Кламер БГ - Бизнес новини: Държавни и европроекти са под риск, строителите искат още пари, за да ги довършат

Държавни и европроекти са под риск, строителите искат още пари, за да ги довършат

Бизнес

|
Пон, 01 Ноем 2021г. 19:26ч.
Държавни и европроекти са под риск, строителите искат още пари, за да ги довършат

Министърът на регионалното развитие арх.Виолета Комитова и председателят на Управителния съвет на КСБ Илиян Терзиев

Държавни и европроекти във водния сектор и обновяването на сградния фонд са под риск да не бъдат изпълнени. Причината е драстичният ръст на цените на строителните материали - за арматуртното желязо той е 100%, за хидро- и топлоизолация - 40%, за бетона - 30%, както и на ток, вода и горива, което оскъпява строителството с около 25%, по данни на строителите.

За да бъдат довършени обектите, финансирани с държавни и европейски средства, е необходимо да бъдат подписани допълнителни споразумения по вече сключени договори, в които да е отразена актуализацията на цените.

По тази причина Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Камарата на строителите в България (КСБ) ще търсят начини за компенсации на повишените цени по започнати проекти с публични средства. Това обявиха на съвместен брифинг регионалният министър арх. Виолета Комитова и председателят на Управителния съвет на КСБ Илиян Терзиев.

Има необходимост от бърза компенсация на вече започнали и развиващи се проекти, защото има опасност някои от обектите да не могат да бъдат завършени, предупреди Илиян Терзиев.

МРРБ и КСБ ще търсят решение по какъв механизъм, за кои видове дейности и с какви проценти, да получат компенсации строителите, каза министър Комитова.

"Имаме пълно съгласие с КСБ за необходимостта от компенсиране на стойността на обектите, финансирани от държавата и общините с цел възможността им за приключване в срок. Най-скъпото строителство е незавършеното строителство. Защото сме дали пари за него, а не сме получили накрая строителен продукт", каза Виолета Комитова.

Тя обаче допълни, че приоритетно ще бъде обмислено осигуряването на допълнителни средства за започнати строежи, за да не остава незавършено строителство.

Камарата на строителите се ангажира в кратки срокове да предостави информация на МРРБ за започнатите обекти, а в по-дългосрочен план, когато има редовно правителство, ще се търсят механизми, по които тези проекти да се оценяват по съответните цени към съответния момент, каза Терзиев.

По време на срещата между ръководствата на МРРБ и КСБ, която се проведе в офиса на строителната камара, е обсъдено и възлагането на обекти на инженеринг - едновременно проектиране и строителство. Това е въпрос, по който МРРБ и КСБ са на различни позиции.

Преди дни регионалният министър обяви, че ще предложи законови промени, с които да се ограничи инженерингът при обществените поръчки, който стана масова практика по време на третия кабинет на Бойко Борисов с цел пестене на време. Комитова се закани инженерингът да бъде забранен за всички обществени поръчки, в които има вложен и 1 лев държавни средства. Според нея така ще бъдат пресечени корупцията и ненужното оскъпяване на обектитет.

Становището на строителната камара е, че инженерингът е възможен при определени условия, които да гарантират прозрачност.

МРРБ и КСБ са на едно мнение за необходимостта от осигуряване на близо 1.5 млрд. лева в следващия бюджета за текущ ремонт и поддържане на пътищата, каза още министър Комитова.

Общо е и разбирането за гаранционните срокове, за да се избегне явлението "ремонт на ремонтите". Въпросът е чрез какви механизми да стигнем до по-ефективни решения за харчене на държавен финансов ресурс, посочи арх. Виолета Комитова.

Срещата на регионалния министър с ръководството на Камарата на строителите идва след като неотдавна КСБ поиска оставката й, заради неразплащането от страна на държавата по договорите за пътни ремонти. Това обаче вече е минало по думите на инж. Илиян Терзиев. Той благодари на министър Комитова и отбеляза, че за първи път в КСБ идва цялото ръководство на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

mediapool.bg