Кламер БГ - Бизнес новини: Готви се отлагане на закона, удрящ дребния бизнес с горива

Готви се отлагане на закона, удрящ дребния бизнес с горива

Бизнес

|
Вт, 08 Ян 2019г. 17:56ч.
Готви се отлагане на закона, удрящ дребния бизнес с горива

Да се отложи с шест месеца влизането в сила на закона за регулиране на търговията с горива, срещу който скочиха малките бензиностанции и превозвачи на петролни продукти и заплашиха с протести на "жълтите жилетки".

Това ще поиска икономическият министър Емил Караниколов в доклад до Министерския съвет да се предложи на парламента удължаване на задействането на изискванията, според които фирмите, занимаващи се с горива, трябва да имат капитал от 1 млн. лв. и да внасят банкова гаранция за всяка своя бензиностанция от 20 хил. лв., както и собствениците да имат образователен ценз и трудов стаж.

Тези мерки бяха определени като лобиски и в полза на едрия бизнес от Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива, което се закани да блокира граници и да има протести в цялата страна. Националният омбудсман Мая Манолова пък обяви по-рано във вторник, че още същия ден ще внесе касационна жалба срещу новите изисквания за малките търговци и превозвачи на горива, тъй като те били удар и срещу потребителите и конкуренцията.

Законът трябва да влезе в сила на 28 януари 2019 г.

Караниколов съобщи за планираната отсрочка по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), събрал се да дискутира енергийни теми. По думите на икономическия министър допълнителното време ще се използва за нови срещи с всички заинтересовани страни.

"Този закон трябва да го има, но той трябва да създаде необходимата конкурентна среда, която към момента за съжаление Министерството на икономиката и експертите не констатираме, че е създадена", коментира Караниколов. По думите му всички са били на мнение, че трябва да има закон, но той трябва да е такъв, който да създава конкурентна среда между всички субекти, които ще го прилагат.

Намерението за отлагане действието на закона бе обявено малко след като от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) поискаха точно това. В изразено от организацията становище се посочва, че ограничаването на сивата икономика в сектора не трябва да става чрез ограничаване на реалната конкуренция, а много оператори в бранша били обезпокоени точно от това.

Бизнес асоциацията смята, че проектът на наредба за създаване на регистър на фирмите, занимаващи се с петролни продукти, нарушава европейски изисквания за опростени административни процедури и формалности и невъвеждането на проверки, инспекции или разследвания, които са дискриминационни или непропорционални.

mediapool.bg