Кламер БГ - Бизнес новини: Енергийният регулатор спря процедурата за поскъпването

Енергийният регулатор спря процедурата за поскъпването

Бизнес

|
Ср, 15 Дек 2021г. 15:40ч.
Енергийният регулатор спря процедурата за поскъпването

Енергийният регулатор спря процедурата за поскъпването

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши да прекрати процедурата по определяне на нови цени на електрическата и топлинната енергия от 1 януари 2022 г., каквато възможност й дава законът при големи промени на пазара и девиации от над 18 процента в цените на суровините, използвани от производителите. Това стана преди поредното обществено обсъждане на предложенията на регулатора за поскъпване, които започнаха в сряда сутринта, но по обяд дойде решението на парламента за мораториум върху цените на ток, парно и ВиК услуги. То обаче ще бъде прегласувано следобед, защото създава истинска каша с енергийните цени.

Иначе при проведените предиобед дискусии по предложените от регулатора цени на тока и парното стана ясно, че топлофикациите смятат, че и при това повишаване са ощетени и ще натрупат загуби. Производителите на възобновяема енергия и търговците на ток повториха становището си, че не е необходимо това поскъпване, а трябва да се търсят други резерви до изтичането на регулаторния ценови период в края на юни 2022 г., тъй като потърпевши ще са всички на пазара, а най-вече потребителите.

Шефът на столичната топлофикация Александър Александров посочи, че не приема определеното им почти 30-процентово повишение на цените, ще даде своите възражения, но ако бъде прието, ще го изпълнява. Той припомни, че на няколко пъти дружеството е повдигало въпроса за компенсаторни мерки за топлофикациите за скъпия газ, както служебното правителство направи с бизнеса, за да не рефлектира поскъпването на парното толкова директно на потребителите.

Представителят на ЕВН "Топлофикация Пловдив" Ана Димитрова коментира, че дружеството оценява опита на КЕВР да се справи с поскъпването като повиши компенсациите за произвежданата от топлофикациите електроенергия, но това няма да стигне. "Наблюдаваната трайна тенденция при цените на газа и тока показва, че това повишение е недостатъчно и забавя инвестициите в мрежата, което за топлофикациите е ключово", посочи тя.

Топлофикациите в Плевен, Враца, Велико Търново и Бургас, които са свързвани с бизнесмена Христо Ковачки. възроптаха срещу начина, по който КЕВР определя средната цена на природния газ и на въглеродните емисии, като отбелязаха, че най-много замърсяват през зимата и съответно харчат най-много газ, затова не трябва цените да са средно аритметични, а среднопретеглени. "Притеснени сме от прогнози при положение, че предложението на "Булгаргаз" за цената на газа през януари е за над 117 лв./МВтч, а прогнозната цена в решението на КЕВР е по-ниска", отбеляза Александър Димитров от "Топлофикация Велико Търново".

Топлоцентралите в Русе и Перник, които са с най-ниското, почти нищожно поскъпване от 1 януари, отбелязаха,че са се повишили драстично и цените на въглищата, които те използват, и затова трябва да се повишат повече цените им. Маргарита Милева от ТЕЦ "Брикел" отбеляза, че в момента цената на въглеродните емисии е 82 евро/тон и ще продължи да расте, като не е редно да е средноаритметична за цялата година.

КЕВР обаче контрира топлофикациите, че те не купуват СО2 всекидневно, за да искат среднопретеглени цени. Пламен Младеновски отбеляза, че изчисленията са по нормативните разпоредби, а председателят на комисията Иван Иванов декларира, че дружествата ще бъдат компенсирани след ценовия период, каквито са изискванията.

Омбудсманът Диана Ковачева призова да не се пипат цените на тока и парното, тъй като в момента дори и минималното им повишение ще е трудно поносимо за потребителите заради здравната криза, инфлацията, която се оказа, че е над 7 процента, и жизнения стандарт на българите.

"Не сте задължени да променяте цената, тъй като разпоредбата предвижда възможност, а не задължение за промяна на цените. Няма достатъчен анализ за поскъпването на топлинната енергия. КЕВР да разкрие всички резерви и законови механизми, за да не допусне поскъпване", призова Ковачева.

Според нея съкратената процедура за определяне на цените прави процеса непрозрачен. "Няма информация за приходите и разходите на дружествата досега, както и прогнози до края на периода. Не е ясен ефектът на високата борсова цена на тока върху приходите на топлофикациите. Липсват икономически разчети и не може да се направи справедлива оценка дали поскъпването е обективно. Извършена ли е детайлна проверка дали топлофикациите са положили усилия за минимизиране на разходите си за парникови квоти", попита тя.

Комисията не се съгласи с твърдението, че определя непрозрачно цените, и заяви, че са взети предвид всички финансови данни от топлофикационните дружества.

Според процедурите дружествата от електроенергийния сектор имаха срок да 17 часа на 17 декемри да предоставят своите становища, а тези от топлоенергетиката – до 19 декември.

Сега обаче въобще не е ясно какво ще се случи с цените на тока и парното и по какви процедури.

mediapool.bg