Кламер БГ - Бизнес новини: Горските поискаха самостоятелно министерство в седмицата на гората

Горските поискаха самостоятелно министерство в седмицата на гората

Бизнес

|
Пон, 05 Апр 2021г. 18:10ч.
Горските поискаха самостоятелно министерство в седмицата на гората

Служителите в горското стопанство искат възстановяване на ранга на националното горско ведомство - Държавната агенция по горите, подчинена пряко на заместник министър-председател, или създаване на Министерство на горите и горската промишленост.

Това се казва в обръщение на Федерацията на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост към КНСБ. То е публикувано по повод на честването на Седмицата на гората и на професионалния празник на работещите в горите и горската промишленост.

Председателят на федерацията инж. Петър Абрашев отправи призив за създаване на условия за развитие на огромния потенциал на горските територии в полза на всички собственици.

По думите му това е свързано с развитието на зелената икономика, функционирането на единно, комплексно и многофункционално горско стопанство, привличане на инвестиции, разкриване на нови работни места и създаване на поминък в планинските и полупланинските райони, развитие на горскостопанската инфраструктура, активна предприемаческа дейност и по-големи приходи в държавния бюджет.

Според федерацията националният горски сектор, горската собственост и горското стопанство на България са в перманентна криза, трайно подценявани и безскрупулно експлоатирани.

Експертите настояват за постигане на политически консенсус между изпълнителна власт (държава), представители на синдикати, работодатели и НПО по отношение на бъдещото развитие на горското стопанство и горската промишленост в страната.

Федерацията настоява още за повишаване на мотивацията на работещите в държавния горски сектор - с контролни и стопански функции, както и чрез ограничаване на възможностите за безпринципно политическо и лобистко кадруване. За целта е необходимо да се създаде система от обективни критерии за професионализъм и почтеност, прозрачност, публичност, конкурсно начало, равни възможности за развитие в кариерата, забрана за дискриминация, прилагане на мотивационни механизми за поощряване на професионалната кариера.

От днес започва и честването на Седмицата на гората. Тази година тя е под мотото "Гората е здраве!".

Седмицата на гората се отбелязва у нас всяка първа пълна седмица на април още от 1925 г., когато е въведен осмият за България Закон за горите. През всичките тези години дните от празника са посветени на масови залесявания, в които се включват хиляди хора от цялата страна.

Българското дружество за защита на птиците(БДЗП) отбелязва ползите от горите, които осигуряват голяма част от питейната вода. Изворите на много реки и потоци са именно в горите. Дърветата филтрират водите и ни осигуряват чиста питейна вода, която е в основата на живота.

Те правят градовете ни по-устойчиви, като естествено охлаждат въздуха и премахват замърсителите. Те пазят здравето ни, като ни предоставят места за отдих. Те се справят с деградацията на земята и се противопоставят на загубата на биологично разнообразие, като осигуряват местообитания на растенията и животните.

Горите абсорбират около 2 милиарда тона въглероден диоксид всяка година в световен мащаб. Но когато дърветата се изсичат, те отделят този въглероден диоксид обратно в атмосферата.

Обезлесяването всъщност е втората водеща причина за изменението на климата след изгарянето на изкопаеми горива. Изгарянето на дървесина представлява почти 20 процента от всички емисии на парникови газове - повече от емисиите, емитирани от целия транспортен сектор в света.

Устойчивото управление на горите и използването на техните ресурси са ключови в борбата с климатичните промени и загубата на биоразнообразие. От тях зависи и благосъстоянието на настоящите и бъдещите поколения.

Загубата на гори означава и загуба на незаменими местообитания за животинския и растителен свят. Тяхното възстановяване е основна цел на проекта "Земите и горите на орела". Той се осъществява от Изпълнителна агенция по горите в партньорство с Българско дружество за защита на птиците, Югоизточно и Североизточно държавни предприятия, напомнят от БДЗП.

Дългосрочното опазване на малкия креслив орел в страната ни, чрез осигуряването на защита и устойчиво управление на неговите местообитания и създаване на нови, е фокусът на дейности по проекта.

mediapool.bg