Кламер БГ - Бизнес новини: България може да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г.

България може да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г.

Бизнес

|
Четв, 23 Фев 2023г. 17:30ч.
България може да влезе в еврозоната на 1 януари 2025 г.

Валдис Домбровскис - заместник-председател на Еврокомисията

Целта на България скоро да приеме еврото остава възможна задача, като вероятна дата това да се случи е 1 януари 2025 година. Това стана ясно от поредицата изказвания на изпълнителния вицепрезидент на Европейската комисия Валдис Домбровскис, който е на посещение в България седмица след изявлението на служебния финансов министър Росица Велкова, че членството в еврозоната се отлага. Домбровскис проведе срещи с президента Румен Радев, служебния премиер Гълъб Донев и министри от кабинета.

Домбровскис коментира, че основният проблем, който бави България по пътя към еврозоната, е инфлацията.

България се надяваше да въведе еврото от 1 януари 2024 година, но миналия петък финансовият министър Росица Велкова съобщи, че това няма да стане заради високата инфлация и неприемането на 4 важни законопроекта от 48-я парламент. От думите на Домбровскис се разбра, че решението за отлагането на процеса е съвместно - на Европейската комисия и българското правителство, защото и за двете страни е пределно ясно, че неизпълнението на един от маастрихтските критерии е непреодолима на този етап пречка.

Критерият инфлация подлежи на оценка от експертите на ЕК. Тази оценка показва, че критерият не може да бъде покрит, каза Домбровскис.

Според него първата стъпка за овладяване на инфлацията е укротяването на енергийните цени. По думите му това е проблем не само за България, но и за цяла Европа.

"Това е първият начин да се укроти инфлацията. На второ място, това са мерките за подпомагане на икономиката. Фискалната политика трябва да е стабилна, затова мерките за подпомагане трябва да са временни и целенасочени", коментира Домбровскис.

След срещата в Министерския съвет премиерът Гълъб Донев заяви, че служебното правителство ще предложи бюджет за 2023 г. с дефицит от 3% с цел България да не наруши друг от маастрихтските критерии. Неотдавна финансовият министър Велкова предупреди, че по първоначални разчети дефицитът тази година се очертава да е над 6%.

"Служебното правителство успя да овладее всички най-важни фактори, които генерират инфлацията", каза президентът Румен Радев в началото на срещата си с Домбровскис. Държавният глава отбеляза, че България има едни от най-ниските цени на газа и гарантирана стабилност на доставките. "Очаквам и парламентът, който ще изберем в началото на април, да приеме законите, които са необходими. Убеден съм, че членството ни в еврозоната ще доведе до съществени ползи за българската икономика, но не по-малко важно е да бъдат убедени и българските граждани", каза още Радев.

По темата с корупцията по високите етажи и санкциите по глобалния закон "Магнитски", Домбровскис коментира, че борбата с корупцията и прането на пари са важни елементи от цялостното представяне на България, но специално включването на бившия финансов министър Владислав Горанов в "черния списък" на американското финансово министерство няма директна връзка с отлагането на еврото.

По отношение на защитата на финансовите интереси, това не е на първо място въпрос на санкции, а на законодателство, каза Домбровскис. Той допълни, че България трябва да приеме някои важни закони в борбата с прането на пари.

Сътрудничеството с българските власти е конструктивно, каза Домбровскис във връзка със санкциите на Европейския съюз срещу Русия и помощта за Украйна.

"На първо място, що се отнася до агресията на Русия срещу Украйна, мисля че е много важно да оказваме цялостна подкрепа на Украйна - политическа, военна и финансова, и да продължаваме да оказваме санкционен натиск към Русия", каза Домбровскис.

"Трябва да продължаваме да сме солидарни с Украйна, трябва да я подкрепим, за да се брани и да защитава своята територия. Русия има империалистически планове и трябва да бъде спряна", добави той.

mediapool.bg