Кламер БГ - Бизнес новини: Енергийният министър: Цената на газа можеше да скочи с 5% вместо с 30%

Енергийният министър: Цената на газа можеше да скочи с 5% вместо с 30%

Бизнес

|
Пон, 31 Ян 2022г. 13:14ч.
Енергийният министър: Цената на газа можеше да скочи с 5% вместо с 30%

Енергийният министър: Цената на газа можеше да скочи с 5% вместо с 30%

Бившето ръководство на "Булгаргаз" не е работило за запазване на интересите на дружеството, коментира министърът на енергетиката Александър Николов пред Нова телевизия.

Николов посочи, че ръководството на "Булгаргаз" е сменено след поредица от получени данни и проверки от страна на Българския енергиен холдинг.

"Относно това дали някой се опитва да овладее енергетиката (както твърди ГЕРБ – бел.ред.) - за последните шест седмици няма сменен нито един изпълнителен директор на системните дружества", каза министърът.

Според него цената на газа за януари е функция от поведението от ръководството на "Булгаргаз" и това, че предложените решения от тяхна страна са приети директно от КЕВР. По думите му повишението е могло да бъде 5% вместо 30%.

"Естествено, че с поведението си са вдигнали цените. България разполага с два дългосрочни договора и с хранилището в Чирен. Управлението на тези договори и хранилището и възможните действия, които можеха да бъдат предприети, водеха до сценарий, в който повишението можеше да е 5%", посочи Николов.

Според министъра вместо с цената на газа да се защитава общественият интерес - е защитен търговски.

Чий - предстои да бъде изяснено.

Той добави, че в страната има две борси за търговия на синьо гориво.

"Какво се случва - когато миксирате всичко накуп създавате, така че цената да е изкуствено по-ниска и на свободния пазар. Появява се определено юридическо лице и закупува на по-ниската цена. Да, реализира малка печалба за "Булгаргаз", но огромната част остава в съответните юридически лица", обясни той.

За спиране на износа на ток от България може да се говори, само ако сме съгласни да не сме в европейската общност и да нямаме всички ползи, които имаме от европейския пазар, коментира министърът на енергетиката Александър Николов пред Нова телевизия.

"Ако спрем износа на ток - цената ще падне. Но това ще доведе до сериозни последствия за България. Глобата е едно на ръка. Това, че в момента успяваме да балансираме с енергийното си производство на ток е добре, ако го направим ще имаме полза, но краткосрочна", посочи той.

"Дългосрочно Румъния и Гърция са ключови партньори и е хубаво да имаме добри отношения. Ако ние направим това сега, ще пострадат много те. И можем да очакваме абсолютно същата реакция от тях, когато се нуждаем", добави министърът.

Николов посочи, че цените на тока в Европа на битовия пазар са много по-високи.

"Факт е, че енергийната криза е криза за цяла Европа. Тя не е само в България. Страната ни, с мощностите, с които разполага, балансира целия регион", каза енергийният министър.

Той коментира и дали е възможно общините, които изключват осветлението, и училищата, болниците и манастирите, които се сблъскват с проблеми заради високите цени да преминат на регулирания пазар на електроенергия.

"Не, не може да стане. Има краткосрочни и дългосрочни мерки. Краткосрочните са компенсациите, които са планирани. Дългосрочно, което трябваше да се направи много назад във времето, през следващите няколко месеца ще го направим - е всички административно директно или индиректно свързани бюджетни социални организации да преминат в общ пул, за да има предвидима цена", каза Николов.

mediapool.bg