Кламер БГ - Бизнес новини: Освен жито държавата смята да изкупува царевица и слънчоглед

Освен жито държавата смята да изкупува царевица и слънчоглед

Бизнес

|
Вт, 08 Март 2022г. 17:33ч.
Освен жито държавата смята да изкупува царевица и слънчоглед

Сн. БГНЕС

След като премиерът Кирил Петков обяви, че държавата ще изкупи житото, вместо то да се изнася, се обмисля същото да стане и с царевицата, и със слънчогледа за олио.

Пшеницата няма да бъде изкупувана по фиксирани цени, а ще се прилага формула, която да следва промяната на международните борсови цени. Това е уверил министърът на финансите Асен Василев българските зърнопроизводители на среща през миналата седмица. Във вторник сутринта премиерът Кирил Петков посочи, че изкупуването на 1.5 млн. тона пшеница ще стартира още тази седмица като зърното ще се съхранява в бази на Държавния резерв.

Скок на цената

"Очакваме от Министерство на финансите механизма, по който ще се определя цената за изкупуване на пшеницата от държавата, а също и план как ще става изкупуването и за колко време ще приключи операцията. На среща с нас министърът на финансите Асен Василев обеща такъв механизъм", посочи пред Mediapool Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Той допълни, че от началото на месеца житото в страната е поскъпнало с 30% и цената в момента варира около 650 лева за тон без ДДС.

От Софийската стокова борса също очакват офертна цена от държавата, по която ще се изкупува пшеница, посочиха оттам пред Mediapool. Данните на борсата показват, че на борсовата сесия от 1 до 4 март са търсени за покупка 100 тона пшеница. Купувачите са предложили цена от 480 лева, а продавачите са искали поне 510 лева за тон без ДДС и до сделка реално не се е стигнало.

По-рано премиерът също потвърди, че цената за житото, което ще се изкупува, ще е пазарна.

"Дa. Kyпyвaмe пшeницaтa пo пaзapни цeни и зъpнoтo щe бъдe cъxpaнeнo в cĸлaдoвeтe нa дъpжaвния peзepв. Taĸa чe дa cмe cигypни, чe бългapcĸoтo нaceлeние e oбeзпeчeнo oтĸъм зъpнo. Щe ĸyпим ĸoличecтвo, дocтaтъчнo зa Бългapия дa имa дo cлeдвaщaтa peĸoлтa нa 2023 гoдинa. Koeтo oзнaчaвa, чe Бългapия щe имa peзepв близo един и пoлoвинa милиoнa тoнa", каза Петков.

Житото е в складовете на търговците

От Националтата асоциация на зърнопроизводителите посочиха още, че голяма част от пшеницата вече е продадена от фермерите и е в търговците на зърно, част от които са международни компании. С бранша е обсъждана и идеята вместо житото да се кара до складовете на Държавния резерв, след като бъде закупено от държавата, да остане в настоящите зърнобази, в които в момента се намира.

"През лятото предстои прибиране на нова реколта, което не е твърде далече. Няма как пшеницата да остане в настоящите зърнобази на търговците или производителите", каза още Костадинов.

Обсъжда се идеята за изкупуване на царевица и слънчоглед

На среща на 5 март тази година, организирана от министъра на финансите Асен Василев заедно със земеделския министър Иван Иванов и аграрния зам.-министър Иван Христанов с асоциации от сектор животновъдство, е обсъждана и идеята за изкупуване на царевица за осигуряване на изхранването на българското животновъдство. Друга дискутирана тема е било изкупуването на слънчоглед за олио.

За тази среща публично във фейсбук обяви Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите в България. Той обеща подробности в близките дни.

"Дискутирано бе за количества царевица и слънчоглед, които ще са извън тези 1.5 млн. тона, които се предвиждат само за запълване на резервите с пшеница", каза пред Mediapool фермер, присъствал на срещата, пожелал анонимност.

Първоначално земеделските производители обявиха, че държавата се кани да купува 3 млн. тона зърно. Вероятно другите 1.5 млн. тона извън пшеницата ще са слънчоглед и царевица.

В сряда парламентарната комисия по земеделие предстои да изслуша аграрният министър Иван Иванов по темата.

mediapool.bg