Кламер БГ - Бизнес новини: Договорена е помощ до 250 лв./МВтч за бизнеса от януари

Договорена е помощ до 250 лв./МВтч за бизнеса от януари

Бизнес

|
Вт, 11 Ян 2022г. 20:02ч.
Договорена е помощ до 250 лв./МВтч за бизнеса от януари

Договорена е помощ до 250 лв./МВтч за бизнеса от януари

Бизнесът и премиерът Кирил Петков се договорили за повишаване на компенсациите за небитовите потребители на електроенергия и таванът на помощта ще е до 250 лв./МВтч за периода януари-март, съобщиха във вторник след онлайн среща на правителството с представители на работодателските организации председателите на Българската стопанска камара Добри Митев и на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

По думите им механизмът се очаква да бъде гласуван в сряда. Търговци на електроенергия на свой ред алармираха, че все още клиентите им не могат да получат отпуснатите им средства за декември, защото от Министерството на енергетиката не са предоставени парите.

След като се изчерпаха отделените от бюджета и свръхпечалби на АЕЦ "Козлодуй" 450 млн. лв. за помощта от 110 млн./МВтч за октомври и ноември, компенсациите бяха удължени и през декември в размер на 129 лв., които стана ясно, че все още никой не е получил.

Първоначално обявените намерения на правителството за помощта през януари-март 2022 г. бяха да се изплаща 75 на сто от разликата в прогнозната цена на борсовия ток, приета от енергийния регулатор от 1 юли 2021 г., която е 119 лв./МВтч, и реално постигнатата за съответния час на борсовата търговия, но не повече от 30 процента от последната. След дискусия в парламента миналата седмица финансовият министър обясни, че има наличен ресурс таванът на компенсацията да се вдигне на 35 и дори 40 на сто от борсовата цена.

Сега споразумението е за първото тримесечие на следващата година ще има таван от 250 лв., който се постига при цена на борсата за ток от порядъка на 520 лв,/МВтч, като надеждите са този таван да не се достига, става ясно от думите на Васил Велев.

"Договорихме с премиера и при следващи, ако има някакви трусове на пазара, да следим пазара и ако има отново напрежение или ескалация още по-голяма на цените на електрическата енергия, да помислим за друг вид компенсации", каза председателят на БСК Добри Митев, цитиран от БНР.

Малко преди това от Асоциация свободен енергиен пазар (АСЕП) съобщиха, че са получили множество запитвания от клиенти за компенсациите след ноември 2021 г. и отговарят защо всъщност помощите няма да се изплатят скоро.

АСЕП критикува политическото говорене без детайли за срокове и конкретика, което води до заблуда на потребителите и до неоснователни конфликти между търговци и клиенти.

Организацията посочва, че все още няма решение на Министерски съвет за окончателния модел за компенсация, не е уточнен конкретният размер, не е поискана нотификация от страна на Европейската комисия, няма подписани договори/анекси между търговците на електроенергия и Министерство на енергетиката.

"Това на практика означава, че въпреки че помощта е за потребена електроенергия през месец декември 2021 г., средствата ще постъпят към крайните клиенти след като административно се завърши процедурата, най- вероятно през месец февруари", посочва се в изявлението на АСЕП.

"Въпреки желанието ни като търговци на електроенергия да пристъпим веднага към изплащане на финансовите компенсации към крайните ни клиенти, това ще бъде невъзможно до завършване на процедурата от Министерство на енергетиката и Министерство на финансите. Дори и да има обективни причини за тези забавяния в работата на институциите, тази информация не следва да бъде спестявана при публичните говорения, така че търговците на електроенергия да се превръщат в буфер за недоволството на бизнес клиентите. Крайните потребители следва да са напълно наясно кога на практика ще разполагат с полагащите им се финансовите средства от държавата, за да могат да планират обективно икономическата си дейност", допълва се в становището.

mediapool.bg