Кламер БГ - Бизнес новини: КЗК започва задълбочена проверка на продажбата на брокера "SDI" заради риск от концентрация

КЗК започва задълбочена проверка на продажбата на брокера "SDI" заради риск от концентрация

Бизнес

|
Четв, 23 Ноем 2023г. 15:20ч.
КЗК започва задълбочена проверка на продажбата на брокера "SDI" заради риск от концентрация

Снимка:

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви, че започва задълбочено проучване на евентуалната продажба на най-големия застрахователен брокер у нас – "SDI Груп", на американската компания "Acrisure" през полското дърщерно дружество "Unilink" (което "Acrisure" обяви, че купува тази година). Проблемът е, че "Unilink" в момента държи втория по пазарен дял брокер у нас – "ING Иншурънс Брокерс", като предстоящата сделка има риск да създаде значително предимство на бъдещата обединена компания на пазара у нас, смята комисията.

В момента застрахователните компании у нас масово продават продуктите си през брокери. В страната работят 342 лицензирани застрахователни брокера, като пазарът е силно раздробен, защото огромната част от тях имат минимален пазарен дял (под 1%). Лидер по пазарен дял сред брокерите е "SDI Груп" със 7.99% през 2022 г., следван от "ING Иншурънс Брокерс" със 7.62%. Въз основа на тези данни КЗК прави допускането, че след сделката обединената група ще заеме първа позиция на пазара с около 15.6% пазарен дял. По този начин тя ще изпревари значително следващите участници на пазара, които са с дял около 3-4% всеки.

Брокерите правят основния си бизнес от задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите (45% от премийния приход на сектора през 2022 г.) и други имуществени застраховки върху превозни средства, основно "Каско" (32%), по данни на Комисията за финансов надзор. В същото време на пазара на "Гражданска отговорност" евентуалната бъдеща обща компания би имала пазарен дял от 25.73% съгласно данните към 2022 г. Следващите две дружества имат едва по 5-6% пазарен дял при този продукт.

Въз основа на тези данни КЗК е преценила, че "консолидираният пазарен дял на участниците в концентрацията многократно ще изпревари този на останалите основни участници на пазара, като на практика има потенциал да доведе до концентриране на пазара и до съществено предимство пред останалите конкуренти".

Освен това чрез планираната концентрация "ще бъде елиминирана конкуренцията между сливащите се предприятия, които са двамата най-големи застрахователни брокери в страната и съответно ще доведе до засилване на пазарната мощ на обединеното предприятие". Никой от останалите участници не притежава пазарна позиция, която да окаже дисциплиниращ ефект върху търговската политика на обединената група, твърди още КЗК.

Според антимонополния орган следва да се отчете и обстоятелството, че "SDI Груп" е сред най-разпознаваемите и предпочитани от потребителите застрахователни брокери, който от 2014 г. насам е обявяван 9 поредни пъти за любима марка на българите в потребителската класация "Любимите марки" в категорията "Застрахователни брокери".

КЗК е установила още, че през 2021 г. – 2022 г. основната част от премийния приход на участниците в сделката (около 75-88%) е концентрирана в едни и същи застрахователни дружества (които са и сред най-големите на пазара), а именно: "ДаллБогг: Живот и Здраве", "ДЗИ - Общо застраховане", "Булстрад Виена Иншурънс Груп", "Бул инс" и "Лев Инс". Единствено "ОЗК - Застраховане" АД, което е било основен клиент на "ING Иншурънс Брокерс" през 2021 г., през 2022 г. е изместено от "Лев Инс".

Според антимонополния орган при наличието на трайни взаимоотношения с лидерите сред застрахователните компании може да се приеме, че "SDI" и "Unilink" биха имали възможност да договарят по-добри условия и цени и/или да предлагат допълнителни отстъпки за собствена сметка. "Последното се потвърждава и от информацията, предоставена от анкетирания конкурент "Юнайтед Брокер" ООД, съгласно която застрахователните компании предлагат и допълнителни стимули на брокерите (за по-голям брой сключени застрахователни договори), като бонуси, допълнителни комисионни възнаграждения и др. По този начин непряко се стимулира активността на брокера при предлагане на разработените от съответния застраховател застрахователни продукти", констатира КЗК.

Затова в назначеното задълбочено проучване антимонополната комисия ще проучи детайлно взаимоотношенията между застрахователния брокер и съответните застрахователни компании, като се изискат договори и други доказателства за начина на определяне възнаграждението на застрахователния брокер, ползвани отстъпки/бонуси в зависимост от броя сключени договори/реализирания премиен приход от застрахователния брокер в полза на застрахователя, както и др. относими към процеса обстоятелства.

mediapool.bg