Кламер БГ - Бизнес новини: Започна същинската работа за новите компресори в газохранилището "Чирен"

Започна същинската работа за новите компресори в газохранилището "Чирен"

Бизнес

|
Пет, 21 Юли 2023г. 15:49ч.
Започна същинската работа за новите компресори в газохранилището "Чирен"

Започнаха реалните работи за инсталирането на новите компресорни станции в Чирен, сн.

Шест месеца след подписването на договора с консорциум, воден от "Главболгарстрой", в петък беше дадено официалното начало на подмяната на старите компресорни станции в газохранилището "Чирен" с нови, което ще позволи увеличаване на газовите запаси в страната от сегашните 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м .

Стартът бе даден от министъра на енергетика Румен Радев, като в церемонията участваха директорът на държавния газов оператор и собственик на газохранилището "Булгартрансгаз" – Владимир Малинов, зам.-посланикът на САЩ в България Андриа Брулет-Родригез, представители на местната власт и на парламента.

Договорът с консорциума ДЗЗД "Тех Енерджи експанжън", в което влизат полската "Техмадекс", "Главболгарстрой" (ГБС) и дъщерното ѝ "Главболгарстой Интернешънъл", както и старозагорската "Протрейсинг", стана факт в средата на януари 2023 г. Стойността на тази част от проекта за разширяване на газохранилището е близо 288 млн. лв. без ДДС и работата по надземната част трябва да приключи за 600 дни, от които вече са минали близо една трета.

Няма забавяне, оборудването е поръчано

Забавяне обаче няма, досега времето е използвано за уреждане на собствеността върху две частни ниви, чието предназначение е трябвало да бъде сменено, за издаване на необходимите разрешителни за строеж и за поръчка на оборудването, чиято изработка в САЩ вече е започнала и се очаква до декември за бъде готова, увериха от "Булгартрансгаз".

Вече се работи усърдно на откритата преди седмица строителна площадка, сн. БГНЕС

В момента газохранилището има осем компресорни станции, които през лятото нагнетяват газ в сегашните сондажи, а през зимата – изпомпват от запасите. Те са руски и са от 1970-тe и 1980-те години. Ще бъдат сменени с четири газотурбинни компресорни агрегата, съоръжения за нагнетяване на природен газ в резервоара и да черпенето на количества, както и газоизмервателна станция. Новите компресори ще са на водещата американска компания "Солар Търбайнс", електрониката ще е на "Хъниуел", а оборудването – на "Емерсон". Те ще могат да вкарват и изкарват по-големи от сегашните количества и ще могат да работят в реверсивен режим – тоест и да

"Разширението на подземното газово хранилище "Чирен" ще даде по-голяма гъвкавост и сигурност на пазара на природен газ както в България, така и в региона", каза по време на церемонията Владимир Малинов.

Още по темата:

Почти всички пари от RePowerEU отиват в ЕСО и "Булгартрансгаз"

По думите му благодарение на свързаността на газопреносната система и увеличението на капацитетите за пренос в точките на междусистемно свързване със съседните страни, българският пазар не е усетил сътресения при прекъсване на доставките от Русия.

Зам.-посланичката на САЩ подкрепа проекта и подчерта значимостта на сигурността, в т.ч. и енергийната сигурност. По думите на енергийния министър Румен Радев с реализацията на разширението на подземното хранилище, България ще бъде сериозен регионален фактор в съхранението на природен газ.

Наличието на достатъчни капацитети за съхранение, добив и нагнетяване на газ е от ключово значение както за гарантиране на сигурността на снабдяването, така и за успешното навлизане на пазара на алтернативни източници, включително и при втечнения прероден газ и за развитието на регионалния пазар, посочиха от газовия оператор.

Първият нов сондаж ще е в началото на 2024 г.

Като част от проекта за разширението на капацитета на газохранилището трябва да се изградят и нови десет сондажа за нагнетяване на синьото гориво и три наблюдателни.

През април бе подписан договор за това с обединението ДЗЗД "Ю Джи ЕС Дрилинг Чирен", в което отново ГБС има основно участие. Стойността на този проект е над 221.2 млн. лв. без ДДС и той също трябва да бъде изпълнен за 600 дни.

Същинската работа по сондажите също не е започнала, но се извършва подготовка чрез триизмерно моделиране къде да са точно новите сондажи. Предстои съгласуването им с регионалното министерство, изработката на подробни устройствени планове на терените за сондиране, както и преценка дали трябва да се извършва екооценка. Очаква се първият нов сондаж да се извърши през първото тримесечие на 20214 г. като всеки ще се въвежда в експлоатация поотделно и поетапно, за да може капацитетът за съхранение да се увеличава постепенно.

Проектира се и газопроводът до Бутан

Работи се и по проектирането на газопровода, който ще свърза газохранилището с мрежата на "Булгартрансгаз" край козлодуйското село Бутан. Тази поръчка също се изпълнява от контролирана от ГБС фирма - ДЗЗД "Стройгазсистем" в която отново участват ГБС, дъщерната ѝ международна компания и "Протрейсинг". Цената е над 82.8 млн. лв. без ДДС. Следващия месец се очаква да бъде одобрен проектът за газопровода и да се пристъпи към поръчка на тръбите и останалото оборудване.

Още по темата:

Започна разширението на газохранилището в Чирен, Скопие и Атина искат да го ползват

Общо разширението на газохранилището ще струва 308 млн. евро, заяви в петък министър на енергетиката Румен Радев. Новият му капацитет трябва да е наличен до края на 2024 г. – най-късно в началото на 2025 г.

За сондажите и надземната част бяха отпуснати 78 млн. евро от Европейската комисия за проекта. Отделно "Блугартрансгаз" тегли близо 208 млн. евро държавно гарантиран заем от Европейската банка за възстновяване и развитие, а собственикът на оператора - "Българският енергиен холдинг", предостави кредит от около 30 млн. евро за покриване на оскъпяването на сондажите.

След приключването и на трите проекта дневният капацитет за нагнетяване на газ в хранилището ще се вдигне от сегашните 3.62 млн. куб. м дневно на 8 млн. куб. м, а за добив - от 3.82 млн. куб. м на 10 млн. куб. м дневно.

mediapool.bg