Кламер БГ - Бизнес новини: Индустриалци искат кризисни мерки за газовите доставки и цени

Индустриалци искат кризисни мерки за газовите доставки и цени

Бизнес

|
Ср, 13 Юли 2022г. 19:47ч.
Индустриалци искат кризисни мерки за газовите доставки и цени

Индустриалци искат кризисни мерки за газовите доставки и цени

Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) иска от правителството ясни отговори на въпросите ще има ли природен газ през зимата, как ще се осигури на фона на общата криза с доставките в Европа и най-вече на какви цени ще е суровината. Организацията призова за вземането на спешни кризисни мерки и предупреди, че неосигуряването на синьото гориво ще има тежки последици не само за отоплението на гражданите, но и за работата на зависимите от газовите доставки предприятия, чието спиране ще доведе до безработица за техните работници и може да доведе до тежки аварии с последици за околната среда.

Това се посочва в писмо на БФИЕК до премиера Кирил Петков, финансовия министър Асен Василев, енергийния Александър Николов, на икономиката Корнелия Нинова, както и до шефа на "Булгаргаз" Людмил Йоцов и шефа на енергийния регулатор Станислав Тодоров. В организацията членуват 28 големи производствени предприятия в страната, сред които "Асарел-Медет", "Аурубис", "Биовет", циментовите заводи в Девня и Златна Панега, КЦМ, " Свилоза", " Неохим", "Солвей Соди", "Стомана Индъстри", "Холсим" и други.

Те са изключително разтревожени, че само 2.5 месеца преди началото на отоплителния сезон синьо гориво за България не е осигурено, а и цената му е абсолютно неясна.

"Наслушахме се на твърдения, че българската икономика не била голям консуматор на газ, че нямало страшно и не можем да останем без газ. Очевидно тези мантри са произнасяни от хора на високо ниво, които обаче нямат идея колко предприятия в страната зависят изцяло от природния газ, на колко семейства те дават поминък и колко физически лица се отопляват с природен газ и за тях също алтернатива на практика няма за зимата", пише в писмото.

"Далеч сме от идеята да звучим драматично, но без доставки на природен газ много работещи хора ще са на улицата, икономиката ще бъде изключително застрашена, а държавният бюджет няма да може да поеме голяма част от социалните плащания", заявяват индустриалците.

Според тях последните данни за осигуряването на синьото гориво са изключително обезпокоителни., след като шефът на "Булгаргаз" заяви в парламента, че не са гарантирани пълните нужни количества за август и септември. "Не е ясно как се договаря доставката на тези количества. Няма и абсолютно никаква информация дали се работи за договарянето на дългосрочни доставки на природен газ, включително от 1 януари 2023 г.", допълват от БФИЕК

"Световният пазар е в дефицит – наблюдаваме аварии, стачки и планови престои на съоръжения на ключови доставчици. Наблюдаваме свръхзаетост на терминалите за регазификация на втечнен газ в Европа. Много от "алтернативните" доставчици почти нямат свободни количества газ за продан извън дългосрочните им ангажименти. Тези обстоятелства далеч не ни карат да гледаме оптимистично на възможността за осигуряване на газа за България", продължава се в писмото.

Според индустриалците не е ясно ще има ли газ за запълването на газохранилището в Чирен, където за нагнетени само 38 на сто от възможните количества. Средната запълненост в Европа е 62%, в Германия е 65%, като редица хранилища там са запълнени над 90%, посочват от федерацията.

Според нея, освен сигурността на доставките, другият тревожен елемент за индустрията са ценовите равнища. Цената за юли е с почти 44 лв. по-висока от тази за април, докато премиерът е убеждавал работодателите, че цените на газа след май няма да надвишават тези за април, а в противен случай ще бъдат предвидени компенсации. Такива обаче няма, отбелязват от организацията.

Тя иска кризисни мерки и спешна среща за изясняване на ситуацията и предупреждава, че "че спирането на газа освен пагубни ефекти за икономиката, създава и значителни рискове за технологични аварии и опазването на околната среда и човешкия живот".

mediapool.bg