Кламер БГ - Бизнес новини: За пет години преките вложения от САЩ у нас са нараснали с над милиард лева

За пет години преките вложения от САЩ у нас са нараснали с над милиард лева

Бизнес

|
Пон, 11 Дек 2023г. 15:37ч.
За пет години преките вложения от САЩ у нас са нараснали с над милиард лева

Лъчезар Богданов и Светла Костадинова от ИПИ и директорът на АмЧам Иван Михайлов представиха доклада, сн. АмЧам

В пет години преките чуждестранни инвестиции на американския компании в България са нараснали с 23 процента или с над 1 млрд. лв., а броят на фирмите, вложили средства в икономиката ни, се е увеличил с 31 на сто. Спрямо 2016 г. заетите в тях е с 43 процента повече през 2021 г., а приходите на тези дружества са се увеличили с 52 на сто. Това сочи вторият доклад "Икономическото партньорство между България и САЩ: инвестиции, работни места и търговия (1990 – 2022)" на Американската търговска камара в България (АмЧам), изготвен от Института за пазарна икономика (ИПИ) и представен в понеделник. Първото му издание е от 2016 г., спрямо която са изнесените в новия анализ данни.

Анализът показва значително подценяване на мащаба на инвестициите с произход САЩ и според него през 2021 г. размерът им надхвърля 5.5 млрд. лв, което и с повече от 3.3 пъти от отчетената по методологията на БНБ сума от 1.68 млрд. лв. Разликата при канадските инвестиции е още по-голяма, като по оценка на ИПИ техният действителен размер е над 1.1 млрд. лева, докато според данните на БНБ той е едва 90 млн. лв.

Причината за това разминаване в статистиката е, че около 59% от преките чуждестранни инвестиции с действителен произход САЩ всъщност са осъществени през дружества на американски компании, които са регистрирани в Нидерландия, Люксембург, Белгия, Италия, Щвейцария и Великобритания. Американски инвеститори осъществяват дейност в България дори през дъщерни свои компании от Сърбия и Чехия, както и през такива в Швеция, Испания, Франция, които не предлагат някакъв особен данъчен статут или други специфични ползи от гледна точка на правен режим и третиране, отбелязва се в документа.

Така американските всъщност инвестиции влизат в данните на БНБ за Нидерландия, която трайно остава начело като държава, откъдето са влезли най-много инвестиции в страната – 14.559 млрд. лв. през 2021 г., следвана от Австрия с 9.677 млрд. лв., и Германия – със 7.641 млрд. лв.

Всъщност и през 2021 г. САЩ запазват шестото място сред страните-инвеститори у нас според крайния собственик на капитала, коментира изпълнителният директор на АмЧам Иван Михайлов.

Отвъд числата стоят установени и ценни нематериални активи, които често се пренебрегват или не могат да бъдат измерени. Това са технологиите, технологичните знания и ноу-хау, образованието, което инвеститори и отделни хора носят със себе си, заяви директорът на ИПИ Светла Костадинова.

"Настоящият доклад показва както картината на инвестициите от САЩ и Канада в сравнителен порядък с тяхната оценка от преди пет години. Но той отново оборва част от публичните митове, касаещи чуждестранните инвеститори в България, и в частност тези от САЩ и Канада. Присъствието на поне 100 американски значими компании у нас - при това някои от тях с десетилетна история – са показател за свързаността на българската икономика със световната, с нужда от по-задълбочено изследване на взаимовръзките и са сигнал към нови инвеститори да се обръщат към България", обобщи Лъчезар Богданов, главен икономист на ИПИ.

През 2021 г. общите приходи на идентифицираните като американски 98 компании са близо 11 млрд. лв., от които 2.472 млрд. лв. са от енергийния сектор, където ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" е американска собственост.

Американските инвестиции в страната се оказва, че не са териториално съсредоточени в най-икономически активните центрове на страната, а такива има в 11 български общини от пет района за планиране. Канадските компании са в три общини, показва докладът. От гледна точка на заетостта и приходите на компаниите с американски капитал, съотнесени към общите приходи в самата община, тези инвестиции са от изключителна важност за Гълъбово, Исперих, Разград, Севлиево, община "Марица" и Раковски.

България продължава да поддържа положителен търговски обмен със САЩ и към 2022 година износът към САЩ достига 1.093 милиарда щатски долара, а вносът – 834 милиона щатски долара, пише в анализа на ИПИ.

mediapool.bg