Кламер БГ - Бизнес новини: Доставчиците на ток ще искат по-високи цени от юли

Доставчиците на ток ще искат по-високи цени от юли

Бизнес

|
Ср, 28 Фев 2018г. 16:01ч.
Доставчиците на ток ще искат по-високи цени от юли

Трите компании, разпределящи и доставящи електроенергия у нас, обявиха плановете си да поискат повишаване на цените си от 1 юли 2018 г., но конкретните им искания ще бъдат внесени на 30 март в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР. Това стана ясно от публикуваните от ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" намерения за промяна на сегашните им цени на услугите.

В съобщенията не се посочват изрично какво сочат изчисленията им за новите цени на тока с уговорката, че е възможно до 30 март да настъпят промени, които ще бъдат отразени. Тази тактика от няколко години се прилага от снабдителите с идеята да не се нагнетява общественото недоволство, а и регулаторът традиционно орязва предложените повишения от компаниите.

Тъй като в публикациите на електроразпределителните и електроснабдителните дружества се казва, че намеренията са да се поискат цени, които да покриват необходимите им разходи за предоставяне на услугите, а фирмите непрекъснато се оплакват, че регулаторът им одобрява по-ниски цени, очакванията са отново да се поиска повишение.

"ЧЕЗ Електро" са малко по-подборни в съобщението си, заявявайки ,че им трябват 581 млн. лв. приходи в едногодишния ценови период, за да могат да изпълняват качествено ангажиментите си по лицензията. От "ЧЕЗ Разпределение" пък посочват, че планират за пренесат през мрежата си над 9 385 737 МВтч електрическа енергия до крайни клиенти в периода юли 2018 – края на юни 2019 г. В заявлението си мрежовият оператор ще отрази ниво на технологични разходи за 2017 г. в размер на 10.35%, реалните разходи за балансиране, както и планирани брутни инвестиции за над 278 млн. лв. за новия регулаторен период.

Дружествата на ЕВН - "Електроразпределение Юг", "ЕВН България Електроснабдяване" и "ЕВН България Топлофикация", обявиха, че както досега заявленията, които ще внесат в края на март ще следват основните принципи за сигурност на снабдяване, качество на обслужването, адекватна възвращаемост и покриване на оперативни разходи. Заявленията ще отразяват и наложените задължения на операторите на разпределителни мрежи по отношение на либерализирания пазар на електроенергия в България, посочва групата, която от години недоволства срещу подхода на регулатора за орязване на част от разходите, за да се натисне ръстът на цените за битовите потребители.

"Енерго-Про Продажби" и "Електроразпределение Север", работещи в Североизточна България, също са уклончиви в съобщението си. В него обаче се посочва, че компанията планира да инвестира в електроразпределителната мрежа по 45 млн. лв. годишно до юли 2021 г., ще иска да се коригира размерът на технологичните им разходи и нормата на възвръщаемост до актуалните им нива. Това също означава повишаване на цените за пренос и разпределение на енергията и съответно поскъпване на тока.

mediapool.bg