Кламер БГ - Бизнес новини: Започва проектирането на първата полска АЕЦ, пускът й се чака през 2033 г.

Започва проектирането на първата полска АЕЦ, пускът й се чака през 2033 г.

Бизнес

|
Четв, 28 Септ 2023г. 14:18ч.
Започва проектирането на първата полска АЕЦ, пускът й се чака през 2033 г.

След 18 месеца трябва да е готов проектът за първите три полски реактора по технологията AP-1000q сн.

Полша подписа финален договор за проектирането на първата си атомната електроцентрала, чийто първи реактор се очаква да заработи през 2-33 г.

Американските ядрени компании "Уестингхаус" (Westinghouse Electric Company) и "Бехтел" (Bechtel) и компанията "Полски ядрени електроцентрали" (Polskie Elektrownie Jądrowe - PEJ) сключиха контракта за инженеринг на три реактора по технологията AP-1000, на площадка в Любиатово-Копалино, Померания. Това стана във Варшава, в присъствието на полския премиер Матеуш Моравецки, на Анна Лукашевска-Тжециаковска, пълномощен представител на правителството по стратегическата енергийна инфраструктура, и Марк Бжежински – посланик на САЩ в Полша.

Договорът включва разработване на подробен проект за ядрения остров за трите енергоблока, на подробен проект за конвенционалната част на енергоблоковете, както и осигуряване на съдействие за PEJ при изготвянето на необходимата лицензионна документация, програми за обучение и процедури за експлоатация и поддръжка.

Срокът на договора е 18 месеца, като изпълнението на дейностите по него стартират веднага.

"Договорът, който се подписва днес, потвърждава нашата решимост да изградим първата атомна електроцентрала в рамките на целевия срок, в съответствие с определения бюджет и с оптималното използване на полската индустрия. "Уестингхаус" и "Бехтел" завършват на сходен проект в АЕЦ "Вогъл" в американския щат Джорджия. Техният комбиниран опит, поуките, извлечени от проекта "Вогъл", оптимизациите, приложени на тази основа, и най-модерното технологично и инженерно ноу-хау в света на "Уестингхаус" и "Бехтел" сега се използват за фундаментално преструктуриране на полския енергиен микс", коментира Анна Лукашевска-Тжециаковска.

"Това е един от най-значимите успехи досега в американо-полското сътрудничество в областта на гражданската ядрена енергетика", каза посланикът на САЩ в Полша Марк Бжежински. По думите му това не е просто търговска сделка, а подкрепа на Полша за превръщането й в център за внедряване на ядрени технологии за граждански цели.

Очаква се първият полски ядрен реактор AP-1000 да влезе в търговска експлоатация през 2033 г.

AP-1000 е единственият действащ реактор от поколение III+ с напълно пасивни системи за безопасност, модулен дизайн на конструкцията и най-малката площ за MWe на пазара.

В американската АЕЦ "Вогъл" вече заработи един такъв блок, а вторият наскоро завърши първоначалното си зареждане с ядрено гориво, като търговската му експлоатация се очаква по-късно тази година или в началото на 2024 г.

Четири реактора с технологията AP-1000 в момента поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, а в момента там се изграждат още шест реактора със същата технология.

Дружеството на българската АЕЦ "Козлодуй" – "Нови мощности", подписа тази пролет подобен договор с "Уестингхаус" за проектиране на VІІ блок, чиито резултати се очакват до края на 2023 г.

mediapool.bg