Кламер БГ - Бизнес новини: Екозащитници: Държавата узаконява скандалните заменки

Екозащитници: Държавата узаконява скандалните заменки

Бизнес

|
Пет, 20 Дек 2019г. 17:35ч.
Екозащитници: Държавата узаконява скандалните заменки

Оценката за нанесените за 80 млн. лв. щети на бъджета от извършените горски заменки от правителството на тройната коалиция през 2007-2009 г. е силно занижена и реално подпечатва узаконяването на скандалните сделки с известни бизнесмени, които всъщност трябва да платят много помече за държавните терени. Това заявиха представители на инициативата "Зелени закони" и граждани, които в петък сутринта представиха част от извършените заменки като коледни подаръци от властта за облагодетелствалите се фирми и физически лица.

Те поискаха среща със земеделския министър Десислава Танева, но с тях се видя шефът на агенцията по горите Мирослав Маринов, който им каза, че Танева може да ги приеме едва в началото на януари.

Екозащитниците носеха празнично опаковани кутии със залепени върху тях карти на емблематични заменки.

"Призивът ни към държавата е да не прави повече подаръци със заменките", каза Тома Белев, председател на Асоциацията на парковете в България.

Според него земеделското министерство е направило занижена оценка на щетата за държавата от извършените в този период 132 сделки. Той коментари, че с търсената много под реалната цена на имотите се прави опит за слагане на печат за узаконяването на скандалните сделки, които Европейската комисия обяви за незаконна държавна помощ.

Белев даде за пример как само за една такава заменка съдът се е произнесъл, че щетата е за 90 млн. лв, а държавата търси по-малко пари за всички неправомерни заменки.

"Ако земеделският министър не се срещне с нас, за да й предоставим документи за пазарните оценки на тези сделки, ще ги изпратим на Европейската комисия, която ще започне нова наказателна процедура, защото това остава незаконна държавна помощ", каза още Белев.

Държавата години наред извършваше скандални заменки на земи и не виждаше нищо лошо в това. Едва след като през 2014 г., по сигнал на коалицията "За да остане природа в България", Европейската комисия обяви порочната практика за непозволена държавна помощ, институциите се сетиха да търсят неполучените пари. Според земеделското министерство само от заменките в периода 2007 г.-2009 г. хазната е била ощетена с 80 млн. лв. Наскоро министърът Десислава Танев обяви, че са предприети мерки за събиране на тези пари. Едновременно с това стана ясно, че някои от най-богатите хора у нас са получили земи по схемата.

Не е ясно дали министерството изобщо ще събере някакви пари, тъй като голяма част от фирмите, от които ги търси, са в ликвидация.

По думите на Белев има документи от Министерството на финансите за реални пазарни оценки на имотите, които нямат нищо общо с направените от дружеството на земеделското министерство за разликата в цените на сделките и пазарните.

За да покажат колко нищожни за търсените сега от правителството 80 млн. лв. за заменките, природозащитниците от няколко дни изнасят данни за десет от случаите. Представени като коледни подаръци те вървят от най-малкия към най-големия. В петък бе представен подарък номер 6.

Тя е за над 700 дка от крайбрежието на Карадере, които са продадени от държавата за едва 8 лв./кв.м.

През 2008 г. фирма "Мадара Бяла норд" АД придобива общо 707.6 дка държавни гори в с. Самотино над плажа Карадере. Имотите са част от проекта "Блек сий гардънс", консултант на който е братът на бившия премиер Сергей Станишев. Подаръкът е за близо 65 млн. лв., каквато и разликата между оценката на придобитите от фирмата държавни гори за 5 млн. лв. и изчислената в пазарни аналози цена от над 70 млн. лв. Съседни частни имоти – също част от проекта, са били купувани и ипотекирани на цени между 30 до над 100 лв./кв.м. За пример е дадена ипотека от 2009 г. на "ББТ Проджектс" (свързана с "Мадара Бяла норд" и "Титан АЕС" АД) на съседни имоти 43.363 дка, оценени от международна банка на 106 лв./кв.м., т.е. 13 пъти над нормативната цена от 8 лв./кв.м. Това показва, че фирма "Мадара бяла норд" би трябвало да върне незаконно предоставена държавна помощ за близо 65 млн. лв.

През изминалите дни вече бяха представени коледните подаръци на МЗХГ под №7, №8, №9 и №10 в класацията, с които бе разкрита схемата за узаконяване на горските заменки в Банско, Крайморие, София и Благоевград:

Номер 7 е незаконна държавна помощ от 50 млн. лв. за Георги Пандев – Чадъра, придобил 470 дка държавни гори до Банско за 2 лв./кв.м.

Номер осем е щета за 40 млн. лв. за "Форос Дивелъпмънт" на Тодор Батков и "Елкабел" на турския бизнесмен Фуат Гювен, придобили 300 дка държавни гори в бургаския квартал Крайморие за 23-25 лв./кв.м.

Деветият подарък е за 30 млн. лв. за строителните фирми "Инвест строй 7" и "Микс-пс" ООД, придобили 150 дка държани гори край Панчарево и Бистрица за под 5 лв./кв.м.

Първият представен подарък под номер 10 бе за 4 млн. лева за строителните фирми "Елкор" ООД и "Джи ел сат" ООД, придобили 111 дка държавни гори в благоевградския кв. "Баларбаши" за 7-8 лв./кв.м.

От "Зелени закони" посочват, че демонстрираните случаи показват, че единственият начин да бъде приложено коректно решението на ЕК от 2014 г. за оценка и възстановяване на незаконната държавна помощ от заменките на гори е министърът на земеделието да отхвърли манипулативните оценки на фирмата си "Агролеспроект" и да изиска нови независими експертизи, за да не се допусне частните бенефициенти срещу минимални финансови санкции да задържат и застроят придобитите държавни гори.

"Ще продължим с представянето и на случаите от пето до първо място, при които щетите са още по-големи, следващите дати, на които ще разкриваме такива случаи са 23, 28 и 30 декември, 2 и 6 януари.

Подаръците до Министерството на земеделието бяха разположени край символична елха, на която с тиксо бе залепен банан.

"Ако подобна инсталация привлече толкова обществено и медийно внимание, смятаме, че интересът би трябвало да е още по-голям, когато не става дума за 120 хил. долара, а за десетки и стотици милиони, на колкото реално се оценяват заменките", заявяват от организациите.

mediapool.bg