконекторът се развива от самото начало с редица други ключови проекти като Трансадриатическия гозапрово (ТАП), Трансанадолския (ТАНАП) и терминала за втечнен природен газ при Александруполис и това го прави интегрална част от цялостната енергийна стратегия и приоритетите на Европа. Стартирахме този проект в съвсем различна международна обстановка, но днес той е по-нужен и по-важен от всякога", отбеляза гръцкият директор на "Ай си Джи Би" Константинос Караянакос.

От втората половина на месец юни интерконекторът е запълнен с тестови количества природен газ. Трасето и прилежащата инфраструктура са вече успешно тествани при пренос на природен газ в посока Стара Загора – Комотини, като от началото на юли станцията на Комотини също е загазена. Продължава интегрирането на системата за автоматизиран контрол и цялостно управление на газопровода (т.нар. SCADA система). SCADA отговаря за предаването на информацията и всички данни, необходими за безопасното функциониране на газопровода през комуникационната мрежа и ще осигури възможност на диспечерите да наблюдават и контролират цялото съоръжение от отдалечен централизиран контролен център, допълват от дружеството и отбелязват, че газопроводът Комотини-Стара Загора и първия изцяло автоматизиран газопровод в България.

Последният етап до въвеждане в търговска експлоатация включва и изпълнението на административни процедури под юрисдикцията на редица български и гръцки институции, чийто общ срок следва да бъде сериозно редуциран с цел максимално скорошен старт на търговската експлоатация, отбелязват от "Ай Си Джи Би".

Общата стойност на газопровода е над 240 млн. евро, от които Европейската комисия предостави безвъзмездно за предпроектни проучвания през 2010 г. 45 млн. евро и още 35 млн. евро по оперативна програма на България. Европейската инвестиционна банка пък кредитира строежа със 110 млн. евро, коит обяха държавно гарантирани от правителството на ГЕРБ.

mediapool.bg